Weimar díszpolgára lett a kolozsvári Székely László, Buchenwald utolsó erdélyi túlélője

2024. április 16. – 09:09

Weimar díszpolgára lett a kolozsvári Székely László, Buchenwald utolsó erdélyi túlélője
Székely László holokauszt-túlélő kezet fog Weimar főpolgármesterével, Peter Kleinéval – Fotó: Peter Kleine hivatalos Facebook-oldala.

Másolás

Vágólapra másolva

Székely Lászlót, a buchenwaldi koncentrációs tábor utolsó romániai túlélőjét, Weimar városának díszpolgári címével tüntették ki a láger felszabadításának 79. évfordulóján. Székely gyerekként került a koncentrációs táborokba, ahol lakatosként dolgozott és túlélte a borzalmakat. A kitüntetést Peter Kleine, Weimar főpolgármestere adta át, hangsúlyozva a város elkötelezettségét az antiszemitizmus és a rasszizmus elleni küzdelemben.

A díszpolgári oklevél – Fotó: Ghita Székely Julika Andrea
A díszpolgári oklevél – Fotó: Ghita Székely Julika Andrea

„Itt állok mélyen meghatódva, ugyanakkor megtisztelve érzem magam, hogy Weimar városa díszpolgári címmel tüntetett ki. Itt, ahol néhány kilométerre innen, Buchenwaldban még 1945-ben nem voltam csak egy szám, 59.588. Visszaemlékezem, 1940-44 között a kolozsvári zsidó gimnáziumban tanultunk a Weimarban élt költőkről, Goethéről, Schillerről. Még most is eszembe jut az Erlkönig, a Tündérkirály néhány szakasza. Ez a nagy kitüntetés, amelyben ma részesültem, arra ösztökél a továbbiakban, hogy meglévő erőmmel, latba vetve minden tudásomat a rasszizmus, a terrorizmus, antiszemitizmus ellen harcoljak” – jelentette ki Székely László a díjátadón.

A magyarországi zsidóság gettósítása 1944. április 16-án kezdődött el, 2001 óta ezen a napon tartják a holokauszt áldozatainak emléknapját. Az 1940-ben Magyarországhoz csatolt Észak-Erdélyben a zsidóság deportálása egy hónappal később kezdődött el, május 16-án gördültek ki az első szerelvények a pályaudvarokról Auschwitz irányába. A térség mintegy 164 000 zsidó származású lakosa közül 131 639-et vasúton az auschwitzi koncentrációs táborba szállítottak.

Székely Lászlót is gyerekként érte a trauma: tizenöt éves volt, amikor a nagybányai gettóból bevagonírozták. Egy év leforgása alatt három különböző koncentrációs táborban raboskodott: az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborba deportálták a hét évvel idősebb testvérével együtt, később a buchenwaldi koncentrációs táborba került, ahol lakatosként dolgozott, gyakorlatilag ez lett túlélésének a záloga.

A kitüntetést a város főpolgármestere, Peter Kleine adta át, aki az ünnepségen elmondta, hogy különösen fontos számára az egyes személyekkel történő személyes találkozás és kézfogás. Hangsúlyozta: „azt szeretném kifejezni, hogy városunk számára nagy öröm, hogy Önök, a túlélők elfogadják ezt a kitüntetést. Felidézném a városvezetés és a túlélők közötti 2007-es weimari nyilatkozatot, amelyben Weimar városa kötelezettséget vállalt arra, hogy tiszteletben tartja Buchenwald örökségét. Weimar városa elkötelezi magát amellett, hogy az Önök öröksége a Német Szövetségi Köztársaság demokratikus önképének és politikai kultúrájának középpontjában van és marad. A nemzetiszocialista eszmék, a rasszizmus és az antiszemitizmus ellen pedig mindig minden erőnkkel harcolni fogunk.”

Peter Kleine arról is beszélt, hogy bár Weimar városa elsősorban Goethe, Schiller, Bach, a Bauhaus és a weimari köztársaság révén maradt meg a történelemben, Buchenwald, a szenvedés és a halál is elfelejthetetlen része a város múltjának. Weimar főpolgármestereként pedig hálás a buchenwaldi tábor túlélőinek, hogy elfogadták a díszpolgárságot, mert ezzel csatlakoztak a város polgáraihoz az antiszemitizmus, a rasszizmus, a fasizmus elleni küzdelemben, a jogállamiság megőrzéséért a szélsőjobboldal térnyerésével szemben.

Buchenwald az emberi borzalmaknak egy fekete foltja, működése során számos áldozatot követelt. Beüzemeltetésétől 1945-ig, a Weimar melletti hegyekben mintegy 240 ezer embert tartottak fogva, akik közül 43 ezren haltak meg különböző okok miatt. A kilencvenes éveit taposó Székely László együtt raboskodott a lágerben a szintén kolozsvári Nussbaum Lászlóval, aki 2023-ban hunyt el, és lágertörténetéről Csibi László rendező forgatott dokumentumfilmet, Nussbaum 95763 címmel. Szintén Buchenwald lakója volt Elie Wiesel és Kertész Imre is.

A táborban kényszermunkára kényszerítették a foglyokat, akik között zsidók, politikai foglyok és hadifoglyok egyaránt voltak. A 1944-es évben a magyar zsidók nagy csoportját szállították ide Auschwitzból, akiket később átszállítottak a közeli szatellittáborokba, hogy különböző ipari feladatokat lássanak el.

A nácik cinikusan hangoztatták a „Mindenkinek a magáét” jelszót, ami az individualizmust és az embertelenséget tükrözte. A tábort a felszabadítása előtt a németek részben kiürítették, ám végül a foglyok szabadították fel magukat, köztük sok magyar is volt, akik közül néhányan, mint például Kroó László, Gáti Ödön és Kolonits Ferenc, aktívan részt vettek ebben a folyamatban.

2023 augusztusában 245 ezer holokauszt-túlélő élt szerte a világon – derült ki egy január 23-án közzétett, a zsidó holokauszt-túlélőkről szóló globális demográfiai jelentésből. A túlélők a 77-100 év közötti korosztályba tartoznak, átlagéletkoruk 86 év. A most még élő túlélők többsége (75%) 1945-ben 3-12 év közötti gyermek volt. A jelentés szerint a gyermekeknek volt a legcsekélyebb esélyük a túlélésre (összesen 1,5 millió gyermeket öltek meg a nácik).

Székely László ma már az utolsó számontartott romániai túlélője a buchenwaldi borzalmaknak, és utolsó erdélyi túlélője az auschwitzi tábornak is. 2024 januárjában hunyt el ugyanis Szatmárnémetiben Steinberger Katalin holokauszt-túlélő, és márciusban a marosvásárhelyi zsidó közösség búcsúzott Diamanstein Zsuzsától.

Az elmúlt évtizedekben, amióta a múlthoz való jelentéses viszony sok országban társadalmi szükségletté vált, a holokausztot túlélők történetei felértékelődtek. Nemcsak tudományos érdeklődés övezi személyüket, hanem konkrét közösségi figyelem. Fontos lett, hogy történeteiket megismerjük, mert általuk tudunk hitelesen kapcsolódni a múlthoz, megérthetjük azokat a traumákat, amelyek átrajzolták a 20. századot és a jelent is. A holokauszt emlékezetének megőrzése nemcsak az átélt szenvedés elismerése, hanem főhajtás a túlélők hatalmas erőfeszítése előtt is, amellyel az újjáépülést és a traumák feldolgozását elősegítették. Romániában 2023-ban hivatalosan is bevezették A zsidók története. A holokauszt elnevezésű tantárgyat az országos tantervebe. Az új tantárgy az idei tanévtől minden 11. osztályos számára kötelező.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!