Június 21-én tartják a kolozsvári Pride felvonulást

Az elmúlt évekhez hasonlóan a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) záróhétvégéjén, idén június 21-én tartják a Pride felvonulást Kolozsváron.
Az eseményt szervező Pride Egyesület tájékoztatása szerinte a felvonulást megelőző héten idén is fesztivált tartanak, amely programját a következő időszakban teszik közzé a szervezet hivatalos közösségi felületein.
„Az előző évekhez hasonlóan szeretnénk ismét megtölteni Kolozsvár utcáit színekkel és örömmel. Ugyanakkor a felvonulásnak egyértelmű az üzenete: az LMBT+ közösségnek egyenlőségre, tiszteletre és jogi védelemre van szüksége” – írta a Pride Egyesület a felhívásában. Amellett érvelnek, hogy az elismerés hiánya nem csupán adminisztratív mulasztás, hanem az a politikai osztály tudatos döntése, hogy kizárja a közösségüket, és konkrét következményekkel jár az emberek életére nézve.
Néhány példát is említenek: más házaspárokhoz viszonyítva nem ismerik el más európai országokban kötött házasságot, nem biztosítja számukra az örökléshez és a közös tulajdonhoz való jogot, illetve egészségügyi helyzetben nem biztosítja a látogatási és döntéshozatali jogot. Emellett a gyereket nevelő LMBT+ párok sem kapják meg azt a védelmet, ami más családoknak jár.
„A román állam továbbra is figyelmen kívül hagyja az LMBT+ állampolgárokkal szembeni felelősségét, és megtagadja tőlünk azt a védelmet és biztonságot, amelyet más családok számára biztosít” – írták a szervezők.
„A családjaink léteznek, még akkor is, ha a törvény nem hajlandó elismerni őket. Ezért vonulunk utcára, mert szükséges társadalmi nyomást gyakorolni a politikusokra, mert a jogok nem a csendből születnek. Mert megérdemeljük, hogy tisztelettel és egyenlőséggel bánjanak velünk” – tették még hozzá.
Idén kilencedik alkalommal lehet Pride felvonulás Kolozsváron, a tavalyi eseményről itt találjátok a beszámolónkat. Romániában a kolozsvári mellett Bukarestben is tartanak Pride fesztivált június 3-13. között és felvonulást június 13-án. A korábbi években volt Temesváron, Iași-ban és Nagyváradon is volt felvonulás, utóbbi városban tavaly különösen emlékezetesre sikerült, mert a hatóságok nem engedték a résztvevőket az előre meghirdetett útvonalon felvonulni, sőt később meg is bírságolták a szervezőket. Úgy tűnik, nem vette el a kedvüket egy újabb felvonulás megtartásától, mert a nagyváradi szervezők korábbi bejelentése szerint az idei eseményt július 25-én tartják.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom