A ploiești-i ítélőtábla újabb bírája tárgyalja az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozatot
A ploiești-i ítélőtábla újabb bírája határozott úgy, hogy tárgyalni fogja az alkotmánybíróság 2024-es elnökválasztást érvénytelenítő határozatának felfüggesztését kérő keresetet, bár a legfelsőbb bíróság már kimondta, hogy a bíróságoknak nincs jogalapja az alkotmánybírósági határozatok felülbírálására. Mihai Cătălin Constantin bíró május 27-re, tehát a megismételt elnökválasztás második fordulója utáni időpontra időzítette a következő tárgyalást, írta a G4Media.
A ploiești-i ítélőtábla „anyagi, területi és funkcionális szempontból illetékesnek nyilvánítja magát az ügy eldöntésére” – olvasható a bírósági portálon közzétett jegyzőkönyvben. A bíró azt is kérte az alkotmánybíróságtól, hogy továbbítsa a 2024-es elnökválasztás törléséről szóló döntés alapjául szolgáló összes dokumentumot.
Április végén a ploiești-i ítélőtábla egy másik bírája döntött az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről, és az ítéletet többek között azzal indokolta, hogy az alkotmánybíróság önkényesen félreértelmezte a törvényt, és a román nép szuverenitását kisajátítva nem egy választott, hanem egy általa kinevezett államfőt helyezett tisztségbe. A legfelsőbb bíróság azonban helyt adott a fellebbezéseknek.
Mint kiderült, az alkotmánybírósági ítélet felfüggesztését egy nyugalmazott bíró útmutatása nyomán többen, összehangoltak kérték különböző romániai bíróságokon. Április 8. és 17. között több mint 130 kérvényt nyújtottak be.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom