Klaus Iohannis aláírta Mihaela Ciochina alkotmánybíró kinevezését
2022. május 9. – 18:57
Klaus Iohannis elnök hétfőn aláírta a rendeletet, amellyel Mihaela Ciochinát június 11-től kezdődően 9 éves időtartamra az alkotmánybíróvá nevezte ki – jelentette be az Államelnöki Hivatal az Agerpreshez elküldött közleményében.
Mihaela Ciochina 2015. januárja óta dolgozik elnöki tanácsosként. 1992-től az elnöki adminisztrációba történő kinevezéséig a szenátusban látott el különféle feladatokat, a végrehajtástól az általános jogalkotási igazgatóság főigazgatói posztjáig. Ciochina a Bukaresti Egyetem jogi karán végzett, nemzetközi kapcsolatokra szakosodott. Együttműködött a törvényhozó tanáccsal különböző területeken a jogszabályok értékelésével kapcsolatos jelentések és dokumentumok kidolgozásában, valamint a romániai európai intézettel és az országos közigazgatási intézettel a köztisztviselők folyamatos képzése keretében. Ciochina a Bukaresti Egyetem jogi karán is oktat, a közjogi tanszék külső munkatársa. A mostani kinevezése várható volt, a sajtó már korábban megszellőztette, hogy ő a legesélyesebb a tisztségre.
Az alkotmánybíróságot kilenc bíró alkotja, mandátumuk 9 évre szól, és nem hosszabbítható meg. Az alkotmánybírák hármasával, háromévenként cserélődnek. Ilyenkor egyet jelöl az államfő, egy másikról a szenátus dönt, míg a harmadikról a képviselőház szavaz. Az alkotmánybíróság elnökét titkos szavazással választják meg a testület minden hármas tagcseréje után a következő 3 éves időszakra. Az elnök újraválasztható.
Ciochina zárja azoknak a sorát, akiket júniustól az alkotmánybírókat váltják. Valer Dorneanu utódját az alsóház, Monica Pivniceruét a felsőház, Daniel Morarét pedig az államfő nevezte ki. Az alkotmánybíróság megüresedő helyekre a szenátus Iulia Scânteit, a képviselőház Bogdan Licut legfőbbügyész-helyettest választotta. Az államfő pedig most Ciochinát nevezte ki.
Scântei jelölését a Nemzeti Liberális Párt (PNL), Licut pedig a Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatta. Az USR szenátusi jelöltje Eckstein-Kovács Péter egykori RMDSZ-es szenátor volt, míg a képviselőházi Cristi Dănilețet jogász.
Az RMDSZ a képviselőházban és a szenátusban sem javasolt saját jelöltet, de volt szenátorát sem támogatta a szavazás során. Az RMDSZ jelölésének hiánya azzal magyarázható, hogy a rendszerváltás után kialakult szokásjog szerint a magyar érdekvédelmi szervezetet egy alkotmánybírói poszt illeti meg. Ezt a posztot foglalja el most a hat éve kinevezett Varga Attila volt képviselő, akinek a mandátuma csak három év múlva jár le, így az RMDSZ 2025-ben fogja az utódját nevesíteni.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) múlt héten panaszt tett Bogdan Licu alkotmánybírói kinevezése ellen. Stelian Ion az USR parlamenti képviselője egyértelműen plagizált doktori dolgozatában. Ha pedig kimerülnek a kinevezés megtámadásának hazai lehetőségei, akár az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) elé is kerülhet az ügy.
A képviselőház házbizottsága hétfőn arról tájékoztatta az alkotmánybíróságot, hogy a plénum tiszteletben tartotta a Bogdan Licu jelenlegi legfőbbügyész-helyettes alkotmánybírói tisztségbe való kinevezésére vonatkozó eljárást, és hogy az USR panasza a kinevezést illetően „megalapozatlan”.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!