Az FK Csíkszereda sikerét elemezték Tusványoson, és kiderült, a székely Bilbao nemcsak focizik, hanem politikai küldetést teljesít

Az FK Csíkszereda sikerét elemezték Tusványoson, és kiderült, a székely Bilbao nemcsak focizik, hanem politikai küldetést teljesít
Balról jobbra: Csinta Samu újságíró, Szondy Zoltán klubelnök, Zsigmond Barna Pál fideszes politikus és Szép Zoltán, a klub egykori sajtófőnöke beszélgetnek a tusványosi Buzánszky Jenő sportteraszon az FK Csíkszeredáról – Fotó: Tamás Zsófia / Transtelex

A „székely Bilbao”-ként emlegetett FK Csíkszereda nemcsak pályára fog lépni, hanem színpadra is került ezen a héten Tusványoson. A több milliárd forintnyi magyar közpénzből felépített csapat pénteken hazai meccset játszik a SuperLigában – nem véletlenül épp Tusványos idején, amikor Orbán Viktor is itt van. A szabadegyetem sporttematikus kerekasztalán az FK-t működtető nemzetpolitikai modell kulcsszereplői – Szondy Zoltán klubelnök és Zsigmond Barna Pál fideszes politikus – arról beszéltek, hogyan fonódik össze a futball és a nemzetpolitika egyetlen programba. A cél: magyar gyerekek magyarul sportoljanak, székelyföldi stadionokban a nemzet felvirágoztatására.

Orbán Viktor szerdán landolt Bukarestben, volt egy rövid informális találkozója Ilie Bolojan miniszterelnökkel, majd Székelyföld felé vette az irányt, ahol a szombati beszéde előtt pénteken focimeccset fog nézni. Az FK Csíkszeredának szurkolhat, aki a bukaresti Rapid ellen játszik. A frissen feljutott székelyföldi csapat kifejezetten kérte a román szövetségtől, hogy a SuperLiga harmadik fordulóját hazai pályán játszhassa – „egy helyi esemény” miatt. Az FK Csíkszereda ugyanis nemcsak sportcsapat: a klub és a köré épített futballakadémia az elmúlt években több milliárd forintnyi magyar közpénzből vált a nemzetpolitika gyakorlati eszközévé. A Tusványoson tartott sporttematikus kerekasztal-beszélgetésen Szondy Zoltán klubelnök, Zsigmond Barna Pál fideszes politikus és Szép Zoltán, a klub egykori sajtófőnöke arról is beszélt, hogyan fonódik össze a sport, a lojalitásépítés és az identitáspolitika. Ott voltunk, és meghallgattuk.

A beszélgetést Csinta Samu újságíró vezette, aki a fideszes politikusnak a nemrég elindított új, Transzilván nevű médiaprojektjében is érdekelt. A közösségi platformokra optimalizált tartalomgyár célja a magyar kormányzati üzenetek terjesztése az erdélyi magyar közönség felé, a projektet a Magyar Hang szerint jelentős magyarországi közpénzekből finanszírozzák. Csinta és Zsigmond így egyszerre a színpad és a propaganda háttere mögött is jelen vannak: egyikük a videós tartalmak arca, másikuk a politikai összekötő.

Zsigmond Barna Pál fideszes politikus – Fotó: Tamás Zsófia / Transtelex
Zsigmond Barna Pál fideszes politikus – Fotó: Tamás Zsófia / Transtelex

Ezért is ültünk be a tusványosi kerekasztalra: hogy testközelből halljuk, miként keveredik a sport, politika és a nemzetstratégia egyetlen mondatban, és milyen világképet rajzolnak közösen a pálya széléről. Zsigmond Barna Pál korábban nyíltan bírálta a romániai magyar közszolgálati médiát, amiért szerinte nincs elég pozitív tartalom a műsorokban a Fideszről, Csinta Samu pedig jelenleg is a Mandiner és a Magyar Nemzet szerzője. Az FK Csíkszereda köré épített nemzeti sportprojekt így nemcsak futballszakmai, hanem világos politikai üzeneteket is hordoz, és ennek a kerettörténetnek ők ma már nemcsak narrátorai, hanem aktív alakítói is.

A harmadik szereplő, Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda elnöke sem elhanyagolható figura, ha a sport és politika találkozási pontjairól van szó. A Székelyföldi Labdarúgó Akadémiát irányító klubvezető a legnagyobb határon túli magyarországi sporttámogatások kedvezményezettje: az Átlátszó Erdély gyűjtése szerint az akadémia három pályázata összesen 4,5 milliárd forint (mintegy 11 millió euró) támogatást nyert el 2024-ben a Bethlen Gábor Alaptól. A kezdetek is beszédesek: Szondy első, kétoldalas kérelmét 2013-ban gyakorlatilag villámgyorsan jóváhagyták, a döntés mögött pedig már akkor ott sejlett a felcsúti Puskás Akadémia és Mészáros Lőrinc árnyéka.

A támogatások azóta is bőségesen áramlanak: stadion, bentlakás, műfüves pályák, világítás – a csíkszeredai központ mellett több székelyföldi városban is megépültek az alközpontok. A rendszer jól működik: az FK nemcsak futballcsapat, hanem regionális fejlesztési projekt, a nemzetpolitika gyakorlati eszköze, ahol a kedvezményes honosítás és a magyar állami infrastruktúraépítés kéz a kézben jár.

Szondy Zoltán klubelnök – Fotó: Tamás Zsófia / Transtelex
Szondy Zoltán klubelnök – Fotó: Tamás Zsófia / Transtelex

A klub identitását és működését meghatározó modellről Szondy úgy fogalmazott: „mi a saját kutyánkkal vadászunk” – vagyis az FK a saját nevelésű játékosaira és stábjára épít. Ez nem csupán sportszakmai döntés, hanem politikai vállalás is. Zsigmond Barna Pál ezt a gondolatot erősítette meg, amikor visszaemlékezett arra az időszakra, amikor csíkszeredai főkonzulként „derékig benne volt” az akadémia és a klub felépítésében. A sport – mint mondta – 2010 után jelent meg új elemként a magyar nemzetpolitika eszköztárában, mert „nevel, megtart, és magyarul ad lehetőséget sportolni”. Az a cél, hogy a határon túli gyerekek ne csak magyarul tanuljanak, hanem magyarul sportoljanak is.

A klubalapítás „szentháromságát” a fideszes képviselő három névvel írta le: Ráduly Róbert akkori csíkszeredai polgármester infrastruktúrát biztosított, Szondy Zoltán menedzsmentmodellt hozott, Mészáros Lőrinc pedig a pénzt. „Ez a három aláírás szerepel azon a szerződésen, amellyel minden elindult” – hangzott el. A Bethlen Gábor Alaptól érkező támogatások már a kezdetektől, szinte akadály nélkül érkeztek: a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia többmilliárd forintot kapott az elmúlt években, a magyar állami pénzek mellett a Puskás Akadémia és magánalapítványok – köztük Mészáros adományai – is szerepet játszottak a rendszer felépítésében. Ez a struktúra a székelyföldi utánpótlás-nevelés mellett regionális hálózatot is jelent, a csíkszeredai központ mellett több székelyföldi alközponttal és infrastruktúra-fejlesztéssel.

A klub a saját nevelés-stratégiáját egy konkrét nemzetközi példával támasztja alá: a baszk Athletic Bilbao modelljével. Ez a párhuzam nemcsak sportszakmai, hanem politikai jelentéssel is bír: az Athletic Bilbao a baszk identitás és autonómia szimbóluma, amely tudatosan épít kizárólag baszk származású játékosokra. Amikor a csíkszeredai klub ugyanezt a logikát követi, a „székely Bilbao” metafora tulajdonképpen politikai állítás is: az erdélyi magyar közösség önálló struktúrákra, saját nevelésű sportéletre, autonóm intézményrendszerre törekszik. A futball ebben az értelmezésben nem cél, hanem eszköz.

Szép Zoltán, aki éveken át volt a klub sajtófőnöke, arról beszélt, milyen nehéz volt ezt a modellt a román közvélemény felé kommunikálni. Egy korai esetet említett: amikor a bukaresti Rapid elleni meccs előtt egy magyar nyelvű Facebook-poszt félrefordítása után futótűzként terjedt, hogy a csapat azt írta ki, amikor Bukarestbe ment, hogy „külföldön játszik”. Szépre hárult a klub akkori sajtósaként a tűzoltás feladata. „A román közeg nem érti a székely Bilbao logikáját” – vonta le most a következtetést –, szerinte a román sportújságírók is folyamatosan a kötekedést keresik.

A beszélgetés közönsége és lelkes focidrukkerek a Buzánszky-teraszon – Fotók: Tamás Zsófia / TranstelexA beszélgetés közönsége és lelkes focidrukkerek a Buzánszky-teraszon – Fotók: Tamás Zsófia / Transtelex
A beszélgetés közönsége és lelkes focidrukkerek a Buzánszky-teraszon – Fotók: Tamás Zsófia / Transtelex

Szondy Zoltán klubelnök szerint teljesen természetes, hogy Székelyföldön, ahol a lakosság több mint 80 százaléka magyar, az akadémián is túlnyomórészt magyar gyerekek fociznak, és a képzés magyar nyelven zajlik. Úgy vélte, ahogyan az erdélyi magyarságnak megvannak a maga kulturális intézményei, úgy joga van saját sportintézményeket is létrehozni. Kijelentette: szerinte az a normális, ha a klub saját nevelésű játékosokat foglalkoztat, és ezért saját jövedelmének egy részét is hajlandó volt felajánlani azoknak, akik ezt a filozófiát továbbvinnék.

Zsigmond Barna Pál ezt a nemzetpolitikai szempontokkal egészítette ki, és párhuzamot vont a Dunaszerdahelyi DAC és a topolyai TSC klubokkal, amelyek hasonló közösségi szerepet töltenek be más határon túli magyar régiókban.

A beszélgetés végén Szondy Zoltán klubelnök az FK Csíkszereda idénykezdéséről és a csapat előtt álló kihívásokról beszélt. Nem temetné a csapatot, hiszen még 28 forduló hátravan, és szerinte a kiesés sem világvége, az élet akkor is megy tovább. A közösségi támogatást nem a kommentek vagy a nézőszám alapján méri, hanem abból, hány szülő adja be gyermekét az akadémiára – jelenleg ötezer gyerek sportol náluk. Ha ki is esnek, új generációt építenek tovább. Kiemelte, hogy a közeljövőben két U15-ös tornán is pályára lépnek, Csíkszeredában és Topolyán.

Szép Zoltán emlékeztetett: tíz éve az FK még a harmadik ligában szerepelt, azóta pedig hatalmas utat tett meg. A klub filozófiája ma is az utánpótlásra épül, és szerinte a fiatalok fejlődése fontosabb, mint az első csapat pillanatnyi eredménye.

A beszélgetés zárásaként mindenkit arra kértek, vázolja fel a legoptimistább jövőképet. Szondy szerint a csíki és székelyföldi foci hosszú távon nyerhet ezzel a modellel. Példaként több olyan játékost is említett, akik már első osztályú klubokban játszanak, és úgy véli, sok tehetség debütál majd a felnőttcsapatban is.

Zsigmond Barna Pál hozzátette: bízik abban, hogy a klubvezetés tudása és tapasztalata elegendő lesz ahhoz, hogy jó időzítéssel és arányban építsenek be rutinosabb játékosokat is, ha ez szükséges a bennmaradáshoz.

Szondy ugyanakkor önkritikusan megjegyezte: ő maga inkább pesszimista, és már azzal is elégedett lenne, ha a felnőttcsapat bent maradna. Ha viszont a női csapat megnyeri a bajnokságot, talán jövő ilyenkorra ő is derűlátóbb lesz.

Mire azonban a közönség kérdezhetett volna, már elkezdődött a hangpróba a tusványosi nagyszínpadon, így a pénteki mérkőzésre vonatkozó kérdésünket – hogy nem tartanak-e attól, hogy egy ilyen meccs a sport helyett egyfajta magyar–román politikai összecsapássá válik – már nem tudtuk feltenni.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!