Transzilván néven fut a Fidesz új kampánycsatornája Erdélyben

660

Transzilván néven elindult egy új, közösségi médiára épülő kommunikációs projekt Erdélyben, írta meg a Magyar Hang, hozzátéve, hogy a cél a magyar kormányzati üzenetek terjesztése a határon túli magyar közösség körében. A kezdeményezés mögött Portik Vilmos marosvásárhelyi RMDSZ-es politikus, a város volt alpolgármestere és Zsigmond Barna Pál, a Fidesz országgyűlési képviselője áll. A Transzilván videós tartalmait minden lehetséges platformon közzéteszi, a YouTube-on első adásait júniusban publikálták, alig egy bő hónapja, és ott mindössze 460 követője van. A TikTokon viszont sokkal jobban állnak, de ott már április óta folyik a munka, ezalatt 2800 követőt sikerült összegyűjteni és a videók 31 ezer lájkot gyűjtöttek össze. A Facebook-oldal is szépen izmosodik: 1700-an követik a Transzilvánt, itt is áprilisban kezdték a melót.

A videós tartalmak fő arca Csinta Samu újságíró, aki 2003 és 2009 között a Krónika napilap főszerkesztője volt, jelenleg pedig a Mandiner és a Magyar Nemzet rendszeres szerzője. A csatorna másik meghatározó szereplője Kádár Zoltán, a Marosvásárhelyi Rádió munkatársa, aki főként sporttémákkal foglalkozik. Az első adások 2025 júniusában jelentek meg a YouTube-on, és azóta több irányban is elindult a tartalomgyártás. Csinta viszi a politikai és közéleti témákat, míg a sportról általában Kádár Zoltán készít beszélgetéseket.

Korábbi értesüléseink szerint azt írtuk, hogy a felvételek a marosvásárhelyi Studium Hubban készültek, amely teljes egészében magyarországi közpénzből valósult meg, és a Studium–Prospero Alapítvány működteti, amelynek ügyvezető elnöke dr. Vass Levente, RMDSZ-es parlamenti képviselő, azonban helyesbítenünk kell, nem ott készülnek a felvétek.

Székely István, az RMDSZ társadalomszervezésért felelős ügyvezető alelnöke volt az egyik első meghívott, akivel a romániai választások utáni közéleti állapotokat, az RMDSZ helyzetét, valamint a politikai elit felelősségét vitatták meg.

Ezt követte egy rövidebb, vendég nélküli adás, amiben Csinta Samu ismertette azt a közvélemény-kutatást, amelyet az RMDSZ házi alapítványa, az Eurotrans rendelt meg a SoDiSo Research cégtől, amely szerint az erdélyi magyarok 89 százaléka támogatja Orbán Viktort. A kutatás módszertanát nem ismertették, a készítők nem válaszoltak a Transtelex kérdéseire. Csinta azonban nem jelezte az adatok bizonytalanságait, hanem kijelentette: „Immár negyedszázada mondatokból megfogalmazott érzésekből élek, azonnal csontomig hatolnak a hazug vagy csak egyszerűen az illető lényétől idegen megfogalmazások. A közvélemény-kutatás eredménye többek között ezeket a tanulságokat igazolja vissza. Még akkor is, ha azt egy halmozottan hátrányos helyzetben, azaz a Tisza vezér gyalogtúrája előtt, a magyar miniszterelnök tihanyi beszéde után ejtették meg. Az erdélyi magyar emberek óriási többségének józansága máris felülkerekedett a pillanatnyi frusztráltságon. A megkérdezettek 89 százaléka látná legszívesebben Orbán Viktort továbbra is Magyarország kormányfőjének. Mert vannak dolgok, amelyek nem, vagy csak alig változnak, köztük Erdély értése és megértése.”

A sport tematikája külön irányként bontakozik ki. Kádár Zoltán készített adást például az FK Csíkszereda szerepléséről a román Szuperligában, illetve arról, hogy „hogyan lehet magyarként megmaradni a román futballvilágban”. A téma különösen aktuális most, mert éppen a Tusványos péntekére időzítették a klub Rapid Bukarest elleni hazai mérkőzését. Az epizód kitér a romániai sportban tapasztalható magyar–román ellentétekre, és a sport körüli politikai szimbólumokra is.

A csatorna kulturális és érzelmi azonosulást célzó tartalmai között a TikTokon zenészek is feltűntek, akik arról beszélnek, hogy „nincs határ közöttünk” és „egy vérből valók vagyunk”. Nemrég például a torockói Double Rise fesztiválról posztoltak, hasonló nemzeti egységüzenetet hordozó tartalommal.

A Transzilván mögött két ismert marosvásárhelyi szereplő áll: az egyik Zsigmond Barna Pál, a Fidesz országgyűlési képviselője és az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának államtitkára, aki korábban volt csíkszeredai konzul is. Zsigmond a 2022-es országgyűlési választások előtt a Marosvásárhelyi Rádióban élesen bírálta a romániai magyar közszolgálati médiát, amiért szerinte nincs benne elég „pozitív tartalom a Fideszről”, és burkolt utalást tett arra is, hogy nem kívánatosak a kritikus hangok, például Parászka Boróka műsorai. Azt mondta: Nekem van egy javaslatom, én mindig nagyon konkrét ötleteket szoktam találni. Ugye, van az önök rádiójában egy műsor, amelyet olyan kolléganő vezet, aki rendszeresen, folyamatosan, évek óta szidja Orbán Viktort és a Fideszt. Mi volna, ha létezne egy olyan műsor is, amelyben el lehetne mondani a Fidesz és a jobboldal álláspontját is rendszeresen?” – kijelentéseit akkor Kelemen Hunor is lájkolta.

A projekt erdélyi felelőse Portik Vilmos, Marosvásárhely korábbi alpolgármestere, aki jelenleg a városi közszolgáltatási vállalatnál tölt be vezető pozíciót, és a Transzilván Facebook-oldalán már mint a Médiapartizán kommunikációs cég vezetője (CEO) szerepel. A Magyar Hang szerint a Transzilván az Orbán-kormány határon túli mozgósítási kampányának része, amelyhez jelentős forrásokat rendeltek – a cél: az erdélyi magyarok politikai lojalitásának megerősítése a digitális térben is. A Krónikának adott interjúban Portik nem is titkolta: a kezdeményezés az „elmúlt esztendő feszült politikai légkörének” hatására született meg.

A Transzilván azonban nem csupán új videós csatorna, hanem része annak a tágabb mozgósítási kampánynak, amelyet a Fidesz a határon túli magyar közösségek körében folytat. A projekt fiatalokat is igyekszik bevonni: a Harcosok klubja nevű kezdeményezéshez innen várnak influenszereket a közösségi médiás „küzdelmekhez”. Bár Portik Vilmos szerint a Transzilván nem klasszikus médium, hanem kommunikációs műhely, felépítése, szereplői és üzenetstruktúrája szinte teljes egészében a budapesti Megafon-modellre emlékeztet – annak erdélyi változataként működik tovább.

Amint a Magyar Hang írja, a Fidesz célja, hogy minél több kettős állampolgárt regisztráljanak szavazásra. Jelenleg kb. 439 ezer fő szerepel a külhoni névjegyzékben, de a magyar állampolgárságot szerzettek száma meghaladja az 1,2 milliót – a magyar kormány tehát mozgósításra készül, és nem bíz semmit a véletlenre.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!