Érvénytelenítette az alkotmánybíróság az elnökválasztást, a folyamat sérülésére hivatkozva

161

Románia alkotmánybírósága (CCR) történelmi döntést hozott: érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és elrendelte a teljes választási folyamat újraindítását. A döntést a kilenc alkotmánybíró egyhangúlag hozta meg egy ötórás tanácskozást követően. Az ítélet azonnali hatályú, és kötelezi a kormányt egy új választási dátum kitűzésére, valamint a szükséges kampányidőszak és előkészületek újrakezdésére.

A döntés közvetlen előzménye Klaus Iohannis elnök döntése volt, amely feloldotta a CSAT (Legfelsőbb Védelmi Tanács) által bemutatott dokumentumok titkosítását. Ezek az anyagok szenzációs részleteket tártak fel Călin Georgescu kampányának hátteréről, amelyben egy külföldi állam, feltehetően Oroszország, manipulációs technikák alkalmazásával játszhatott szerepet.

A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) jelentései szerint Georgescu TikTok-kampánya nem spontán népszerűségre épült, hanem egy több mint 25.000 fiókból álló hálózatra, amelyet már 2016-ban létrehoztak. Az algoritmusokat célzottan manipulálták, és a kampány narratívája szorosan illeszkedett az orosz hibrid hadviselés stratégiáihoz. Több mint 85.000 kibertámadást regisztráltak a választási rendszerek ellen, amelyeket fejlett anonim technológiák mögé rejtettek. Az alkotmánybíróság ezeknek a bizonyítékoknak az alapján hozta meg döntését.

A titkosított dokumentumok nyilvánosságra kerülését követően több szervezet és közéleti szereplő, köztük a Nemzeti Politikatudományi és Közigazgatási Iskola (SNSPA), a Totalitarizmus Tanulmányozásának Nemzeti Intézete, a Calea Europeană című kiadvány, Cristian Terheș független jelölt hivatalos panaszt nyújtott be a választás tisztaságával kapcsolatban. Az alkotmánybíróság végül ezek alapján döntött úgy, hogy az első forduló eredménye nem tartható fenn.

Hogyan tovább?

Az alkotmánybíróság határozata értelmében:

  1. Újrakezdődik a teljes választási folyamat, beleértve az aláírásgyűjtést, a jelölések elfogadását és az új kampányidőszakot.
  2. A kormány dolga lesz egy új választási dátum kitűzése és a teljes folyamat koordinálása.
  3. Az első forduló érvénytelenítésével a második forduló szintén semmissé válik, annak ellenére, hogy a diaszpórában már megkezdődött a szavazás.

George Simion a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke azt üzente szimpatizánsainak a Facebook-oldalán, hogy ne menjenek az utcára, mert „ennek a rendszernek demokratikusan kell megbuknia”.

„SZÉGYEN!!! A puccs teljes lendülettel zajlik! Nem vonulunk az utcára, nem hagyjuk magunkat provokálni, ennek a rendszernek demokratikusan kell megbuknia!” – írta Georges Simion, miután az alkotmánybíróság az elnökválasztás teljes folyamatának megismétlése mellett döntött.

Elena Lasconi, az USR elnökjelöltje pénteken élesen bírálta a Román Alkotmánybíróság (CCR) döntését, amellyel érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját, és új választási folyamatot rendeltek el.

„A román állam lábbal tiporta a demokráciát. Isten, a román nép, az igazság és a törvény fog győzedelmeskedni. Önök anarchiába taszítják az országot. Folytatnunk kellett volna a szavazást” – nyilatkozta határozottan Lasconi.

Hangsúlyozta, hogy biztos győzelmében: „Tudom, hogy győztem volna. És győzni is fogok.”

Lasconi nyilatkozata a CCR történelmi döntésére reagál, amely az első forduló eredményeinek törlésével és az egész választási folyamat újraindításával gyakorlatilag felborította az elnökválasztás menetrendjét. Az USR jelöltje a demokrácia súlyos sérelméről beszélt, miközben azt is jelezte, hogy elszántan folytatja a küzdelmet a román elnöki székért.

Călin Georgescu az újságíróknak munkatársain keresztül közölte, hogy pénteken 21 órakor nyilvános nyilatkozatot tesz. További részleteket nem közölt.

Anca Alexandrescu műsorvezető Facebook-oldalán jelentette be, hogy Georgescu 21 órától élőben jelentkezik a Realitatea TV-n, anélkül, hogy pontosította volna, hogy jelen lesz-e a stúdióban.

A PSD szóvivője, Lucian Romașcanu, a Digi24-nek nyilatkozva elmondta, hogy pártja nem kommentálja az Alkotmánybíróság (CCR) döntéseit, de elismerte, hogy az elnökválasztás érvénytelenítése „nagyon bonyolult helyzetet” teremtett. Hangsúlyozta, hogy várják a döntés indoklását, és úgy véli, hogy a választási folyamatot az aláírásgyűjtéstől kezdve újra kellene indítani.

Romașcanu szerint, ha valóban beavatkozás történt a választási folyamatba, akkor a CCR döntése indokolt. A szóvivő kitért arra is, hogy a jelenlegi kormány mandátuma a parlamenti választások után alakuló új többség létrejöttével ér véget, de az elnökválasztás bizonytalansága miatt nem tudni, hogy Klaus Iohannis elnöki mandátuma meghosszabbodik-e, vagy a jövőbeni miniszterelnök kinevezését az ideiglenes elnök, a szenátus új elnöke végzi majd.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!