Népszámlálás: eddig a lakosság 44 százaléka élt az önkitöltés lehetőségével

Csütörtökig 8 millió 440 ezer lakos élt az online adatrögzítés lehetőségével a népszámlálás önkitöltési szakaszában, ami az ország becsült lakosságának 44 százaléka, vagyis már most jelentősen meghaladja az eredeti célkitűzésként kijelölt 35 százalékot – jelentette ki pénteken az Országos Statisztikai Intézet elnöke.
Tudor Andrei a sajtótájékoztatóján hivatalosan is bejelentette, hogy május 27-ig meghosszabbítják a népszámlálás önkitöltési időszakát. Az eredetileg megszabott határidő május 15. volt. A hagyományos személyes lekérdezési időszak, amelynek során azokat keresik fel otthonaikban, akik nem töltötték ki a kérdőívet interneten, az eredeti menetrendnek megfelelően július 17. ér véget – mondta az intézet vezetője.
Tudor Andrei az Agerpres szerint az online önkitöltés iránti érdeklődés megnövekedésével indokolta az országos népszámlálási bizottság döntését: míg korábban naponta 120 ezer kérdőívet töltöttek fel, az utóbbi időszakban napi 400 ezerre emelkedett az interneten kitöltött népszámlálási kérdőívek száma. Hozzátette: a hosszabbításról szóló döntést takarékossági szempontok is befolyásolták: a hatóságoknak kérdőívenként akár 10 lejes megtakarítást jelent minden olyan kérdőív, amelyet a lakosok maguk töltenek be a rendszerbe ahelyett, hogy kérdezőbiztos keresse fel őket.
Barna Gergő szociológus korábban a Transtelexnek elmondta, akiknek az adatait sem az önkitöltéses időszakban, sem a számlálóbiztosok terepmunkája során nem pontosítják, azokról az adminisztratív nyilvántartásokban szereplő adatbázisokból emelnek be információkat az összeírásba, nekik azonban nem lesz nemzeti, nyelvi vallási identitásuk. Hangsúlyozta: azért nem mindegy, hogy hány magyarnak a nemzetiségét sikerül rögzíteni a népszámláláson, mert most már törvénybe foglalták, hogy az etnikai arányokat azoknak a száma alapján számítják ki, akik ténylegesen válaszoltak a kérdőívre.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom