Transtelex Dialóg: Kié a köztéri szobor?

2023. január 30. – 16:46

Másolás

Vágólapra másolva

Historizáló szobrokkal, idejétmúlt ízlésű és mondanivalójú emlékművekkel találkozunk lépten-nyomon Erdélyben, és minden évforduló alkalmával ismét ugyanabba a csapdába esünk: legyártatjuk az ezredik Petőfit, Bethlen Gábort vagy Márton Áront anélkül, hogy végiggondoljuk, szükség van-e arra a szoborra azon a helyen és abban a formában? A sepsiszentgyörgyi szoborügy kapcsán szakembereket és Antal Árpád polgármestert ültetjük a Transtelex Dialóg asztalához.

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat a Petőfi-bicentenárium alkalmával szobrot szeretett volna állítani a nemzet költőjének Háromszék fővárosában. A pályázatot kiírták, a terveket leadták, eredményt is hirdettek, azonban a nagyközönségnek nem nyerte el tetszését Gergely Zoltán szobrászművész nyertesnek kikiáltott pályaműve. A vita kigyűrűzött Sepsiszentgyörgyről, és mindenki is hozzászólt, a Transtelexen végigkövettük a történetet. Megnéztük a pályázatra benevezett alkotásokat, megszavaztattuk a közönséggel, interjúztunk a bíráló bizottság tagjaival, véleménycikkekben fejtettük ki saját meglátásainkat, illetve teret adtunk vendégpublicisztikáknak is.

A történet kapcsán elérkezettnek látjuk az időt arra, hogy feltegyük azokat a kérdéseket, amelyeket mindeddig megkerültek mind az emlékműveket megrendelő szervezetek, politikai alakulatok, mind azok a közösségek, amelyeknek mindennapi környezetüket formálja át egy-egy ilyen szoborállítás.

  • Miért csak emlékművekre, múltat idéző szobrokra van pénz Erdélyben?
  • Miért állítjuk ki őket akkor is a közterekre, ha nem odavalók, minden szakmai mércén alulmaradnak?
  • Mit nevezünk mi köztérnek, hova lehet felállítani egy szobrot?
  • Mikor ér véget ez a mániákus térfoglalás, amely valóságos vizuális szennyezést okozott az erdélyi városok jó részében?
  • Kié a köztéri szobor? A politikusé, a választóké, a műértőké, a turistáké, a galamboké vagy leginkább a kutyusoké, aki a szobor talapzatánál postázzák az üzeneteket?
  • Kinek a szempontjait kell figyelembe venni, amikor arról dönt a városvezetés, hogy egyik-másik tér arculatát átalakítja az elkövetkező évtizedekre? Azokét, akik ott élnek? Egy szakmai bizottságét? Vagy a saját számításait előnyben részesítve, konzultáció nélkül dönt?

A szerteágazó kérdések megválaszolására négy meghívottunk segítségével vállalkozunk. A Transtelex februári dialógjának vendégei:

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere

Bartha József, vizuális művész, díszlettervező, egyetemi tanár

Kispál Ágnes-Evelin – a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér társalapítója, vizuális művész

Székely Sebestyén György – művészettörténész, a Quadro Galéria vezetője

A beszélgetést a Transtelex vezető szerkesztője, Vig Emese moderálja.

A helyszín a megszokott, a kolozsvári Planetárium Caféba várjuk ismét az olvasóinkat február 7-én 19 órától. A beszélgetést élőben is közvetítjük a Facebookon.

A Facebook-eseményhez itt lehet csatlakozni.

A Transtelex az olvasók támogatásaiból működik. Ha te is fontosnak tartod a sajtószabadság ügyét, és hogy legyen kritikus magyar sajtó Erdélyben, akkor légy te is a rendszeres támogatónk!

Az esemény nyilvános, a beszélgetésről felvétel készül, amelyet közzéteszünk online felületeinken is. Minden résztvevő elfogadja a Transtelex adatvédelmi tájékoztatójában foglaltakat, valamint jelenlétével hozzájárul ahhoz, hogy az eseményen a szervező fotó- és videófelvételeket készítsen, azokat tárolja, valamint online felületein közzétegye.

A TT Dialóg első részében Eckstein-Kovács Péter, Fosztó László, Kertész Melinda, Kiss Tamás és Mostis Gergő beszélgetnek a legégetőbb erdélyi közéleti kérdésekről:

A Dialóg novemberi kiadásában arról volt szó, hogy van-e még önálló erdélyi magyar közbeszéd és vannak-e olyan erdélyi magyar témák, amelyek meghatározzák a mi nyilvánosságunkat. Borbély András, Tompa Andrea és Toró Tibor beszélgetett Vig Emesével:

A Transtelex Dialóg harmadik kiadásában pedig a romániai és európai természetvédelem legfontosabb problémáiról beszélgettünk. Papp Tamás, Pap Péter László és Szabó Anna biológus-ökológus szakértőket Babos Krisztina és a közönség kérdezte.



A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!