Nagyon rossz az üzenete a minisztérium gólyafészek költöztetési rendeletének
2024. február 27. – 18:13
Bejárta az országos sajtót a hír, hogy a környezetvédelmi minisztérium rendeletet adott ki arra vonatkozólag, hogy egy Máramaros megyei településen el lehet költöztetni egy gólyafészket. Az ún. derogálást, azaz az érvényben levő törvényekkel szembe menő határozatot a szaktárca nem indokolta, a sajtó azonban kiderítette, mi áll a háttérben.
Annak a szerfalvi lakosnak a panasza, akinek a kapuja mellett áll a problémásnak ítélt fészek. A helyi polgármester szerint az illetőnek elege lett a potyogó ürülékből, a „döglött kígyókból”, amik a portájára hullanak. Az, hogy egy ilyen fészek elköltöztetés milyen hatással lehet az egyébként védett fehér gólyák költésére, egyelőre nem tudni. A szakértők szerint azonban ez rossz precedens, ami ahhoz vezethet, hogy mások is kérik majd a gólyafészkek eltávolítását. Holott léteznek hatékony megoldások arra, hogy megelőzzük a piszkítás okozta kellemetlenségeket, melyek egyébként mindössze két hónapig tartanak egy év, azaz egy költési szezon során.
A szóban forgó rendelet egyébként azt írja elő, hogy maximum 100 méterre szabad elköltöztetni a reklamált fészket, illetve hogy ennek a költési szezon kezdete, azaz március 25. előtt kell megtörténnie.
„Nem hiszem, hogy lennének arra vonatkozó vizsgálatok, hogy hány méter távolságon belül felel meg a gólyáknak a fészek költöztetése. Úgy vélem, hogy azokon a településeken, ahol sok a fészek eleve, nem jelent akkora gondot a költésben, mint ahol mondjuk csak egy van. Utóbbi esetben gond lehet, mert valószínűleg kiválasztották a legjobb helyet” – magyarázta Szabó D. Zoltán biológus, aki évek óta foglalkozik fészekállványok kihelyezésével és gólya gyűrűzéssel.
Kifejtette, általánosságban jellemző a madarakra, hogy ragaszkodnak a fészekhelyükhöz. Úgy vélte, egyszerűbb és olcsóbb lenne találni olyan megoldásokat, egy féltetőt, egy ereszt építeni, hogy megelőzzék azt piszkolást, ami az évnek két hónapjában történik egy gólyafészek körül. A szakértő szerint a zavarás abban a pár napban állhat fenn, amikor az érkező madarak építik vagy tatarozzák a fészküket, ilyenkor ágak hullhatnak le. Később pedig a fiókanevelés idején, amikor az ürüléket kispriccelik a fészekből.
Hozzátette, az együttélésre jó példák vannak Spanyolországban és Portugáliában, ahol százával fészkelnek a gólyák a városokban, mégsincs probléma. Egyszerűen felseprik a piszkot, és kész, nem problémáznak ezen az emberek.
„Szerencsére a legtöbb romániai faluban szeretik a gólyákat, próbálják empatikusan kezelni a problémákat. Nagyon nem tudom megérteni, hogy képesek egyesek a minisztériumig elmenni azért, hogy elűzzék őket. Én fizetnék azért, hogy legyen a házamon gólyafészek” – mondta Szabó D. Zoltán.
A Transtelex által megkérdezett szakértők szerint nem számít általános jelenségnek Romániában az, hogy a gólyafészkek elköltöztetését kérik, illetve hogy ezzel az igénnyel eljutnak a környezetvédelmi minisztériumig.
Márk-Nagy János ökológus szerint pár éve Moldvában volt egy hasonló eset, „de a gólya nem olvasta a Hivatalos Közlönyt és visszarakta a fészket a régi helyére”.
Marton Attila szerint ugyanakkor ez egy hihetetlenül inspirálatlan döntés a minisztérium részéről, egy problémás precedens született. „Biztos vagyok abban, hogy csak arra lesz jó, hogy fokozza a konfliktusokat. Ha majd mindenki egy oszloppal arrébb akarja tenni a gólyafészket azért, hogy jövőben az új szomszéd is kérvényezze az arrébb költöztetést és így tovább addig, amíg a gólyák elhagyják a fészket” – osztotta meg aggályait a biológus.
„Jó eséllyel a gólya keres más fészket vagy fészkelőhelyet magának a közelben. Érdemes tudni, hogy nem mindig ugyanazt a fészket használják a madarak. És ugyanazt a fészket nem biztos, hogy ugyanazok a madarak foglalják el minden évben” – magyarázta Parragh Katalin biológus, aki problémásnak tartja a minisztérium rendeletét, mivel úgy véli, egy ilyen derogálás előtt kellene bizonyítani, hogy megpróbáltak a lakók védekezni a károk ellen.
Hozzátette, számos olyan esetről tud, hogy a közelben lakók egy kis tetőt építenek a fészek alá, így előzik meg, hogy az udvarukra hulljon az ürülék. „Egyébként meg nem értem, hogy a vagyonukat, életüket hogy veszélyeztetik a gólyák. (A derogálás olyan esetekben adható ki elvileg, amikor egy védett fajhoz tartozó állat az emberi életet vagy a tulajdont veszélyezteti – a szerk. megj.) Csak az üzenete nagyon rossz az ilyen rendeleteknek. És áttolják a problémát. Mert mi van, ha legközelebb az az ember kér derogálást, akihez áthelyezték?” – tette fel a kérdést Parragh Katalin.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!