Román politikai elemző: Hátha elkerülhetjük, hogy székelyek olyan jelöltre szavazzanak, mint Georgescu

2024. november 26. – 12:09

Másolás

Vágólapra másolva

Ez nem a Facebook-viták, hanem a cselekvés ideje, figyelmeztet Sorin Ioniță a romániai közélet egyik meghatározó alakja, a neves szakpolitikai agytröszt, az Expert Forum elnöke, aki rendszeresen fogalmaz meg véleményt a romániai politikai helyzetről, beleértve az etnikai kisebbségeket érintő kérdéseket is. Legutóbbi üzenetében kifejezetten az erdélyi magyar közösség figyelmét hívta fel arra, hogy az államfőválasztás első fordulója után nem lehet ölbe tett kézzel nézni a szélsőjobb előretörését. Vagyis az erdélyi magyaroknak is el kell menniük szavazni a második fordulóban is.

Ioniță felhívta a figyelmet arra is, hogy az RMDSZ kiesése a parlamentből negatív hatással lenne nemcsak a magyar kisebbségre, hanem az egész romániai politikai rendszerre is. A szélsőjobboldali jelöltek – Călin Georgescu és az AUR – együttesen a szavazatok közel 37%-át szerezték meg. Ez a szám a parlamenti választásokon tovább nőhet az elnökválasztás második fordulójában pedig Georgescu személyében egy nacionalista, oroszbarát és antiszemita jelölt nyerhet, akinek kampánya veszélyes a kisebbségekre, különösen a magyar közösségre nézve. Ezért véli úgy a kutató, hogy RMDSZ kiesése a parlamentből csak megerősítené a szélsőségek pozícióját, ami hosszú távon a kisebbségi jogok aláásásához vezethet.

„Elég volt a belső megosztottságból, a felesleges konfliktusokból és a túlzott elvárásokból: most mindenki menjen szavazni az RMDSZ-re, mert ha a szövetség nem jut be a parlamentbe, az komoly veszteség lesz mindenkinek, tekintettel az európai helyzetre.

Az előző választási ciklusokkal ellentétben most nem számíthatunk arra, hogy a PSD biztosítja a magyar szavazatokat Ialomița és Dolj megyében, ahogy korábban, a titkosszolgálatok által diszkréten kontrollált román demokrácia kis előnyeinek köszönhetően. Most a rendszer zűrzavarban van, és vasárnap igazi küzdelem várható, mindenki a saját érdekeiért harcol” – írta a társadalomkutató.

Hozzátette: „Hagyjátok a felesleges vitákat a Facebookon, a MeWe-n vagy más platformokon, ahol az összeesküvés-elméletek hívei időt vesztegetnek, és a közösségben tegyetek érte, hogy minél többen menjenek szavazni. Kelemen Hunor első fordulós alacsony eredménye komoly figyelmeztetés. RMDSZ nélkül a parlamentben az ország teljesen más lesz, sokkal rosszabb, és a demokratikus kormányok esélye is csökkenni fog.”

Az üzenetnek van egy utóirata is:

Ha már szavazni mentek, talán elkerülhetjük, hogy székelyek olyan jelöltre szavazzanak, mint Călin Georgescu 😎.

A poszt végére hagyott kérés egyáltalán nem mellékes, a választások egyik fontos tanulsága ugyanis az, hogy a választók nagy része inkább valaki ellen, mintsem valaki mellett szavazott. Ez a logika kedvez a populista narratíváknak, amik elutasítják a politikai elitet, de gyakran szélsőséges és instabil irányba terelik a társadalmat.

Az erdélyi magyar közösség körében is megjelentek olyan irányok, amelyek az orosz-ukrán háború tekintetében a Moszkva által képviselt álláspontot részesítik előnyben. Nem egyszer írtunk már arról, hogy a romániai magyarok többsége szerint az orosz-ukrán háború kitörésének felelőssége nem Putyint terheli, hanem a nyugati országokat és Ukrajnát, és az AUR-szavazók körében sem mértek akkora nyugatellenességet és oroszpártiságot, mint az erdélyi magyarok körében és Székelyföldön: az RMDSZ-szavazóknak csak a 16 százaléka gondolja úgy, hogy Putyin a felelős a háború kirobbantásáért, míg az AUR-osok 38 százalékban gondolják ezt így.

A Bálványos Intézet kutatásából derültek ki ezek az adatok, amelyek nem a derült égből jönnek. A magyarázat egyszerű: a békepropagandával kampányoló Fidesznek rekordidő alatt sikerült a saját narratíváját elfogadtatni az erdélyi magyarokkal. A háború egyéves évfordulóján mutatták be a kutatók a 2022-ben mért eredményeket, amiket aztán a Transtelex kérésére a kétéves évforduló alkalmából egy közösségi médiás tartalomelemzéssel frissítettek, így most sorban ez a harmadik olyan felmérés volt, aminek segítségével már folyamatában lehet látni, hogy milyen mértékű elfordulás tapasztalható a nyugati mainstream magatartástól.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!