Nicușor Dan a parajdi sóbánya tragédiájáról: Felelősségünk van, amit végre komolyan kéne venni

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Nicușor Dan államelnök szerint az olyan katasztrófák, mint a parajdi sóbányát ért árvíz, „fájdalmasan emlékeztetnek arra, mennyire védtelenek lehetnek közösségek, ha beüt egy természeti katasztrófa – és arra is, hogy ideje lenne nemcsak beszélni a felelősségről, hanem cselekedni is.”

„A parajdi tragédia azt mutatja meg, mennyire kiszolgáltatottak lehetnek az emberek, amikor a természet bekeményít. Egyik nap még minden rendben van, másnap már homokzsákokkal próbálják menteni a házakat” – mondta az elnök egy szombati beszédében, amikor a Romániai Földrajzi Társaság 150 éves évfordulóját ünnepelték.

Dan szerint a klímaváltozás, az összevissza építkezések és a természet pusztítása nem maradnak büntetlenül, és ha ezekkel nem kezdünk valamit, jönnek még súlyosabb katasztrófák.

„Világos felelősségünk van: meg kell védenünk a természeti örökséget, és főleg az emberek életét. Ehhez gyors, konkrét és értelmes lépések kellenek – nemcsak a hatóságok részéről, hanem mindenkitől. És ezt a hozzáállást meg kell tanítani a gyerekeinknek is, nemcsak könyvből, hanem példamutatással is” – fogalmazott.

Az elnök szerint a földrajz mint tantárgy kulcsszerepet játszhat ebben: „a földrajztanárok nemcsak térképeket tanítanak, hanem polgári tudatosságot is” – mondta.

Közben Parajdon a helyzet még mindig feszült. A sóbányát elárasztó 4 millió köbméter víz miatt folyamatos az evakuálás, és elkezdték a Korond-patak medrének elterelését. A munkagépek kráterek közt dolgoznak, az emberek pedig homokzsákokat pakolnak, hogy megmentsék, amit lehet.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!