Utolsó parlamenti fizetését kapja meg januárban László Attila Kolozs megyei szenátor

Utolsó parlamenti fizetését kapja meg januárban László Attila Kolozs megyei szenátor
László Attila – Fotó: RMDSZ

László Attila szenátornak a vagyonnyilatkozatai szerint négy évvel ezelőtt is volt mit aprítania a tejbe, de a jelenlegi – harmadik – mandátuma végén sem panaszkodhat. A jövő azonban már nem olyan rózsás, mert februártól elveszíti a parlamenti fizetését, így a politikusnak vissza kell térnie a polgári foglalkozásához, hacsak nem a felesége viszonylag jól jövedelmező vállalkozásából kíván megélni. Ez a Képviselőfánk, az Átlátszó Erdély, az uh.ro és a Transtelex politikusvagyonokat ismertető közös sorozata.

A harmadik szenátori mandátuma végéhez közeledő László Attila jelenleg az egészségügyi szakbizottság titkára, és nem sokat hallatta a hangját a parlamentben az elmúlt négy évben. A Kolozs megyei RMDSZ-ben sem volt túl tevékeny, ezért is vesztette el az idei szenátusi lista első helyét Tasnádi István Szilárd alprefektus javára, és várhatóan búcsúznia kell a hivatásos politikusi pályától. Azonban ez nem föltétlenül lesz egy könnyes búcsú, mert László Attilának van mit aprítania a tejbe.

A jelenlegi négyéves mandátuma kezdetekor közzétett vagyonnyilatkozata szerint az orvos-szenátor 2020 januárjában a feleségével együtt több ingatlant is birtokolt: egy 333 négyzetméteres telket egy 98 négyzetméteres házzal és egy hétszáz négyzetméteres telket egy 101 négyzetméteres házzal, mindkettőt Kolozsváron; egy 1500 négyzetméteres beltelket egy 80 négyzetméteres házzal Márkodon, illetve öt hektár szántót és 0,18 hektár erdőt is a Maros megyei faluban.

Emellett a politikusnak valóságos járműparkja is volt: egy 2018-as gyártású Renault Clio, egy 2019-es Hyundai Kona, két 2006-os Linhai quad, illetve egy 2019-es Kawasaki és egy 2012-es Honda motorkerékpár. Értékes vagyontárgyakkal a László házaspár nem rendelkezett, a bankszámláikon pedig mintegy 52 ezer lej és 644 euró szerepelt. Ezeket a folyószámlákat szenátor évi 152 ezer lejes fizetése, a felesége valamivel több mint 60 ezer lejes cégvezetői fizetése, a felesége cégéből kivett közel 63 ezer lejes osztalék és az egyik lakás bérbeadásából származó év 23 ezer lejes bevétel táplálta. A 2020-as vagyonnyilatkozatából kiderült az is, hogy László Attilának 2022-ig még 2500 eurót kellett törlesztenie abból a 25 ezer eurós kölcsönből, amit 2012-ben kapott Péter Pál kolozsvári üzletembertől.

A legfrissebb, idén február végén közzétett vagyonnyilatkozata szerint a szenátor ugyanazokkal az ingatlanokkal rendelkezett, mint négy évvel ezelőtt, viszont bővült a járműparkja egy 2021-es Yamaha és egy 2021-es SYM motorkerékpárral, illetve egy 2020-as utánfutóval. A politikusnak továbbra sincsenek értékes vagyontárgyai, a bankszámláin pedig az év elején valamivel több mint 37 ezer lej és közel 11 ezer euró szerepelt. László Attila szenátorként az előző évben 147 ezer lejt, a házastársa cégigazgatóként 77 ezer lejt keresett. Az egyik lakásuk bérbeadása évi 25 ezer lejt hozott a konyhára, a felesége cégéből kivett osztalék összege pedig 54 ezer lejt volt. Hónapokra bontva az éves jövedelmüket a házaspár 2020-ban valamivel kevesebb mint 5 ezer eurót, 2023-ban pedig valamivel több mint 5 ezer eurót keresett, ami nem jelent látványos változást. A szenátor bankszámláin lévő összegek sem ugrottak meg jelentősen, de a két új motorkerékpár megvásárlásába nem roppant bele.

Ami az üzleti érdekeltségeit illeti: László Attila mandátuma kezdetekor résztulajdonosa volt a kolozsvári Paprika Rádiót működtető cégnek, ahonnan azonban a négy év alatt nem vett ki osztalékot. Nem is volt miből, mert a rádió folyamatosan veszteséges, tavaly például 93 ezer lejes mínuszt termelt. Emellett a szenátornak egy inaktív cégben, a Kalas Management kft-ben is volt részesedése 2020-ban. László Attila jelenleg is résztulajdonosa mindkét vállalkozásnak, más üzleti érdekeltségei nincsenek.

Felesége menedzseli és 40 százalékban birtokolja a kozmetikai termékeket gyártó, 1991-ben alapított Cosmetic Plant kft-t. A kolozsvári cég 2000 óta fokozatosan fejlődött az egymillió lejes árbevételtől a 12,7 millió lejesig, a 9 munkavállalótól a jelenlegi 35-ig. A vállalkozás profitja tavaly valamivel több, mint 100 ezer euró (506 ezer lej) volt, 43 százalékkal kisebb, mint előző évben.

Az Átlátszó Erdély, a Transtelex és az uh.ro közös sorozatában, a Képviselőfánkban eddig ismertetett politikusvagyonok:

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!