A civilek új közvitát követelnek a Zsil-völgyi vízerőművek ügyében

2024. november 21. – 09:06

A civilek új közvitát követelnek a Zsil-völgyi vízerőművek ügyében
Az úttest mellett kanyargó Zsil folyó – Fotó: Zsil-völgye Nemzeti Park

Másolás

Vágólapra másolva

Visszafordíthatatlan káros hatása lenne a Zsil folyó élővilágára a 2004-ben elkezdett vízerőmű-projekt befejezésének, hívta fel a figyelmet a környezetvédelmi minisztériumhoz címzett nyílt levelében 29 civil szervezet. Szerintük a beruházás környezeti hatástanulmánya sántít, a róla szervezett közviták pedig egyoldalúak voltak, ezért azok megismétlését követelik, írja az Europa Liberă.

November elején több közvitát is szerveztek a Hidroelectrica megrendelésére készült környezeti hatástanulmányról, amely az utolsó lépés a környezetvédelmi engedély megszerzéséhez és ahhoz, hogy folytatni lehessen a vállalat szerint már 85 százalékban kivitelezett projektet.

Közel 30 helyi és országos civil szervezet, többek között az Agent Green, a Declic, a Greenpeace és a Natura 2000 Föderáció írta alá azt a nyílt levelet, amelyben azt írják, ezeken a közvitákon nem hagyták szóhoz jutni a projekt kritikusait, és azt követelik a környezetvédelmi minisztériumtól, hogy biztosítsa a részrehajlástól mentes közviták megszervezését, valamint keressen alternatív megoldást a projektre a környezet védelme érdekében.

A civilek álláspontja szerint a Zsil hozama az utóbbi évtizedekben eleve nem elég nagy ahhoz, hogy a tervezett beruházás megtérüljön, másrészt a vízerőművek olyan szigorúan védett állatok élőhelyét tenné tönkre, mint például a vidra.

A befektető megrendelésére készült környezeti hatástanulmány szerint a megfelelő megelőző intézkedések – például hallépcsők kialakítása – mellett a beruházás várható környezetre gyakorolt hatása elhanyagolható lesz. A környezetvédő szervezetek szerint azonban a tanulmány csak a még hátralévő munkálatok hatását vizsgálja, a már elvégzett munkálatokét nem, és egyértelműen a befektető érdekeit szolgálja.

A Hidroelectrica állami vállalat 2004-ben kezdeményezte két vízerőmű és egy mikro-vízerőművel ellátott gát építését a Zsil folyón, Gorj és Hunyad megye területén. A részben megvalósított projektet, amely a Zsil-völgye Nemzeti Parkot és egy Natura 2000-es védett területet is érinti, a Hidroelectrica szeretné befejezni, újabb 75 millió euró befektetésével, ebben pedig támogatásra talált a kormánynál.

A bukaresti fellebbviteli bíróság ugyanis 2017-ben semmissé nyilvánította a 2012-es és 2016-os építési engedélyeket, mert ezeket környezeti hatástanulmány elvégzése nélkül adták ki. A kormány 2022-ben azonban egy sürgősségi rendelettel közérdekű befektetéssé nyilvánította a Zsil folyó energetikai kiaknázását, amivel felmentette a projektet bizonyos törvényes előírások alól. A környezetvédelmi minisztérium ugyanakkor környezeti hatástanulmány elkészítésére kötelezte a Hidroelectricát, de csak a munkálatok még hátralévő részére, emlékeztet az Europa Liberă. A 2022-es

A projekt egyrészt figyelmen kívül hagy egy jogerős bírósági határozatot, másrészt pedig visszafordíthatatlan káros hatással lenne a Zsil-völgye Nemzeti Park területére, idézi a lap Călin Dejeu biológust, közgazdászt, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) védett területeket felügyelő szervének (WCPA) tagját. Dejeu szerint több elemzés, többek között a Zsil-völgye Nemzeti Park létrehozásakor, 2005-ben a kormány által is jóváhagyott tanulmány is hangsúlyozza, hogy a területen nem lehet vízerőműveket építeni. A szakember szerint a beruházás nem is lenne kifizetődő. „Abból a 75 millió euróból, amit a Zsil-völgyében terveznek elkölteni, modern, fenntartható termelőegységeket lehetne építeni, amelyek összehasonlíthatatlanul több áramot termelnének, hamarabb elkészülnének, így sokkal gazdaságosabbak lennék” – mondta Dejeu korábban a Hotnewsnak.

A Hidroelectrica áprilisi közleménye szerint a beruházás nyomán évente 259 gigawattóra elektromos energiát lehetne előállítani, ami több mint 85 ezer háztartás igényeit fedezné és évente több mint 200 000 tonnával csökkentené a melegházhatású gázkibocsátás mennyiségét. A Hunyad megyei Livezeni-nél egy víztározó és egy mikrovízerőművel ellátott gátat, Dumitránál és a Gorj megyei Bumbești-Jiunál pedig egy-egy vízerőművet építenének. A folyóvizet több kilométer hosszú földalatti betonalagutakba vezetnék, amelyek nagy része már elkészült, átszelve a nemzeti parkot és a Natura 2000-es területet.

A kormány az évtizedekkel ezelőtt elkezdett és időközben leállt hidroenergetikai projektek befejezése mellett tette le a garast. Október 30-i határozatával jóváhagyta a Livezeni-nál és Dumitránál tervezett vízerőművekhez szükséges kisajátítások tervezetét. Nemrég a ratosnyai vízerőmű is megkapta a környezetvédelmi engedélyt, szintén kiváltva a környezetvédő szervezetek felháborodását, mert tönkretenné a Ratosnya patak és a környező hegyi patakok élővilágát, illetve 130 hektárnyi erdő kiirtásával jár, három természetvédelmi terület találkozásánál.

Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter az Europa Liberă kérdésére azt mondta, a Zsil-völgyi vízerőművel építkezési engedélyek bírósági érvénytelenítése nem jelenti azt, hogy az államnak örökre fel kellene hagynia ezekkel a beruházásokkal, amelyeket ő személy szerint hasznosnak tart, és az a véleménye, hogy a már nagy százalékban kivitelezett projekteket be kellene fejezni, mert félkész állapotban talán még nagyobb kárt okoznak a környezetnek, mintha használnák őket valamire.

A tárcavezető azt is cáfolta, hogy korlátozták volna a hozzászólásokat a Zsil-völgyi vízerőművek környezeti hatástanulmányáról szervezett vitákon.

2023 őszén a 19 természetvédelmi szervezetet tömörítő Natura 2000 Koalíció nyílt levélben kérte Klaus Iohannis államfőt, hogy ne hirdesse ki a vízerőműveket közérdekű befektetéssé nyilvánító 2022-es sürgősségi kormányrendeletet megerősítő törvényt, mert ezek a létesítmények nem gazdaságosak, ráadásul az az érv sem állja meg a helyét, hogy uniós pénzeket lehetne lehívni a beruházások finanszírozására, hiszen az Európai Bizottság időközben kivette ezeket az építményeket a REPowerEU programból támogatható létesítmények közül. Klaus Iohannis 2023 novemberében kihirdette a törvényt.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!