Elnökjelöltportrék: a csúfak között a legszebb címért versenyez Marcel Ciolacu

2024. szeptember 18. – 18:46

Elnökjelöltportrék: a csúfak között a legszebb címért versenyez Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu, a PSD államfőjelöltje – Fotó: Octav Ganea / Inquam Photos

Másolás

Vágólapra másolva

A Transtelex sorozatban mutatja be az államelnök-választás előtt a fontosabb jelölteket. Elsőként Marcel Ciolacu kormányfő portréját rajzoljuk meg, aki bevallása szerint a „csúfak között a legszebb” címért készül versenyezni. A politikus öniróniája indokolt, ugyanis a meglehetősen szegényes CV-je alapján semmi nem predesztinálta őt magas állami pozíciók betöltésére.

A vészterhes Dragnea-korszak után visszahozta a sírból és kormányra juttatta a Szociáldemokrata Pártot, miniszterelnök lett, majd győzelemre vitte a PSD-t az önkormányzati választásokon, és a hatalmát megszilárdítva a potenciális kihívóját – Gabriela Firea volt bukaresti főpolgármestert – is a partvonalra szorította. Így teljesen természetesnek tűnt, hogy ő legyen a PSD államelnökjelöltje, Marcel Ciolacu mégis szinte az utolsó pillanatig lebegtette az indulását. Az 56 éves politikus egyik legfontosabb tulajdonsága ugyanis az óvatosság. Ahogyan Illyés Gergely politológus is nyilatkozta a Transtelexnek, a jelenlegi kormányfő az egész politikai pályafutása alatt körültekintően lépegetett előre a ranglistán.

Az államelnök-jelöltség elvállalása előtt az eddigi tapasztalatok késztették óvatosságra Marcel Ciolacut. A PSD ugyanis sorra letaszította trónról azokat a vezetőit – Adrian Năstase, Mircea Geoană, Victor Ponta és Viorica Dăncilă –, akik elvéreztek az elnökválasztás második fordulójában. A pártelnök-kormányfő így tisztában volt azzal, hogy nagyon magasról nagyon mélyre kerülhet, ha elvállalja az indulást, és végül mégsem költözhet be a Cotroceni-palotába. Hírek szerint azért vállalta végül mégis az államelnökjelöltséget, mert garanciát kapott arra, hogy kudarc esetén nem jut az elődei sorsára, hanem a parlamenti választások után újra kormányfő lehet.

Félretéve azt, hogy a politikában semmire sincs garancia, Marcel Ciolacu pártelnöki mandátuma alatt kétségkívül újra a fénykorát éli a PSD, és az osztogatáson alapuló kormányzása miatt miniszterelnökként is népszerű. Pedig a meglehetősen szegényes CV-je alapján semmi nem predesztinálta őt magas pozíciók betöltésére.

Államvizsga 37 évesen

Marcel Ciolacu 1967. november 28-án született Buzăuban. A Mihai Eminescuról elnevezett filológia-történelem líceumban érettségizett 1986-ban a szülővárosában. Azt éppen a napokban bökte ki, az újságírók kitartó faggatására válaszolva, hogy az érettségi jegye 7,03 volt, de közölte azt is, hogy a diplomáját nem hajlandó közzétenni, „mert azonnal rásütnék, hogy hamisítvány”. A középiskola elvégzése után sikertelenül felvételizett a jogi karra, majd 1989-ben sorkatona lett. Leszerelése után egy darabig segédmunkásként dolgozott. „Ilyen világ volt ez akkoriban. Nem jutottam be az egyetemre, ezért apám elküldött dolgozni” – magyarázta néhány napja egy interjúban.

Ciolacu végül 1991-ben bejutott egy kétes színvonalú magán felsőoktatási intézmény, az Ökológiai Egyetem bukaresti jogi karára. A négyéves alapképzést elvégezte ugyan, de csak 2004-ben, 37 évesen (9-es jeggyel) államvizsgázott, addig ugyanis az Ökológiai Egyetemnek nem volt akkreditációja. A hivatalos önéletrajzából az is kiderül, hogy 2004-ben posztgraduális képzésre iratkozott be az Ökológiai Egyetemre, 2008 és 2009 között pedig a bukaresti Védelmi Főiskolán kapott posztgraduális képzést. Végül 2010 és 2012 között elvégezte a mesterit a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetemen (SNSPA).

Zsonglőrködő vállalkozó

Tanulmányai közben Marcel Ciolacu vállalkozni is kezdett Buzăuban. A román sajtó szerint egy őrző-védő cégben, kereskedelmi és ingatlanfejlesztő vállalatokban volt részesedése, és egyes információk szerint egy buzăui pékség társtulajdonosa is volt. Az első kereskedelmi helyiséget ingyen kapta a polgármesteri hivataltól a forradalmár igazolványa alapján. Marcel Ciolacu vállalkozói korszakáról így írt egy korábbi tényfeltáró cikkében a Recorder: „Az üzleti életben vállalkozóként, ügyvezetőként és több magáncég társtulajdonosaként mutatkozott be. A valóságban egy kispályás üzletember és alacsony rangú helyi politikus volt. Azonban jól zsonglőrködött, néhány piaci butik paravánja mögött magánpénzek megszerzésére használta fel a köztisztségeit”.

Az oknyomozó portál Ciolacu vállalkozó zsonglőrködései egyik példájaként említ, hogy a 2000-es évek elején a LUCIA COM ’94 nevű péksége nevében vásárolt egy 9359 négyzetméteres legelőt egy Buzău megyei községben, 260 euróért. Ezt a legelőt 2003-ban egy Buzău belterületén lévő 9358 négyzetméteres erdőre cserélte. A fákat kivágatta, és a telek egy részét bérbe adta egy benzinkútnak, majd a teljes telket 2015-ben eladta a Dedeman barkácsáruházláncnak, 438 476 euróért. Ez az 1700-szorosa annak az összegnek, amit a LUCIA COM ’94 évekkel korábban a legelőért kifizetett.

Dragnea ellenlábasából lett pártelnök

Marcel Ciolacu 1992-ben iratkozott be a PSD-be, és fokozatosan lépegetett feljebb a ranglétrán. Előbb a Buzău megyei PSD ifjúsági szervezetének alelnöke, majd a városi és a megye szervezet alelnöke volt; 2010-ben a városi szervezet elnökévé választották, és ezt a tisztséget töltötte be a pártban 2015-ig. Időközben ügyvivő prefektus volt 2005 novembere és 2006 decembere között, majd helyi tanácsos és alpolgármester 2008 és 2012 között. A 2012. december 9-i parlamenti választások után lett képviselő. Egy darabig Victor Ponta miniszterelnök csapatában is dolgozott tanácsadóként, 2014-ben pedig a képviselőház titkára lett.

Sorin Grindeanu miniszterelnök menesztése után Marcel Ciolacu a Mihai Tudose vezette kormány tárca nélküli miniszterelnök-helyettese lett, 2017 szeptemberében pedig ügyvivő védelmi miniszterré nevezték ki. Egy évvel később a Liviu Dragnea akkori pártelnök lemondását követelő PSD-táborhoz tartozott. Dragnea bebörtönzése után Ciolacut a képviselőház elnökévé választották, és ezzel belépett a nagypolitikába is. A házelnöki tisztsége megágyazott a 2020-as pártelnökké választásának. Irányítása alatt a PSD stabilizálódott, a pártban a korábbi korszakoktól eltérően nem voltak különösebb feszültségek vagy nagyobb botrányok. Ciolacu politikai pályafutásának eddigi csúcsát nyilván a 2023-ban elnyert miniszterelnöki tisztség jelentette. Elmondható, hogy eddig nagyobb baklövések nélkül irányította a stabil parlamenti támogatással rendelkező kormányát.

Csontvázak Ciolacu szekrényében

Marcel Ciolacu szekrényében azonban vannak olyan csontvázak, amelyek előkerülhetnek majd az elnökválasztási kampányban. Ezek egyike a különböző kedvezményekre és juttatásokra jogosító forradalmár igazolványa, ami a törvény szerint azoknak jár, akik 1989-ben részt vettek a romániai kommunista rendszer bukásához vezető eseményekben. A forradalomban való szerepvállalását azonban sokan vitatják. A Recorder a már idézett tényfeltáró anyagában emlékeztetett: Ciolacu többször is azt állította, hogy soha nem élt a forradalmár igazolvány nyújtotta kedvezményekkel. Ennek ellenére az igazolvány segítségével jutott hozzá előbb egy mezőgazdasági területhez (a már említett legelőhöz), egy üzlethelyiséghez Buzău központjában, amelyre később a vállalkozásait építette, sőt két sírhelyhez is a városban lévő Hősök temetőjében. „A buzăui városháza iratai szerint Marcel Ciolacu egy hős. Ezt a címet azonban a valóság kozmetikázásával nyerte el” – állapította meg róla az oknyomozó portál.

A másik csontváz a politikus szekrényében az Omar Hayssammal fenntartott kapcsolata lehet. Ismert, hogy a Romániában letelepedett szíriai üzletembert terrorizmus vádjával börtönre ítélték több romániai újságíró 2005-ös iraki elrablásáért. Feltételezések szerint a PSD jelenlegi elnöke üzleti kapcsolatban állt a szíriai férfival, de a kettejük közötti közvetlen kapcsolatokat nem sikerült egyértelműen bizonyítani. Csak az a biztos, hogy Ciolacu és Hayssam korábban együtt vettek részt egy vadászaton.

Biztos második fordulós

A minap egy tévéinterjúban a PSD elnöke az államfőjelöltek mezőnyére utalva, némi öniróniával kijelentette: a „csúfak között a legszebb” címért versenyez majd az elnökválasztáson. Nyilatkozatával kapcsolatban Dan Tăpălagă, a G4Media publicistája megállapította: Marcel Ciolacu az életrajzával nem, de legalább azzal büszkélkedhet, hogy ő a PSD eddigi legnyájasabb és legszelídebb vezetője, aki nem lopott, mint Adrian Năstase, nem forgatta fel az országot, mint Liviu Dragnea, és nem vitatkozott folyton a hivatalban lévő államfővel, mint annak idején Victor Ponta. „Jó csak ennyi mondható róla. De egy olyan pártban, mint a PSD, ez nem kis teljesítmény. Marcel Ciolacu politikai szépsége csak az elődei csúfságával szembeállítva látható” – írta Tăpălagă, aki szerint a kormányfő maga is tisztában van a korlátaival, ezért hezitált hosszasan az államelnökjelöltség elvállalása előtt.

Tény, hogy Ciolacu a nyilvánosság előtt is elismerte: vannak gyenge pontjai. Ezek egyike az angol nyelvtudás hiánya, ami államfőként óriási hátrányt jelenthet és kínos helyzeteket teremthet számára például az EU-csúcsokon. Ezért a politikus angol nyelvleckéket, és nem mellékesen közgazdaságtani leckéket is vesz. Mint ahogy az is tény, hogy a felmérések alapján Ciolacu az egyetlen jelölt, akinek biztosra vehető a jelenléte az államelnök-választás második fordulójában.

Elnökjelöltportré-sorozatunk további részei:

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!