Ciolacuig érnek a Recorder által feltárt ingatlanpanama botrányának hullámai

Három napja tette közzé a Recorder a Nordis ingatlanpanamájáról szóló tényfeltáró riportját, amelyet egy piramisrendszerként működő csalásként írt le, amelyben magas szintű politikai szereplők is érintettek, és az ügy hullámai már a szociáldemokrata miniszterelnököt, Marcel Ciolacut is elérték: az államfői tisztségért induló politikus kénytelen volt az újságírói kérdésekre válaszolva határozottan tagadni, hogy a panamában érintett politikusházaspárral Dubajban vakációzott volna.
A Nordis fő társtulajdonosa, Vladimir Ciorbă a PSD-s képviselő, Laura Vicol férje. Vicol a képviselőház jogi bizottságának is az elnöke volt, és miután a Nordis ügy kapcsán a figyelem középpontjába került, lemondott a bizottság vezetői tisztségéről, és a lemondásában „példátlanul igazságtalan játszmákra” hivatkozott, amelyek ellene folynak. Azt állította, hogy amíg az ügy nem tisztázódik, nem kívánja betölteni a pozíciót.
A Recorder videója bemutatja, hogyan csábították a Nordis kampányai százával a vásárlókat, akik luxuslakások megvásárlásáért előre fizettek. Az előleget sok esetben 100%-ban kifizették, miközben a legtöbb épület csak a tervezőasztalon vagy még azon sem létezett. A cikk szerint a román jogszabályok lehetővé teszik a fejlesztőknek, hogy ilyen előlegeket szedjenek be anélkül, hogy biztosítást kellene kötniük vagy felelősséget vállalnának az összegek felhasználásáért, és ez lett a csalás egyik fő oka és motorja.
Románia ugyanis jogi paradicsom az ingatlanfejlesztők számára, a törvények nem szabályozzák, hogyan kell felhasználniuk az előre beszedett pénzt, és nem kötelezik őket biztosítás kötésére, amely megvédené a vásárlókat vis maior esetén. Ezzel szemben Franciaországban például az előleg nem haladhatja meg az 5%-ot, a pénzt pedig egy speciális építési számlán kell tartani, és kötelező biztosítást kötni az ügyfelek védelme érdekében. A törvényeket, amelyek lehetővé teszik az ilyen csalásokat, a parlamentnek kellene módosítania, elméletileg épp Laura Vicolnak kellett volna ezen dolgoznia.
Laura Vicol egy olyan autót használ, amely a Nordis tulajdona, és a vagyonnyilatkozatában 1 millió euró értékű ékszert tüntetett fel. Mielőtt parlamenti képviselő lett volna, a Cămătaru fivéreket védte ügyvédként. Jelenlegi pozíciójában ő az, aki meghallgatja az igazságügyi minisztert a kinevezése előtt.
A Nordis a szerződések hitelesítéséhez több ismert közjegyzőt használt, például Ioana Băsescut, Románia volt elnökének lányát, valamint Andreea Cosmát, egykori PSD-képviselőt és Mircea Cosma, a PSD Prahova megyei „bárójának” lányát.
Több károsult arról számolt be, hogy a Nordis igazságszolgáltatási védelmet élvez, mivel az ellenük benyújtott büntetőfeljelentéseket a nyomozók figyelmen kívül hagyják.
A Nordis piramisrendszerét agresszív marketingkampánnyal támogatták meg. A cég luxuslakásokat és szállodákat ígért az ország legkeresettebb helyszínein, például a Fekete-tenger partján és a Kárpátok legeldugottabb hegycsúcsai között. A projektek egy nyugati színvonalú, modern Romániát ígértek, kiemelve ezt nemzeti szimbólumokkal és érzelmi töltetű képekkel, a tenger vagy a hegyek látványával, amelyekre a luxuslakásokból rá lehetett látni.
A Nordis intenzív reklámkampányokat folytatott:
- Televíziós műsorokban vásároltak reklámokat, teljes oldalakat különböző újságokban és online portálokon.
- A reklámokban luxus épületek látványterveit mutatták be, olyan ígéretekkel, mint például a tengerre néző üvegfalú lakások, vagy a hegyekre nyíló kilátás egy fűtött jakuzziból, pezsgővel a kézben.
- A hitelesség növelése érdekében hírességeket, sportolókat és influencereket is bevontak, hogy népszerűsítsék a projekteket.
- A cég még a Román Labdarúgó Szövetséggel is partnerséget kötött, és a bírók mezeire is felkerült a Nordis neve a Liga 1-ben.
A nyomozás és a Laura Vicolhoz kapcsolódó vádak után Marcel Ciolacu, Románia miniszterelnöke és a PSD vezetője reagált a sajtóban megjelent információkra. Tagadta, hogy valaha is Dubajban nyaralt volna Vicol és férje társaságában, bár elismerte, hogy egy alkalommal összefutott velük a repülőn hazafelé tartva. Ciolacu azt nyilatkozta, hogy ez csupán egy véletlen egybeesés volt, és szerinte ez nem bizonyíték arra, hogy együtt vakációztak volna. Hozzátette: „Találkozhattam volna ugyanúgy Iohannisszal is a repülőn, attól még nem jelenti azt, hogy együtt voltunk golfozni.”
A Nordis ügyben a DIICOT (Bűnügyi és Terrorizmusellenes Nyomozási Igazgatóság) in rem (azaz a tényállásra összpontosító) nyomozást indított. Ez azt jelenti, hogy először az eset körülményeit és a lehetséges jogsértéseket vizsgálják meg, anélkül hogy konkrét személyeket vádolnának. Amint megalapozott gyanú merül fel egy konkrét személlyel szemben, akkor a nyomozás in personam (személyre irányuló) szakaszba lép, és az érintett személy gyanúsítottá válhat. A DIICOT célja, hogy feltárja, hogyan működött a piramisrendszer és kik felelősek a több millió eurós károkért, amelyeket a befektetők szenvedtek el.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!