Románia lakosságának 40 százaléka fél egy esetleges háborús konfliktustól
Egy friss közvélemény-kutatás szerint a romániai lakosság legnagyobb félelme jelenleg az, hogy az ország belekeveredhet egy háborús konfliktusba, írja a Hotnews. Az INSCOP Research május végén végzett felmérése alapján a megkérdezettek 41,7%-a ezt nevezte meg a legfőbb aggodalomforrásnak.
A háborútól való félelem jóval erősebb, mint bármely más társadalmi probléma: az egészségromlás (15%) és az árak növekedése (14,9%) messze elmaradnak mögötte. A válaszadók kisebb része aggódik a szabadságjogok csorbulása (9,2%), a jövedelemcsökkenés (8,2%), az állásvesztés (5,4%) vagy a környezetromlás (1,6%) miatt.
A kutatásból az is kiderül, hogy a háborús félelem főként az idősebbek, a nők, az állami alkalmazottak, valamint a PSD és AUR szavazótáborában erőteljesebb.
Remus Ștefureac, az INSCOP igazgatója szerint a félelem részben a valós geopolitikai feszültségekből fakad – például az orosz-ukrán háború elhúzódása, a békefolyamat kilátástalansága –, de sokat nyom a latban a dezinformáció is, amelyet egyes romániai politikai erők aktívan terjesztenek, átvéve az orosz narratívákat. Ezek a tényezők erősítik a lakosságban a biztonsági kockázatokkal kapcsolatos szorongást.
Ennek tükrében nem meglepő, hogy a románok továbbra is nagy bizalommal fordulnak a NATO és a hadsereg felé, és sokan támogatják a katonai kiadások növelését – hangsúlyozta Ștefureac.
A felmérés május 26–30. között zajlott, 1150 fős reprezentatív mintán, telefonos interjúk segítségével. A hibahatár ±2,9%, a megbízhatósági szint 95%.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom