Az ország háromnegyedében 40 fokos kánikulával csap le a rendkívüli hőség
Szombaton még csak a narancssárga figyelmeztetésnél tartunk, de vasárnaptól vörösbe borul Románia meteorológiai térképe: hétfőtől szerdáig az ország háromnegyedét teljesen maga alá gyűri a Szaharából feláramló hőkupola. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) harmadfokú hőségriasztást adott ki. Erdély és északnyugat-Románia – többek között Kolozs, Maros, Bihar és Szatmár megyék – 39-40 fokos csúcsokkal és fullasztó, 20-25 fokos trópusi éjszakákkal indítja a hetet, miközben a páratartalom-hőmérséklet index simán átlépi a kritikus 80-as szintet. Hétfőtől a déli és keleti régiókban a 41 fokos maximumok sem kizártak.
A megrekedt hőkupola az egész régiót fojtogatja, a szomszédos országok meteorológiai szolgálatai és hatóságai szintén komoly korlátozásokat vezettek be.
Magyarország: Az országos tisztifőorvos szintén elrendelte a legmagasabb, harmadfokú hőségriasztást. A rendkívüli forróság miatt a vasúthálózaton és a HÉV-vonalakon a sínnyúlás veszélye miatt sebességkorlátozásokat léptettek életbe. Budapesten és a nagyobb városokban megnyitották a légkondicionált közintézményeket a lakosság előtt, és a kormány külön felkérte a vendéglátóhelyeket, hogy a rászorulóknak biztosítsanak hűsölési lehetőséget. Emellett komoly aggodalmat okoz a Duna melegedése, amely megközelítette a 25 fokot, így a Paksi Atomerőmű hűtővíz-használatát is folyamatosan monitorozni kell.
Szerbia: A Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet (RHMZ) szintén vörös riasztást léptetett életbe. A Vajdaságban és a déli területeken 35–39 fokos csúcsokat mérnek. A szerb hatóságok fokozott tűzgyújtási tilalmat rendeltek el, mivel a talajcsontszáraz, és a legkisebb szikra is bozóttüzeket okozhat. Az orvosi kamara arra figyelmeztet, hogy a kiszáradás ellen kötelező a folyamatos folyadékpótlás, még szomjúságérzet hiányában is.
Ausztria: Kelet-Ausztriában és Bécsben a legmagasabb fokú figyelmeztetés van érvényben, a fővárosban 39 fok körüli rekordmeleget várnak. A hőség miatt még a hétvégi Osztrák Nagydíjon (Forma1) is hivatalos hőségriadót (heat hazard) hirdettek a nézők és a csapatok védelmében.
A meteorológusok szerint a hőkupola szerda éjfélig biztosan kitart a térségben, így a következő napokban a legmelegebb órákban, 11 és 18 óra között érdemes teljesen elkerülni a közvetlen napfényt.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom