Ha csak a pénzért csinálná Molnár András, nem biztos, hogy képviselőnek kellett volna állnia

Ha csak a pénzért csinálná Molnár András, nem biztos, hogy képviselőnek kellett volna állnia
Molnár András kampányol – Fotó: Molnár András Facebook oldala

Hat új arccal bővült a december elsejei parlamenti választások után a Romániai Magyar Demokrata Szövetség parlamenti képviselete, köztük a harmadik nekifutására mandátumhoz jutó temesvári Molnár Andrással. Az Átlátszó Erdély, az UH.ro és a Transtelex közös sorozatában, a Képviselőfánkban felidézzük a megválasztott törvényhozók eddigi pályáját, illetve összegezzük a vagyonbevallásaikat.

Kántor Boglárka mellett a „választási lottó”, hivatalos nevén visszaosztás másik győztese a Temes megyei Molnár András. A nemsokára 40. születésnapját ünneplő politikus a Temesvári Nyugati Egyetem jogi diplomázott, és a sikeres versenyvizsga után a Temes Megyei Ügyvédi Kamarába is bejutott. Az Arad megyei Majláthfalváról származó jogász a bojtárkodás utána saját irodát nyitott, 16 évi ügyvédkedés után jutott a parlamentbe.

Ugyanakkor az eddigi életútját áttekintve egyértelmű, hogy már régóta politikusnak készül. A Nyugati Jelennek – a választások után – adott interjújában idézte fel, hogy először 2012-ben indult képviselőjelöltként, amikor Molnár Zsolt került be a képviselőházba, 2016-ban a névrokona vezette az RMDSZ listáját, 2020-ban pedig már ő volt az első számú jelölt, de akkor nem kapott visszaosztásból képviselői helyet Temes megyében a szövetség. Harmadik nekirugaszkodásra jött végül össze a mandátum 2024-ben.

Közben folyamatosan lépdelt előre a megyei pártszervezet ranglétráján, 2020-ban az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa már őt bízta meg a megyei pártszervezet ideiglenes vezetésével, hogy a sikertelen önkormányzati választások után kezdje el rendbe tenni azt. 2021-ben pedig megválasztották a szövetség Temes megyei szervezetének elnökévé. Ugyanabban az évben, az RMDSZ kormányra kerülésével a megye alprefektusi tisztségét is betöltötte szűk egy évig.

„A szórványban nemcsak a politikai munka az RMDSZ-é, hanem a rendezvényszervezés, a honosítás és minden más”

– nyilatkozta a Nyugati Jelennek a korábban már említett interjúban. Molnár ezt a kijelentését komolyan is veszi, éveken át tartott jogi fogadóórát a temesvári Magyar Házban, illetve állandó szakértője volt a Temesvári Rádió Paragrafus című adásának, ahol jogi témákról több mint 100 adást vettek fel.

Az RMDSZ-es minibemutatkozása szerint alapító tagja és elnöke a Bánsági Közösségért Egyesületnek, ami 2013 márciusában alakult és fő célja képviselni a Bánságban élő magyar közösség érdekeit, megőrizni és ápolni kulturális értékeiket, valamint elmélyíteni a magyar identitástudatot közösségünk tagjaiban. Az évek során szerveztek vándorszínházat, filmnapokat és magyar hagyományok napját. Az érdekeltségnyilatkozata szerint mellett tagja a Temesvári Magyar Napokat szervező Várbástya Egyesületnek is, illetve benne van a Bánsági Értéktár Egyesületben is.

Alelnöke a II. András és második felesége, Courtenay Jolánta sírhelyéül szolgáló egresi ciszterci monostor területének és a királysírok maradványainak feltárását koordináló Jolánta Kulturális Egyesületnek. Fő feladata az egyesület munkájának előkészítése, szervezése, ügyintézés valamint a kapcsolódó dokumentációs teendők elvégzése. Kérdés, hogy a megválasztása után még el fogja-e látni ezeket, de megválasztása után iktatott nyilatkozatában még alelnöke az egyesületnek.

Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) adatbázisában jelenleg két érdekeltségi és vagyonnyilatkozata érhető el Molnárnak, az egyiket a temesvári önkormányzat alárendeltségébe tartozó, a város útjait felügyelő társaság vezetőtanácsi tagjaként tette 2022 júniusában (hivatalosan 2019 januárja és 2021 decemberben közötti időszakban volt tag), a másodikat meg most, amikor képviselő lett belőle. Temes megye alprefektusaként is nyilatkozott, de az ANI honlapján nem elérhetők a 2022 előtti bevallások (nemcsak Molnár, hanem senki esetében), a Temes megyei kormánykirendeltség honlapján a jelenlegi vezetőség dokumentumait sem lehet megnézni, nemhogy a korábbiakét.

Ha két vagyonnyilatkozatból sok nem is, de az egyértelműnek tűnik, hogy nem a pénzért lett képviselő, mert annyit soha nem fog keresni honatyaként, mint amennyit 2023-ra ügyvédi keresetként bejelentett: 686 ezer lejt. A 2021-es évre bevallott 141 ezer lejes juttatás is az éves képviselői fizetés körüli összeg, de arra az évre az önkormányzat alárendeltségébe tartozó társaságtól is kapott 33 ezer lejt juttatásként. Noha 2021-ben alprefektusa is volt a Temes megyének, a kormánykirendeltségtől nem szerepel bevétel a bevallásban.

A bevételeihez képest elenyésző összeget tart bankszámlán, 2022-ben 9500 lejt, illetve 4500 eurót vallott be, 2024-ben pedig semmit, de arra van lehetőség, ha a számlákon lévő összeg nem haladja meg az 5000 eurót. Úgy néz ki, hogy a bank helyett földbe és ingatlanba teszi a pénzét: 2022-ben 348 négyzetméteres újszentesi beltelket, valamint szülőfalujában 9,7 hektár mezőgazdasági területet jelentett be. Emellett egy 173 négyzetméteres újszentesi apartman volt a feleségével közös birtokában. 2024-ben 3,1 hektárral bővültek a majláthfalvi mezőgazdasági területei, míg a család apartmanjainak száma hárommal emelkedett, Temesváron 2022-ben egy 39 négyzetmétereset vettek, 2023-ban pedig egy 48 négyzetméteressel lettek gazdagabbak, emellett Gyüregen is vásároltak egy 46 négyzetmétereset. Mindenesetre a mezőgazdasági terület után kapott árendát, illetve az apartmanok kiadásából származó összegeket (29 ezer lejt kaptak) is feltünteti a legutóbbi vagyonbevallásban.

Azért sem meglepő az ingatlanok iránti érdeklődés, mert Molnár András résztulajdonos az ingatlanok bérbeadásával/menedzselésével (saját és bérbe vett) foglalkozó Cloverkey Kft.-ben. A 2018-ban alapított cég a romániai vállalkozások jegyzéke szerint (Lemonaid néven működik) olyan nagy profitot nem termel, Molnár egyik vagyonnyilatkozatában sem említi, hogy pénzt kapott volna a tulajdonrésze után. Korábban még részesedése volt a Foxfort ingatlanügynökségben is, de abból időközben hivatalosan kiszállt.

Emellett még az RMDSZ-nek adott egy 61 ezer lejes kölcsönt – valószínűleg kampányra – szerepel a legutóbbi bevallásban, illetve két autója van: egy 2017-ben vásárolt Volkswagen, illetve egy 2022-ben vett Mazda.

Az Átlátszó Erdély, a Transtelex és az uh.ro közös sorozatában, a Képviselőfánkban eddig ismertetett politikusvagyonok:

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!