Európa vezetői sorra gratulálnak Nicușor Dan győzelméhez, várják, hogy együtt dolgozzanak vele

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Emmanuel Macron francia elnök hétfőn hajnalban felhívta telefonon Nicușor Dant, és gratulált az elnökválasztási győzelméhez. „A számos manipulációs kísérlet ellenére a román nép ma este a demokráciát, a jogállamiságot és az Európai Uniót választotta” – írta románul Franciaország elnöke vasárnap este az X-re. Az Agerpres szerint hozzátette azt is, hogy Franciaország a romániaiak mellett marad, hogy a két ország megerősítse partnerségét és együtt dolgozzon egy erősebb, szuverénebb és függetlenebb Európáért.

Nicușor Dan pedig hétfőn hajnalban arról biztosította Emmanuel Macront, hogy Románia továbbra is megbízható uniós partner lesz. A megválasztott államfő a Facebook-oldalán megköszönte a francia elnök gratulációit. Bejegyzése szerint abban állapodtak meg Emmanuel Macronnal, hogy a következő napokban érdemi tárgyalásokat folytatnak a „közös jövőről” és az Európai Unió biztonságáról.

Ursula von der Leyen is reagált Nicușor Dan győzelmére az X-en. Az Európai Bizottság elnöke azt írta, Románia állampolgárai tömegesen járultak az urnákhoz, és szerinte ezzel az emberek a nyitott, virágzó Románia ígéretét választották meg, ami szeretnék, ha egy erős Európában valósulna meg. „Váltsuk be együtt ezt az ígéretet. Alig várom, hogy együtt dolgozhassunk önökkel” – írta Ursula von der Leyen, aki szívből gratulált Nicușor Dan győzelméhez.

Friedrich Merz német kancellár is gratulált Nicușor Dannak a választási győzelméhez. „Románia egy erős és biztonságos Európa mellett kötelezte el magát: kedves Nicusor Dan, gratulálok a választási győzelemhez!” – idézte a német kancellárt X-en közzétett bejegyzését az Agerpres.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök is gratulált a romániai elnökválasztás győztesének az X-en. Tusk három nyelven köszöntötte Románia új elnökét: lengyelül, románul és angolul is. Mint ismeretes, a lengyel miniszterelnök legutóbb románul kérte a választókat, hogy menjenek el szavazni, ugyanis folyékonyan beszéli a nyelvet.

Hozzá hasonlóan most Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke is román és angol nyelvű bejegyzést osztott meg az X-en. „Tudom, hogy az Ön (Nicușor Dan) vezetésével Románia egyre erősebb lesz, és továbbra is formálja Európát. Alig várom, hogy együtt dolgozzunk egy okosabb, erősebb és biztonságosabb Európáért” – írta Roberta Metsola.

Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke is írt, ő úgy látja, hogy Nicușor Dan győzelme „egyértelmű jele a románok európai projekt iránti elkötelezettségének”, mint kiemelte, Dan útja immár Bukarest önkormányzatától egészen az Európai Tanács asztaláig vezetett, amiért őszintén gratulált.

„Az egész világ láthatja, milyen erősek vagyunk, ha összefogunk!” – írta Maia Sandu Moldova Köztársaságának elnöke Dan győzelme kapcsán Facebook-oldalán. Szerinte Moldova Köztársasága és Románia egymásra támaszkodik jóban-rosszban, és immár együtt folytathatja útját az európai úton, amihez gratulált Nicușor Dannak, de a román állampolgároknak is. „Kedves román állampolgárságú moldovaiak itthon és szerte a világon, Önök ismét a szabadság és a demokrácia erős hangja voltak! Köszönöm mindannyiuknak a választásokon való lenyűgöző részvételüket” – tette hozzá.

Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök országa nyelvén írta meg, hogy gratulál Románia győzelméhez, aminek az EU is nyertese. És hogy a szélsőjobb pedig veszített. A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) színeiben politizáló spanyol tisztségviselő azt is hozzátette, várja a közös munkát Dannal az Európai Tanácsban.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!