A Hargita megyei diákok rossz román érettségi eredményei miatt perelik az oktatási minisztériumot

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Tizenhét Hargita megyei diák nevében követel erkölcsi kártérítést az oktatási minisztériumtól Hargita Megye Tanácsa és Szikszai Tamás csíkszeredai ügyvéd. Szerintük a diákok a diszkrimináció és a hátrányos megkülönböztetés miatt nem tudtak átmenő jegyet elérni az érettségi román nyelv és irodalom vizsgáján, írja a Székelyhon.

„Kongatjuk a vészharangot, mert nagy eséllyel arra következtethetünk, hogy a jövő évi érettségin is gondok lesznek a román nyelv és irodalom vizsgával” – hívta fel a figyelmet Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. A tanácselnök szerint céljuk az, hogy a gyermekek jogai ne sérüljenek, kapjanak esélyt arra, hogy felzárkózzanak az országos átlaghoz, emellett pedig változást szeretnének tanügyminisztériumi szinten a román nyelv oktatásában a magyar anyanyelvű tanulók esetében.

Beszámolt ugyanakkor arról is, hogy a román nyelv oktatásával kapcsolatban pert nyert Hargita Megye Tanácsa az oktatási minisztériummal szemben a Legfelsőbb Bíróságon. Erre alapozva újabb perre, perekre készülnek. Ezt a feladatot Szikszai Tamás csíkszeredai ügyvéd vállalta el.

Szikszai Tamás szerint mivel már van egy legfelsőbb bírósági döntés, ami egyértelműen megállapította a diszkrimináció tényét, ezért a felelősségre vonás premisszája és jogi elemeinek nagy része már meg van alapozva. „Egy egészséges társadalomban egy ilyen döntést valószínűleg a megfelelő intézkedések követték volna minisztériumi szinten. Ez azonban nem történt meg, hiszen a példák is mutatják, a diszkrimináció, a hátrányos megkülönböztetés fennáll” – fogalmazott az ügyvéd, aki erkölcsi kártérítést kérne az oktatási minisztériumtól az önkéntesen jelentkező diákok nevében.

Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő szerint a magyar anyanyelvű nyolcadikosok már három éve differenciált tételsort kapnak a képességvizsgán, a tizenkettedikesek a jövő évi érettségin fognak először ilyen differenciált tételsort alapján vizsgázni.

Hargita megyében idén 62 százalékos volt az átmenési arány az érettségin, az országos érték 78,2 százalék volt. A Hargita megyei diákok 33 százaléka a román nyelv és irodalom vizsgán nem ért el az átmenő jegyet.

2024-ben 2188 diák érettségizett Hargita megyében, közülük több mint háromszázan nem idén fejezték be az iskolai tanulmányaikat. A megjelent tanulók közül 1357 diáknak sikerült a vizsgája, ez 60,9 százalékos átmenési arányt jelent. A vizsgázók 33 százaléka ötösnél kisebb jegyet ért el román nyelv és irodalomból, 20 százalékuk pedig 5-6 közötti értékelést kapott, ami elegendő ugyan a tantárgyvizsga teljesítéséhez, de ahhoz, hogy összességében sikeres legyen a vizsgázó érettségije, a többi vizsgatantárgyból olyan jegyet kell elérjen, hogy összejöjjön legalább egy 6-os érettségi átlag számára. Idén egyébként az érettségizők 15 százaléka nyolcas felett teljesített, de a maximális pontszámot senkinek sem sikerült elérnie – áll a megyei önkormányzat elemzésében.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!