Érvénytelenítette az alkotmánybíróság az elnökválasztást, a folyamat sérülésére hivatkozva

2024. december 6. – 15:01

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Románia alkotmánybírósága (CCR) történelmi döntést hozott: érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és elrendelte a teljes választási folyamat újraindítását. A döntést a kilenc alkotmánybíró egyhangúlag hozta meg egy ötórás tanácskozást követően. Az ítélet azonnali hatályú, és kötelezi a kormányt egy új választási dátum kitűzésére, valamint a szükséges kampányidőszak és előkészületek újrakezdésére.

A döntés közvetlen előzménye Klaus Iohannis elnök döntése volt, amely feloldotta a CSAT (Legfelsőbb Védelmi Tanács) által bemutatott dokumentumok titkosítását. Ezek az anyagok szenzációs részleteket tártak fel Călin Georgescu kampányának hátteréről, amelyben egy külföldi állam, feltehetően Oroszország, manipulációs technikák alkalmazásával játszhatott szerepet.

A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) jelentései szerint Georgescu TikTok-kampánya nem spontán népszerűségre épült, hanem egy több mint 25.000 fiókból álló hálózatra, amelyet már 2016-ban létrehoztak. Az algoritmusokat célzottan manipulálták, és a kampány narratívája szorosan illeszkedett az orosz hibrid hadviselés stratégiáihoz. Több mint 85.000 kibertámadást regisztráltak a választási rendszerek ellen, amelyeket fejlett anonim technológiák mögé rejtettek. Az alkotmánybíróság ezeknek a bizonyítékoknak az alapján hozta meg döntését.

A titkosított dokumentumok nyilvánosságra kerülését követően több szervezet és közéleti szereplő, köztük a Nemzeti Politikatudományi és Közigazgatási Iskola (SNSPA), a Totalitarizmus Tanulmányozásának Nemzeti Intézete, a Calea Europeană című kiadvány, Cristian Terheș független jelölt hivatalos panaszt nyújtott be a választás tisztaságával kapcsolatban. Az alkotmánybíróság végül ezek alapján döntött úgy, hogy az első forduló eredménye nem tartható fenn.

Hogyan tovább?

Az alkotmánybíróság határozata értelmében:

  1. Újrakezdődik a teljes választási folyamat, beleértve az aláírásgyűjtést, a jelölések elfogadását és az új kampányidőszakot.
  2. A kormány dolga lesz egy új választási dátum kitűzése és a teljes folyamat koordinálása.
  3. Az első forduló érvénytelenítésével a második forduló szintén semmissé válik, annak ellenére, hogy a diaszpórában már megkezdődött a szavazás.

George Simion a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke azt üzente szimpatizánsainak a Facebook-oldalán, hogy ne menjenek az utcára, mert „ennek a rendszernek demokratikusan kell megbuknia”.

„SZÉGYEN!!! A puccs teljes lendülettel zajlik! Nem vonulunk az utcára, nem hagyjuk magunkat provokálni, ennek a rendszernek demokratikusan kell megbuknia!” – írta Georges Simion, miután az alkotmánybíróság az elnökválasztás teljes folyamatának megismétlése mellett döntött.

Elena Lasconi, az USR elnökjelöltje pénteken élesen bírálta a Román Alkotmánybíróság (CCR) döntését, amellyel érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját, és új választási folyamatot rendeltek el.

„A román állam lábbal tiporta a demokráciát. Isten, a román nép, az igazság és a törvény fog győzedelmeskedni. Önök anarchiába taszítják az országot. Folytatnunk kellett volna a szavazást” – nyilatkozta határozottan Lasconi.

Hangsúlyozta, hogy biztos győzelmében: „Tudom, hogy győztem volna. És győzni is fogok.”

Lasconi nyilatkozata a CCR történelmi döntésére reagál, amely az első forduló eredményeinek törlésével és az egész választási folyamat újraindításával gyakorlatilag felborította az elnökválasztás menetrendjét. Az USR jelöltje a demokrácia súlyos sérelméről beszélt, miközben azt is jelezte, hogy elszántan folytatja a küzdelmet a román elnöki székért.

Călin Georgescu az újságíróknak munkatársain keresztül közölte, hogy pénteken 21 órakor nyilvános nyilatkozatot tesz. További részleteket nem közölt.

Anca Alexandrescu műsorvezető Facebook-oldalán jelentette be, hogy Georgescu 21 órától élőben jelentkezik a Realitatea TV-n, anélkül, hogy pontosította volna, hogy jelen lesz-e a stúdióban.

A PSD szóvivője, Lucian Romașcanu, a Digi24-nek nyilatkozva elmondta, hogy pártja nem kommentálja az Alkotmánybíróság (CCR) döntéseit, de elismerte, hogy az elnökválasztás érvénytelenítése „nagyon bonyolult helyzetet” teremtett. Hangsúlyozta, hogy várják a döntés indoklását, és úgy véli, hogy a választási folyamatot az aláírásgyűjtéstől kezdve újra kellene indítani.

Romașcanu szerint, ha valóban beavatkozás történt a választási folyamatba, akkor a CCR döntése indokolt. A szóvivő kitért arra is, hogy a jelenlegi kormány mandátuma a parlamenti választások után alakuló új többség létrejöttével ér véget, de az elnökválasztás bizonytalansága miatt nem tudni, hogy Klaus Iohannis elnöki mandátuma meghosszabbodik-e, vagy a jövőbeni miniszterelnök kinevezését az ideiglenes elnök, a szenátus új elnöke végzi majd.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!