Két hónap alatt került a katedrától a szenátori székbe Kondor Ágota, aki jobban keres vállalkozóként, mint pedagógusként

2024. december 13. – 10:58

Két hónap alatt került a katedrától a szenátori székbe Kondor Ágota, aki jobban keres vállalkozóként, mint pedagógusként
Kondor Ágota Kovászna megye tanácsának alelnökeként mond beszédet a Székföldi Magyar Napok zárásán Hídvégen – Fotó: Tamás Sándor Facebook oldala

Másolás

Vágólapra másolva

Kondor Ágota, a tanárból lett politikus, aki egy évtizedes közéleti tapasztalatát és mentálhigiénés szakmai múltját most a szenátori munkában viszi tovább. A Kovászna megyei RMDSZ-es győzelem egyik főszereplőjeként másfél hónap megyei alelnökség után az országos politika porondjára lép. Vagyonnyilatkozatai szerint az oktatási pályától a sikeres vállalkozásig ívelt karrierje, amelyet most a törvényhozásban kamatoztat. Ez a Képviselőfánk, az Átlátszó Erdély, az UH.ro és a Transtelex közös sorozata, amiben felidézzük a törvényhozók eddigi pályáját, illetve összegezzük a vagyonbevallásaikat.

A parlamenti választások után hat új arccal bővül az Romániai Magyar Demokrata Szövetség parlamenti képviselete, köztük van Kondor Ágota, akit nemrég neveztek ki a Kovászna megyei önkormányzat alelnökének, de át sem vette jóformán teendőit, máris készülhet Bukarestbe, ugyanis megtörtént az, ami elég régóta nem: a szenátori lista második helye is befutó lett. Több mint egy évtized után szerezte vissza mindkét szenátori helyet a Kovászna megyei szervezet, amit még a korrupció miatt elítélt Olosz Gergely lemondásakor veszítettek el. A már veteránnak számító Fejér László Ödön mellett a politikába idén ősszel nyakig belecsöppenő Kondor Ágota máris szenátorként fogja képviselni a megye lakóinak érdekeit.

Kondor három és fél évtizedes pedagógusi pályafutás után váltott a nagypolitikára

Az önéletrajza szerint még 1989-ben kezdte tanári pályáját a Vrancea megyei Vulturuban kémia-fizika tanárként, de nem sokat tanította a gyereket a kovalens kötés rejtelmeire, mert 1993-tól már a Székely Mikó Kollégiumban oktatott római katolikus vallást. A hitoktatói diplomáját (ami a kémiatanári után már a második volt neki) 1998-ban szerezte meg a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen. 2004-ben a budapesti Károli Gáspár Református Egyetem kétéves mentálhigiénés posztgraduális képzését végezte el, majd trénernek is tanult, 2021-ben pedig a szupervizori képzésbe is belevágott. Ez a két terület eddig meghatározó volt az életében.

A politikus 2011-2020 között a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumot vezette, az igazgatói tisztségéről a korabeli beszámolók szerint épp azért mondott le, mert egy olyan lehetőség kínálkozott a felsőoktatásban – ahol saját bevallása szerint óraadóként már addig is dolgozott – amit „nem szeretett volna elszalasztani”. Amellett, hogy megtartotta a címzetes tanári állást a Mikóban, a budapesti Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) pszichológia tanszékén vállalt oktatói munkát. Az egyetem felhívásában úgy tüntetik fel, amint a Károli Pszichológiai Továbbképző Központjának kihelyezett erdélyi képzési tagozatának a vezetőjét. A vagyonnyilatkozatában minden esetre 2022-ben jelenik meg először szerződéses munkaadóként a Károli.

A református egyetem a 2000-es évek elejétől szervez az illyefalvi KIDA-val (Keresztyén Ifjúsági és Diakóniai Alapítvány) mentálhigiénés továbbképzést főként segítő hivatású szakembereknek. Kondor az önéletrajza szerint 2007-től vállal óraadói munkát a KRE illyefalvi képzési tagozatán, de az nem mindig derül ki pontosan, hogy milyen formában honorálják ezért. A vagyonnyilatkozatában 2015-ig tünteti úgy fel a KIDA-t, mint ahonnan származik juttatása, később engedélyezett természetes személyként vannak bevételei. Kondor elhivatottságát jelzi, hogy a 2005 óta működő Erdélyi Magyar Mentálhigiénés Társaság elnöki tisztségét is elvállalta, Kató Ibolyát, a KIDA mentálhigiénés képzésének elindítóját váltva a székben.

Másfél hónap megyei alelnökség után máris az országos politikában találta magát

A civil pályát ugyan csak idén ősszel hagyta ott Kondor, amikor elvállalta Kovászna megye tanácsának alelnöki tisztségét, de a politikai karrierje korábban kezdődött. 2012-2024 között volt helyi tanácsos Sepsiszentgyörgyön, közben az RMDSZ nőszervezetében tevékenykedett. A hírek szerint olyan ötletek kapcsolódnak a nevéhez, mint a mára már több városban is működő Lábbusz projekt vagy épp a Szülők Akadémiája. Idén júniusban aztán már az RMDSZ megyei tanácsosának választották, októberben pedig már úgy ünnepelte a nőszervezet, mint a megye első női alelnökét. Nem nagyon kell már megtanulja a járást a Kovászna megyei tanácsnál, mert helyette egy sokkal nagyobb bukaresti épületben kell kiigazodnia.

Helyi tanácsosként Kondor 2012 óta tesz le vagyon- és érdekeltségnyilatkozatokat, de nem ezek a legizgalmasabb olvasmányok. A férjével közösen három épület szerepel a nevén: egy sepsiszentgyörgyi 100, majd 120 négyzetméteres lakóház, egy hasonló nagyságú uzoni ház, illetve 2023-ig egy 60 négyzetméteres brassói ház, amit utána egy 100 négyzetméteres csíkszeredai (valószínűleg hargitafürdői) nyaraló váltanak le. A brassói ház, valamint az uzoni ház harmada esetében annyit jegyezett meg tulajdonosként, hogy azok életfogytiglani haszonélvezetben vannak, ami alapján arra gondolnék, lényegében nem a család rendelkezik vele.

A telkek esetében a következő ingatlanok szerepelnek a vagyonnyilatkozatában: egy 1997-ben vásárolt sepsiszentgyörgyi telek, egy 2002-ben a család tulajdonába került rétyi telek, egy 2004-ben vásárolt uzoni telek, valamint egy 2005-ben vásárolt brassói telek. Utóbbit esetenként szintén úgy tüntette fel, mint ami életfogytiglani haszonélvezetben van. A rétyi telek a 2021-es bevallásból már nyomtalanul eltűnik, míg 2023-ban valószínűleg a házzal együtt a brassói belterülettől is megválnak. Az eladást és az érte kapott összeget egyik esetben sem jegyzik fel, ahogy arról sem nyilatkoznak, hogy mennyi pénzt őriz a Kondor-házaspár a bankszámláikon. Erre természetesen van lehetőség, ha ezeknek az összeg nem haladja meg az 5000 eurót. Persze, a pénzt lehet máshol is tartani, például matracban, és akkor nem feltétlenül kell bevallani, mert azért úgy tűnik, lenne miről beszámolni.

Vállalkozóként többet keres, mint pedagógusként

Az állatorvosként dolgozó férjével együtt Kondor Ágota egy sikeres állatklinika társtulajdonosa, ahonnan tavaly 216 ezer lejt vett fel osztalékként, egy évvel korábban pedig 127 ezer lej került a kasszába hasonló jogcímen, 2021-re szinte 137 ezer lejt kapott, míg 2020-as évben 250 ezer lej jutott neki a 2000-ben alapított Prestari K2 kft.-től kapott részesedése után. (Kondor Ágota a vállalkozás negyedét, míg az állatorvos férje a háromnegyedét birtokolja.) Hozzátartozik a történethez, hogy korábban azért nem volt jellemző, hogy ilyen jelentős összegeket vett volna fel osztalékként.

A cégadatbázis szerint a vállalkozás az alapítása óta évről évre egyre jobban teljesít, de az igazi előrelépés a 2010-es évek derekán jött el, akkor nőtt jelentősen a forgalma: 2016-ban még 2,9 millió lej volt, míg 2018-ban már meghaladta a 4 millió lejt, tavaly pedig 6,1 milliót jelentettek. Ez nyilván azzal is összefügg, hogy 2016-ig a férje még az állatoknak szánt vakcinákat és természetes készítményeket gyártó és forgalmazó Romvac Company munkatársaként is dolgozott, utána váltott át teljesen a családi vállalkozásra. Árnyalja a képet, hogy a férje vagyonnyilatkozatban szereplő fizetése még a havi minimálbért sem éri el, 2019 óta 17 ezer lej körüli összeget tüntetnek fel, ezt egészíti ki a jelentősebb osztalék.

Ehhez képest a bevallott fizetések eltörpülnek. Kondor Ágotának az első nyilatkozatban megjelenő fizetése (akkor még a Székely Mikó Kollégium igazgatójaként) 35 279 bruttó volt, míg legutóbb a 2023-as évre 80 210 lejt (valószínűleg nettót) vallott be. Közben rendszeresen kapott juttatást a városi tanácsosként (ez 3640 lejről 15756 lejre nőtt a három mandátuma alatt), 2015-ig pedig egy kisebb összeget az illyefalvi KIDA-tól is. A 2022-es évtől pedig a budapesti Károli Gáspár Református Egyetemtől is kapott fizetést, a tavalyi évre 2 444 567 forintot, ami mostani árfolyamon olyan 29,5 ezer lej.

Nemcsak a bankszámláiról hallgat Kondor, a vagyonnyilatkozat szerint már hivatalosan autó sincs a nevén. Ugyan egy ideig felbukkant egy 206-os Peugeot, de ez 2018 után már teljesen eltűnt.

Az Átlátszó Erdély, a Transtelex és az uh.ro közös sorozatában, a Képviselőfánkban eddig ismertetett politikusvagyonok:

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!