Jelentős többséggel elfogadta a közoktatási törvény tervezetét a képviselőház

Első házként elfogadta szerdán a képviselőház a közoktatási törvény tervezetét. A legfontosabb módosítások a líceumi felvételit, a fegyelmi vétséget elkövető diákok szankcionálását érintik, továbbá a humán osztályban tanulók érettségizhetnek vallásból, a tanárképző líceumok pedig folytathatják a tanítók képzését, sorolta az Edupedu.ro oktatási szakportál. A törvénytervezetről döntő házként a szenátus szavaz majd.

A jogszabályjavaslat 191 támogató és 68 ellenszavazatot kapott, 11 képviselő tartózkodott a voksoláskor.

A szaktárcának az érdekelt partnerek közreműködésével sikerült egy kiszámítható intézkedéseket tartalmazó, koherens reformcsomagot kidolgoznia, amelyet a teljes kormánykoalíció felvállalt, idézte Ligia Deca minisztert az Agerpres.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) ugyanakkor bejelentette, hogy nem támogatja a tervezetet, és ellene szavaz.

A képviselőház oktatási bizottságának szociáldemokrata elnöke, Natalia Intotero ismertette az alsóházban elfogadott főbb módosító javaslatokat. Ezek közé sorolta azt, amelyik előírja, hogy 2030-ig valamennyi oktatási intézményben működnie kell orvosi és fogorvosi rendelőnek, hogy a szülők hozzájárulásával térfigyelő kamerákat szerelnének fel az osztálytermekbe, szigorodnak a fegyelmi vétséget elkövető tanulók és tanárok esetében alkalmazandó szankciók, és új biztonsági intézkedéseket ír elő a módosított törvénytervezet tűz, földrengés vagy balesetek esetére.

Közben a tanügyi szakszervezetek Bukarestben béremelésért vonultak utcára. „A romániai oktatási rendszernek minden támogatásra szüksége van. A tanárok mai tiltakozása is ezt támasztja alá. A szakszervezeti szövetségek képviselőivel folytatott tegnapi tárgyalásokon világossá tettük, hogy mi is ugyanazt akarjuk” – reagált a tüntetésre Ligia Deca.

A közoktatási törvény legfontosabb képviselőházban elfogadott módosításai:

  • a líceumi helyek 50 százalékára felvételit szerveznek azokban az intézményekben, amelyek ezt a lehetőséget választják
  • több részlet módosult az egyházak állásfoglalásának hatására: a vallás választható szaktantárgy lesz a humán profilú osztályokban, illetve kivették a tanárok kötelességei közül, hogy a sokszínűséget „oktatási erőforrásként” mutassák be
  • kivették azt a javaslatot, hogy a tanárok külön támogatást kapjanak akkor, ha vidéken vállalnak munkát, illetve lakbérre, valamint oktatási eszközök vásárlására
  • megtérítik az útiköltségét azoknak a tanároknak, akik a lakóhelyüktől eltérő településen oktatnak
  • az elítélt vagy szankcióban részesített pedagógusok nem lehetnek az iskolák vezetőtanácsának tagjai
  • a vezetőtanácsi döntéshez az eddigi kétharmados többség helyett egyszerű többség is elegendő lesz
  • a diákegyesületeket a tanügyminisztérium közreműködőiként először foglalták bele a törvény szövegébe
  • a mobiltelefonok használata a tanórák alatt tilos, és az általános iskolásoktól el is lehet kobozni az eszközt, és átadni a szülőknek, amennyiben ezt a szabályt megszegik
  • a várandós diáklányok és leányanyák számára garantálják az oktatáshoz való egyenlő, diszkriminációmentes hozzáférést
  • lehetővé válik a diákok kicsapása az iskolából
  • a tanárképző líceumok végzettjei öt évig vállalhatnak munkát a tanügyben helyettesítőként, a versenyvizsgához vagy véglegesítő vizsgához viszont felsőfokú diplomára lesz szükségük

A közoktatási törvény tervezete a következőkben a szenátus tanügyi bizottsága elé kerül, az itt elfogadott módosításokról döntő házként a szenátus szavaz. A képviselőház 189 támogató és 74 ellenszavazattal, valamint 10 tartózkodással elfogadta a felsőoktatási törvény tervezetét is, amely szintén a szenátus asztalára kerül.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!