A nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár revizionistának vélt beszédét kifogásolja a román sajtó
2023. június 4. – 12:02
Revizionista megnyilvánulásként értelmezte a román sajtó Szilágyi Péter a magyar miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkárának szombaton tett nyilatkozatát.
„Június 4-e minden évben alkalmat ad a magyar tisztviselőknek arra, hogy felelevenítsék a revizionista retorikát a Magyar Királyság régi térképének újraalkotásáról” – jelentette ki a G4media.
„Több mint 100 év után még mindig panaszkodnak a trianoni békeszerződés miatt a magyar kormánytisztviselők” – írta a Digi24.
„Nem telt bele egy hét az újabb provokációig” – jegyezte meg az Adevărul.
Szilágyi Péter az Összetartozás hídjának átadó ünnepségén a Hiradó.hu közlése szerint kiemelte: a magyarságot a trianoni békediktátumot követően éltette a remény, hogy anyanyelvünk, hagyományaink és kultúránk nem csupán az emlékezet részei lesznek, hanem a mindennapok valósága. Az államtitkár arról beszélt,13 esztendővel ezelőtt született meg a döntés arról, hogy „nem engedjük, hogy az országhatárok szétválasszanak bennünket nemzettársainktól”.
„Eldöntöttük, hogy megkezdjük a nemzet újraegyesítését, a külhoni magyarok ismét teljes jogú tagjai lesznek a nemzetnek” – fogalmazott.
Hozzátette: a magyarság kiállta az idő próbáját, az utóbbi évek nemzetpolitikájának köszönhetően pedig erősebb, mint valaha.
Az államtitkár beszédét kielemezte a román sajtó is: úgy vélték, kétféleképpen is értelmezhető, hisz egyrészt a történelmi dátumra való tekintettel egyfajta megemlékezés és az említett 13 év egyfajta kiértékeléseként is érthető, illetve román szempontból Erdély és/vagy Székelyföld visszacsatolására is utalhat, amelyre a románság mindig is érzékenyen reagált.
A magyar kormány által meghirdetett program, amely a nemzetpolitikai egység megteremtésére vonatkozik, sok kritikát váltott ki az elmúlt időszakban. A különböző kontextusokban felbukkanó Nagy-Magyarország térképről pedig sokan elmondták, hogy egyértelmű provokatív szándék húzódik meg a használata mögött.
Pár nap telt el azóta, hogy a román külügyminisztérium felvette a kapcsolatot Magyarország bukaresti nagykövetével a Novák Katalin magyar köztársasági elnök romániai magánlátogatása során elhangzott „nem megfelelő nyilvános üzenetek miatt”. Ez utóbbi a hátteréről a Ne hagyd elveszni... című publicisztikában írtunk.
1920. június 4-én írták alá a trianoni békeszerződést, amit magyar forrásokban gyakran diktátumnak, kényszerszerződésnek is neveznek, miután a szerződés az első világháborúban győztes szövetséges hatalmak és Magyarország, mint az első világháborúban legyőzött Osztrák-Magyar Monarchia utódállama között köttetett. A történelmi dátum Romániában 2020 óta számít ünnepnek. A jogszabály szerint ezen a napon a történelmi esemény jelentőségét népszerűsítő rendezvényeket tartanak, amelyhez az állami és helyi hatóságok logisztikai vagy költségvetési támogatást nyújthatnak. A kormánynak és a helyi hatóságoknak gondoskodniuk kell arról, hogy június 4-én kitűzzék a köztereken Románia nemzeti lobogóját.
Magyarország viszont a Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánította június 4-ét, és erről Erdélyben is sok településen megemlékeznek. A politikusok között azonban lényegesen különbözik, hogy ki mire teszi a hangsúlyt, amíg például Csoma Botond, az RMDSZ képviselői frakciójának vezetője arról értekezett a Facebook-on, hogy magyarnak lenni bárhol jó a Kárpát-medencében, addig Tamás Sándor Kovászna Megye Tanácsának elnöke egy Nagy-Magyarország térképet posztolt ki:
A történelmi sérelmek miatt ezen a napon rendszerint elhangzik egyik vagy másik oldalról olyan etnikai konfliktust szító kijelentés, ami a magyar és román Erdélyben való együttélésére negatív hatással van, és kárt okoz az amúgy sem parázsmentes román-magyar kétoldali kapcsolatokban is.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!