A Kreml szóvivője szerint enyhén szólva is furcsa volt a romániai elnökválasztás

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov hétfőn kijelentette, hogy a szavazás lebonyolítása „enyhén szólva is furcsa” volt a romániai elnökválasztáson – írja a TASS orosz állami hírügynökségre hivatkozva a Reuters.

Annak kapcsán, hogy Pavel Durov Telegram üzenetküldő alkalmazás alapítója szerint a francia titkosszolgálatok a radikális jobboldali román jelöltet támogató hangok elhallgattatására akarták rávenni, Dmitrij Peszkov kijelentette azt is: nem újdonság, hogy olyan európai államok, mint Franciaország, Nagy-Britannia és Németország beavatkoznak más országok ügyeibe.

A Kreml szóvivője azt nem említette, hogy ez a vád még inkább igaz volna Oroszországra. A választás napján ugyanis a román hatóságok nem Franciaországot, hanem Oroszországot vádolták azzal, hogy beavatkozás jeleit észlelték a részükről.

S bár a Kreml szóvivője szerint azért volt furcsa a romániai elnökválasztás, mert az általuk ismert és „legnagyobb eséllyel” induló jelöltet, Călin Georgescut „egyszerűen erőszakkal kizárták a versenyből, anélkül, hogy bármiféle indoklásra törekedtek volna” – a 2024-es elnökválasztást épp azt követően érvénytelenítették, majd később zárták ki Călin Georgescut a májusi elnökválasztásból, hogy a román hatóságoknál nem jelentett be kampányfinanszírozást, de az oroszok erőteljes befolyásolási kampányt folytattak az érdekében.

Dmitrij Peszkov számára tehát valójában egy dolog lehetne furcsa, hogy az újbóli próbálkozásuk ellenére is: Romániában az Európa-barát centrista Nicușor Dan győzött az elnökválasztáson, a radikális jobboldali, a nacionalista George Simionnal szemben.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!