Másodfokon is elvesztette a zsibói Wesselényi-kastélyt a magyar állam ingatlanvásárlója, a Manevi Zrt.

2024. január 23. – 14:08

Másodfokon is elvesztette a zsibói Wesselényi-kastélyt a magyar állam ingatlanvásárlója, a Manevi Zrt.
A zsibói Wesselényi-kastély – Fotó: Justmedia / Wikipédia

Másolás

Vágólapra másolva

A kolozsvári fellebbviteli bíróság döntött a zsibói Wesselényi-kastély ügyében, és kimondta, a korábbi adás-vételi szerződések semmisek, az ingatlanegyüttes visszakerül az eredeti tulajdonoshoz, Janicskó Andráshoz, a korábbi tulajdonosok leszármazottjához. Bár a másodfokú ítélet még mindig nem jogerős, egy újabb jelzés jött arra nézve, hogy a Manevi Zrt. által megszerzett ingatlant nem engedi ki kezéből a román állam.

A kastélyt az örökös Janicskó András tíz évig árulta: először 2015-ben bocsátotta áruba az Artmark bukaresti aukciós házon keresztül, és 2016-ban érkezett a felkérés a Szilágy Megyei Tanácshoz, hogy éljen az elővásárlási jogával. Mivel 1,5 millió eurót kértek a kastélyért, a megyei önkormányzat nem tudta kifizetni ezt az összeget. Végül 2021 áprilisában adta el a tulajdonos a kolozsvári Micro Vision Kft.-nek, amely rögtön továbbadta a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány portfóliójába tartozó Manevi Zrt.-nek a kastélyt.

Ekkor „kapott észbe” a Szilágy megyei tanács, hogy valójában van pénze, és meg is venné az ingatlant. Szilágyi Róbert, a megyei önkormányzat alelnöke ekkor azt is nyilatkozta, hogy jogi úton fogják rendezni a kérdést, ugyanis dokumentumokkal tudják bizonyítani, hogy a Wesselényi-kastély örököse jogtalanul adta el egy kolozsvári cégnek az ingatlant. Így bíróságra került az ügy, és alapfokon, illetve most másodfokon is az önkormányzat nyert.

A Szilágy Megyei Tanács azzal érvelt, hogy az adásvétellel megfosztották a törvény által biztosított, és az eladó felé jelzett elővásárlási jogától. Az örökös viszont úgy tekintette, hogy az önkormányzat kifutott a határidőből az elővásárlási joga érvényesítésével.

A törvényszéka felperesnek adott igazat, és már elsőfokon elrendelte, hogy töröljék a telekkönyvből a 2021-es tulajdonosváltást, és a Manevi Zrt. kérését elfogadva arra kötelezte a Micro Vision Kft.-t, hogy fizesse vissza a Manevinak a 830 ezer eurós vételárat, valamint a közjegyzőnek fizetett 78 448 eurós hitelesítési, és 72 623 lejes szerződéskidolgozási költségeket.

A törvények elővásárlási jogot biztosítanak az államot megtestesítő intézményeknek: a Kulturális Minisztériumnak, a Szilágy Megyei Tanácsnak és a Zsibói Polgármesteri Hivatalnak. Miután a kulturális tárca 2021 márciusban lemondott az elővásárlási jogáról, a Szilágy megyei önkormányzat jelezte, hogy megvásárolná az épületet. A tanács április 28-i ülésén határozott az adásvételi tárgyalások elkezdéséről, tárgyalóbizottságot nevezett ki, és pénzt is elkülönített a költségvetésében az üzletre. Csak később szembesült azzal, hogy a történelmi jelentőségű ingatlan már egy bő héttel korábban gazdát cserélt.

A Manevi Zrt. több másik történelmi jelentőségű műemléképületet is megvásárolt Erdélyben, így a tulajdonában van a Szatmárnémeti központjában álló egykori Pannónia szálló is, nemrég pedig arról cikkezett a helyi sajtó, hogy a Kolozsvár főterén található New York Szálló megvételére is ajánlatot tettek.

A kastély államosítás előtti utolsó tulajdonosa Teleki Artúrné Wesselényi Ilona volt. Az ő leszármazottja, a Szilágysomlyón élő Janicskó (született Teleki) Éva 17 éven át pereskedett az örökség visszaszerzéséért. 1997-ben az állam az épületért csekély összegű kártérítést fizetett, amelyet a család visszafizetett az államnak, amikor a törvények módosítása nyomán a természetbeni visszaszolgáltatásra is lehetőség nyílott. A restitúcióról végül 2012 tavaszán hozott jogerős ítéletet a bíróság.

A zsibói Wesselényi-kastély az államosítás után iskolaként, majd pionírok házaként működött. Az 1989-es rendszerváltás után is a gyermekek számára szabadidős foglalkozásokat szervező intézmény, illetve a kastélyparkban kialakított botanikus kert irodái működtek benne.

A barokk és klasszicista stílus ötvözésével 1779 és 1796 között felépített kétszintes kastély területe 2200 négyzetméter. A tízhektáros kastélykertből 1,3 hektárt szolgáltattak vissza az örökösnek, a fennmaradó részen a zsibói botanikus kert működik.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!