Újabb perrel fenyegeti Romániát Verespatak-ügyben a Gabriel Resources
Választottbírósági eljárást helyezett kilátásba a Gabriel Resources, amennyiben Románia 90 napon belül nem hosszabbítja meg a verespataki bányászati engedélyt. Erről hivatalosan értesítették Klaus Iohannis államfőt és Marcel Ciolacu miniszterelnököt, közölte a kanadai vállalat.
Az Altalajkincsek Országos Ügynöksége (ANRM) júniusban jelentette be, hogy nem hosszabbítja meg a verespataki arany- és ezüstbányászati engedélyt, amelyet a Roșia Montana Gold Corporation (RMGC) birtokol. Az RMGC fő részvényese a kanadai Gabriel Resources vállalat.
Az RMGC március 6-án kérte, hogy öt évvel hosszabbítsák meg a bányászati engedélyt, és annak ellenére, hogy minden kötelezettségüknek eleget tettek, ezt az ANRM visszautasította, idézi a G4Media a kanadai vállalat közleményét.
„A társaság úgy véli, hogy ez az indokolatlan és önkényes döntés, amely ellentétes a romániai joggal, a jogállamiság és a cégcsoport több kétoldalú beruházási szerződés által védett befektetési jogainak újabb kirívó megsértését jelenti Románia részéről. Az időzítés, mindössze 3 hónappal a vállalat Románia elleni választottbírósági eljárásának lezárása után, határozottan megerősíti, hogy ez egy politikai döntés, ami arra irányul, hogy visszavonhatatlanul megakadályozza a Gabriel és az RMGC verespataki bányászati projektjének fejlesztését a megfelelő eljárás és méltányos kártérítés nélkül” – áll a közleményben.
Az RMGC azt is kiemeli, hogy a választottbírósági eljárás alatt Románia folyamatosan azt állította, hogy a bányászati engedély érvényes marad.
A Gabriel Resources 2015-ben indított választottbírósági eljárást Románia ellen, azt követően, hogy Verespatakot felvették az UNESCO örökségi listájára. A nemzetközi választottbíróság azonban 2024. március 8-án kihirdetett döntése értelmében Románia nem sértette meg a cég jogait.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!