Elemzők szerint kormányon marad a tusványosi Orbán-beszédet megtapsoló RMDSZ
2022. augusztus 9. – 18:19
frissítve
A Transtelex által kérdezett elemzők szerint a román politikusok nem belső meggyőződésből, hanem a nemzetközi reakciók nyomására bírálták Orbán Viktor tusványosi beszédét, és az RMDSZ-t nem fogják kitessékelni a kormányból. Már csak azért sem, mert a két román kormánypártnak egyaránt szüksége van Kelemen Hunorék támogatására, ha netán szakadna a koalíció.
Még várat magára az Orbán Viktor tusványosi beszédével kapcsolatos RMDSZ-álláspontot tisztázó beszélgetés a koalícióban, amelyet Nicolae Ciucă miniszterelnök és Klaus Iohannis államfő egyaránt sürgetett a magyar kormányfő kevert fajokról szóló és a putyini háborús narratívát idéző, rendkívül negatív nemzetközi visszhangot kiváltó kijelentéseinek elhangzása után. A következő koalíciós ülés időpontja egyelőre ismeretlen, Kelemen Hunor szövetségi elnök információink szerint egyelőre pihenőszabadságon van.
A legfontosabb kérdés, hogy kizárják-e végül a koalícióból az RMDSZ-t, amelynek több politikusa megtapsolta Orbán Viktor beszédét Tusnádfürdőn. Kelemen Hunorék távozását mindenesetre eddig sem a Nemzeti Liberális Párt (PNL), sem a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetői nem vetették fel. Mindössze a liberálisok Szatmár megyei elnöke, Adrian Cozma követelte közvetlenül Tusványos után, azzal az érvvel, hogy nincs mit keresniük a kormányban azoknak a minisztereknek, aki megtapsolták a Romániában a „Vlagyimir Putyin szócsöveként fellépő” Orbán Viktor beszédét.
Az elmúlt napokban a román kormánypártok vezető politikusai egyenesen békülékeny hangnemben nyilatkoztak a beharangozott „tisztázó beszélgetés” várható eredményéről. A PSD első alelnöke, Sorin Grindeanu kijelentette: „senki nem akarja, hogy az RMDSZ távozzon a kormányból”, mert a miniszterei kiváló szakemberek. Alina Gorghiu liberális politikus, a szenátus ügyvivő elnöke pedig hétfőn azt mondta: meggyőződése, hogy a koalíció következő ülésén az RMDSZ tisztázni fogja az álláspontját, és „utána mindenki a kormányzásra és a parlamenti munkára koncentrál majd”.
Az RMDSZ kormányból való távozását követelő hangok viszont felerősödtek a román sajtóban, különösen a szövetségi elnök magyarázkodása után. Kelemen Hunor – aki a Maszolnak adott nyilatkozatában is védelmébe vette a magyar kormányfőt – arra hivatkozott, hogy Orbán nem Romániáról és nem a román hatóságokról beszélt Tusványoson, ezért a kijelentései nem okozhatnak koalíciós válságot. Az Orbán Viktor beszédét követő tapsról pedig azt mondta, nem lehet megakadályozni, hogy a tusványosi közönség tapsoljon a tisztelet jeléül vagy más megfontolásokból. Dan Tăpălagă, a G4media publicistája ellenben úgy látja, hogy Kelemen Hunor „védeni próbálja a védhetetlent”, és aláásta annak a kormánynak a tekintélyét, amelynek maga is tagja, ezért a román kormánypártoknak ki kell zárniuk az RMDSZ-t a koalícióból. A Deutsche Welle nagy tekintélyű újságírója, Sabina Fati beérné Kelemen Hunor becsületbeli lemondásával, amivel szerinte a szövetségi elnök megmenthetné az RMDSZ kormányzati részvételét.
„A PNL-nek és a PSD-nek szüksége van az RMDSZ-re”
Andrei Țăranu politológus nem hinné, hogy a román pártok megválni készülnek az RMDSZ-től. A PSD-nek és a PNL-nek ugyanis szerinte egyaránt szüksége van Kelemen Hunorék támogatására arra az esetre, ha felbomlik a koalíció. Ezt támasztja alá szerinte az is, hogy még mindig nem került sor az államfő és a miniszterelnök által is kért tisztázó beszélgetésre, amelyen az RMDSZ-nek egyértelműsítenie kellene az álláspontját Orbán Viktor tusnádfürdői beszédével kapcsolatban. „A román politikában az időhúzás általában annak a jele, hogy a döntéshozók nem érdekeltek a változásban” – magyarázta a Bukaresti Egyetem oktatója.
Ezért Andrei Țăranu szerint a tisztázó beszélgetés végeredménye előrelátható: kitalálnak majd egy módozatot a koalícióban az RMDSZ vezetői számára arra, hogy „lemossák valahogy magukról Orbán Viktor rasszista, xenofób kijelentései megtapsolásának szégyenét”. Ugyanakkor szerinte
a román döntéshozóknak voltaképpen nem Orbán Viktor beszédével van bajuk, a rendkívül kritikus nyugat-európai és amerikai reakciók késztették őket arra, hogy számon kérjék az RMDSZ-en a magyar kormányfő szalonképtelen kijelentéseit.
„Klaus Iohannis államfő azért szólalt meg szerintem csak későre ebben az ügyben, mert eredetileg nem akart állást foglalni, de a nemzetközi reakciók erre késztették” – tette hozzá.
A Bukaresti Egyetem oktatója úgy véli: az RMDSZ politikusai szívből tapsolták meg a magyar kormányfő tusnádfürdői beszédét. Kérdésünkre kijelentette: kínos volt Kelemen Hunor utólagos magyarázkodása. „Különösen az a rész, amelyben a szövetségi elnök azt próbálta elhitetni, hogy az RMDSZ politikusai pusztán tiszteletből tapsolták meg a magyar kormányfőt” – jegyezte meg. Hozzátette: Kelemen Hunor érthetően nehéz helyzetben van, mert Orbán Viktor szavait valóban nehéz kimagyarázni. „A magyar kormányfő beszédében nem csupán a kevert fajok emlegetése volt problémás, az ukrajnai háborúról kifejtett nézetei is ütköznek a román állam álláspontjával” – emlékeztetett a politológus.
Andrei Țăranu szerint nehéz megjósolni, hogy egyben marad-e a 2024-es választásokig a jelenlegi kormánykoalíció. Ha szakadni fog, akkor viszont a koalíciós megállapodásban jövő májusra időzített miniszterelnök-csere időpontjának környékén fog szakadni – vélekedett.
„Azért nem hinném, hogy ez bekövetkezik, mert pénzben mérve nagyon nagy a tét. Románia rendszerváltás utáni történetében soha nem érkeztek az országba akkora összegek, mint amekkorák a következő években fognak az EU helyreállítási alapjából és a kohéziós alapokból, és ott van még az Anghel Saligny településfejlesztési program is.
És ezekből a pénzekből csak akkor részesülnek a megyei tanácselnökök és a polgármesterek, ha a pártjuk kormányon van. Ezért a PSD-nek és a PNL-nek sem érdeke kilépni a koalícióból” – nyilatkozta a Transtelexnek a Bukaresti Egyetem oktatója.
„A lelkük mélyén a román politikusok is egyetértettek Orbán Viktorral”
Andrei Țăranuhoz hasonlóan Ovidiu Voicu, a Közpolitikai Innovációs Központ nevű bukaresti think tank igazgatója is úgy véli, hogy egyik román kormánypártnak sem érdeke kizárni az RMDSZ-t a koalícióból, annak ellenére, hogy Kelemen Hunorék nélkül is parlamenti többségük van. „Mindkettő maga mellett szeretné tartani az RMDSZ-t arra az esetre, ha szakad a koalíció” – magyarázta a Transtelexnek. Szerinte a román döntéshozók Orbán Viktor beszédét elítélő nyilatkozatai amúgy sem a belső meggyőződésüket tükrözik, hanem a nemzetközi reakciókat visszhangozzák.
„Mind a román, mind az RMDSZ-es politikusok nagy része a lelke mélyén egyetértett a magyar kormányfő kijelentéseinek többségével. Konzervatív, homofób vagy akár rasszista nézeteik vannak, csak megtanulták, hogy ezekről nem ajánlatos a nyilvánosság előtt beszélni”
– jelentette ki.
Ami a román politikusokat valóban zavarhatja Voicu szerint, azok Orbán Viktornak a Putyin háborúját mosdató érvelései. A román állam álláspontja ugyanis egyértelmű ebben a kérdésben – határozottan elítéli az orosz agressziót és támogatja Ukrajnát –, és ez az álláspont ezúttal a döntéshozók belső meggyőződésén alapul. „Ezen a téren valóban ütközhetnek az RMDSZ és a két román kormánypárt nézetei. De a nézetkülönbségeknél sokkal erősebb az a kötelék, ami az RMDSZ-t, a PSD-t és a PNL-t összetartja” – véli az elemző. Ez a kötelék pedig a pénz. Andrei Țăranuhoz hasonlóan Ovidiu Voicu is emlékeztetett arra, hogy a következő években mintegy 80 milliárd euró uniós támogatás áramlik az országba. „Az RMDSZ, a PSD és a PNL egyaránt azt szeretnék, hogy ezek a pénzek az érdekszférájukhoz tartozó vállalkozásokhoz kerüljenek” – magyarázta.
Ennek ellenére Voicu úgy látja, hogy a koalíció fel fog bomlani 2024-es választások előtt. Szerinte ugyanis a kormány képtelen lesz megfékezni az inflációt, ami elégedetlenségi hullámot fog kiváltani a társadalomban. „Ez esetben a PNL és a PSD egymásra hárítják majd a felelősséget, és ez a konfliktus elmérgesedéséhez fog vezetni” – vélekedett. Az elemző ugyanakkor reális forgatókönyvnek tartja, hogy a kormánynak nem sikerül majd teljesítenie az országos helyreállítás tervbe foglalt vállalásokat, ezért nem férhet többé hozzá az uniós helyreállítási alap forrásaihoz. Szerinte ez is a koalíció felbomlásához vezethet.
Az elemzőtől megkérdeztük azt is, szerinte mi az oka annak, hogy a román sajtó egy része ezekben a napokban hirtelen elkezdett cikkezni „az RMDSZ alapítványaiban pumpált budapesti kormánypénzekről”. Voicu szerint ez a román média provincializmusát bizonyítja. „Jómagam nem tudok magyarul, de azt tudom, hogy például az Átlátszó Erdély ezekről a budapesti pénzekről már nagyon régóta ír. A román sajtó most hirtelen felfedezte magának a témát, vélhetően azért, mert valaki szóvá tette Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde után” – jelentette ki.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!