Választási helyzet Magyarországon: a Fideszt 45 százalék körülre, a Tisza Pártot 25 fölé becsülik

A legfrissebb felmérések szerint, amelyekről Romániában a Digi 24 számolt be, szerint a Fidesz a szavazatok valamivel több mint 45 százalékát szerezheti meg. A Tisza Párt, amelynek EP-listája élén Magyar Péter áll, úgy tűnik, a második legnagyobb politikai erővé vált, a szavazatok minimum 25 százalékának támogatottságával. A DK-MSZP-Párbeszéd koalíciót egyelőre 11 százalékra mérik.

Magyarországon az európai parlamenti és önkormányzati választások vasárnap reggel incidensek nélkül indultak. A szavazóhelyiségek nyitása után a részvételi arány az első négy órában nagyon nekilódult és gyorsan elérte a 23 százalékot a Központi Választási Iroda (NVI) adatai szerint. Ez jelentősen meghaladja a 2019-es európai parlamenti választások idején mért arányt, amikor ugyanebben az időpontban csak 17 százaléka a magyarországi választóknak szavazott le.

Azonban, 13 óráig ez az arány csak 33 százalékig nőtt, ami arra utal, hogy a választási részvétel dinamikus növekedése valamelyest mérséklődött. Összehasonlításképpen, a 2022-es országgyűlési választásokon ekkor már 40 százalék fölött járt a részvétel, a 2019-es európai parlamenti választásokon 24 százalék, az önkormányzati választásokon pedig 26,6 százalék volt a részvétel.

A Telex által közölt jelenlegi adatok szerint az ezer és három ezer fős települések is az országos átlag alá estek. Itt nagyjából 1.2 millió ember szerepel a települések névjegyzékében. Korábbi elemzésben egyébként a Telex arról írt, hogy vasárnap dél körül jellemzően lelassul a forgalom a kistelepülési szavazóhelyiségekben, és ezzel párhuzamosan felébrednek a fővárosi szavazók.

A megyei jogú városok továbbra is átlag alatt teljesítenek, ahogyan az összes, legalább három ezer, legfeljebb húsz ezer lakosú település is. A húsz ezer feletti, nem megyei jogú nagyobb városokban továbbra is átlag feletti az aktivitás.

Egyes megyei jogú városokban feltűnően alacsony a részvétel. Miskolcon például a választók 20 százaléka sem ment el szavazni 13 óráig, de ugyanez igaz Debrecenre és Nyíregyházára is.

Várható eredmények és politikai erőviszonyok

A Political Capital kutatóintézet részletes elemzést közölt arról, hogy az önkormányzati és Európai Parlamenti választásokon induló magyarországi pártokról, amelyben elmagyarázta, hogy melyik párt számára mik a siker kritériumai. Az elemzés főbb megállapításai a következők:

  • A Fidesz-KDNP-nek kudarc lenne, ha gyengébb eredményt érne el, mint a korábbi EP-választásokon. 50 százalék alatt eddig csak 2004-ben teljesítettek, ekkor 47 százalékot szereztek.
  • A kormánynak még veszélyesebb lenne, ha Magyar Péter pártja 10 százalékponton belüli közelségbe kerülne, mert az elemzés szerint ez igazolná, hogy a Tisza Párt alelnöke Orbán Viktor kihívója.
  • Ha a Fidesz meg tudja szerezni a kiosztható 21 mandátum felét, azt már sikerként kommunikálhatja. Az önkormányzati választásokon sikernek adhatja el azt is, hogy a megyei közgyűlési választásokon várhatóan mind a 19 vármegyében nyerni fog a listája, hiszen a Tisza Párt nem állít megyei listákat.
  • Szentkirályi Alexandra visszalépésével Vitézy Dávid győzelme részleges sikert jelentene Budapesten. Jelenleg 23-ból 9 budapesti kerületnek van a Fidesz által támogatott polgármestere, ha ez a szám csökkenni fog, az kudarcot jelent majd.
  • Az LMP-nek is Vitézy Dávid esetleges győzelme adhat új lendületet.
  • A Tisza Pártnak az jelentené a sikert, ha legalább kétszer annyi szavazatot szerezne, mint a DK-MSZP-Párbeszéd szövetség. Ahhoz, hogy Magyar Péter ellenzékváltó projektje sikeres legyen, pártjának több szavazatot kell gyűjtenie az EP-választáson, mint a 2022-es ellenzéki összefogás pártjainak.
  • Karácsony főpolgármesteri győzelmén múlik az MSZP és a Párbeszéd túlélése.
  • Az ellenzék jelenleg 11 megyei jogú városnak ad polgármestert, ha ez a szám 9 alá esik, az komoly kudarc lenne.
  • A DK-MSZP-Párbeszéd koalíció számára már az is siker lenne, ha nem veszítene sokat a 2019-es pozícióiból.
  • A Momentum és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt számára az 5 százalékos küszöb átlépése már sikert jelentene.
  • A Mi Hazánk is örülhet, ha tud EP-mandátumot szerezni, a Jobbiknak ehhez képest esélye sincs a visszatérésre.

Az NVI a helyhatósági választások részleges adatait az urnák zárása után kezdi közzétenni, míg az európai parlamenti választások adatait csak 21:00 órától (GMT) fogják nyilvánosságra hozni.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!