Népszámlálás: minimum 1 millióval csökkent Románia lakossága, az elöregedés pedig aggasztó méreteket öltött

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Andrei Tudorel, az Országos Statisztikai Intézet (INS) elnöke csütörtökön ismertette az általános népszámlálás néhány adatát, és mondta, hogy „körülbelül 19 millió ember él Romániában”. Az előző, 2011-es népszámláláskor Románia stabil népessége 20,12 millió volt az INS szerint. Bár az elsődleges eredmények csak decemberben várhatók, Tudorel már most levont néhány fontos következtetést.

Romániában élő lakosság száma tíz év alatt egymillióval csökkent: míg 2011-ben 20,12 millió lakost számláltak meg, jelenleg 19 millióra becsülik az össznépességét az országnak. A statisztikai intézet elnöke elismerte, hogy jelentős egyensúlytalanság mutatkozik a nyugdíjasok és munkaképes lakosság tekintetében, és ez a korpiramison is meglátszik: 2020-ban 143 nyugdíjasra mintegy 100 fő 15 év alatti kiskorú jutott.

Jelenleg 4 millióra becsülik a külföldön élő román állampolgárok számát, akiknek nagy része aktív munkavállaló. A belső migrációval kapcsolatosan a statisztikai hivatal elnöke elmondta, a megyeszékhelyek is vonzzák a szomszédos települések aktív lakóit, így a vidéki lakosság nemcsak fogy, hanem az elöregedés is erősebb, mint az urbánus közösségekben. Egyelőre a lakosság 46 százaléka él falun. A mostani népszámlálásból körülbelül a lakosság 5 százaléka maradhatott ki, a lakosság mintegy 47 százaléka válaszolt online a kérdésekre.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!