Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el, a Mi Hazánk bejutott a parlamentbe
2022. április 3. – 07:00
frissítve
- Az eddigi részeredmények szerint a listás szavazókörök 98 százalékos és az egyéni szavazókörök 99 százalékos feldolgozottságánál a Fidesz-KDNP 135, az Ellenzék 56, a Mi Hazánk 7 képviselővel áll, és bejutott a parlamentbe. Bejutott egy német nemzetiségi képviselő is.
- Nem dőlt meg a részvételi rekord, a választók 69,47 százaléka ment el szavazni vasárnap.
- Orbán Viktor győzelmi beszédében arról beszélt, hogy „akkora győzelmet arattak, hogy azt még a Holdról is lehetett látni”.
- Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el.
- Jakab Péter beszólt Márki-Zaynak, szerinte Márki-Zay nem leváltotta, hanem megbuktatta az ellenzéket.
- Gyurcsány Ferenc szerint Márki-Zay nem volt a legjobb kapitány.
Orbán Viktor reggel már posztolt egyet arról, hogy „A kommunisták mind szavaznak! Legyünk ott mi is!”. De azóta nagyjából óránként rak ki egy új posztot, az egyikben a reggeli havazásra is reagált:
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke szintén reagált az időjárásra, szerinte „Sokan mondták, hogy Magyarországon csak akkor lesz kormányváltás, ha majd áprilisban havazik. Akkor hát eljött a nap:)”.
Orbán arról is írt, hogy szerinte a mai választás tétje az, hogy „kimarad vagy belesodródik Magyarország a háborúba. Mi a béke pártján állunk. Csak a Fidesz!”. Továbbá újra kirakta a március 15-ei beszédének egy részletét.
„Válasszuk a békét, válasszuk a biztonságot” – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap délelőtt a családjáról készült fotó mellé. A szavazatukat Szijjártóék is leadták már, csakúgy, mint Varga Juditék, Orbán Viktorék vagy Áder Jánosék. (Szijjártó Péter / Facebook)
Térképünkön azt láthatja, hogy a 106 egyéni választókerület közül reggel 9 óráig melyikben szavaztak az országos átlagnál többen vagy kevesebben. Jól látható, hogy Budapest még nem ébredt fel, most nagyobb arányban mentek el az Alföldön élők szavazni, a legkevésbé pedig Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye élt eddig a választás lehetőségével. Ezek az arányok a nap folyamán még jelentősen változni fognak, figyeljük az adatokat. További részletek délelőtti gyorselemzésünkben.
Leadta szavazatát a Normális Élet Pártjának elnöke vasárnap délelőtt a nyíregyházi Koszorú utcai oktatási intézményben. Gődény György újságíróknak azt mondta, a párt azokat az egyszerű, hétköznapi embereket képviselné, akik működtetik az országot, adót fizetnek, gyereket nevelnek, bérből és nyugdíjból próbálnak megélni, őket szeretnék végre „emberhez méltó életlehetőséghez” juttatni Magyarországon. Gődény György elmondta, hogy a párt 79 egyéni választókerületben állított képviselőjelöltet. „Azért indultunk el a választáson, hogy bejussunk a parlamentbe, ez az eredmény lenne megfelelő számunkra”.
Mi látszik a részvételi adatokból? Kinek lehet jó, ha minél többen mennek el? Térképünkön megnézheti, melyik választókerületben szavaztak már most az átlagnál többen. Délelőtti gyorselemzés>>>
„Én már szavaztam, legyünk ott minél többen! Hajrá Magyarország!” – írta Facebook-oldalán Navracsics Tibor, a Fidesz-KDNP képviselőjelöltje.
Ahogy arról korábban írtunk, Navracsicsnak nem lesz egyszerű dolga, ugyanis az egyik billegő körzetben indul, ellenfele az a Rig Lajos lesz, aki 2015-ben egyszer már legyőzte a Fideszt a tapolcai választókerületben tartott időközi választáson.
Három évvel később visszaszerezte a körzetet a Fidesz Fenyvesi Zoltán (46,91 százalék) győzelmével, most azonban ő maga ismerte el egy januári sajtótájékoztatón, hogy neki kevesebb esélye lenne az összefogott ellenzéki jelölttel szemben, mint Navracsicsnak.
Az elmúlt időszakban a miniszterelnök mellett Szijjártó Péter és Gulyás Gergely is bevetette magát a tapolcai központú választókerületben. Hogy mindez mire lesz elég, egy hét múlva kiderül.
Márki-Zay Péter a kilenc órai mise után még gyorsan üdvözölte a jelenlévő polgárokat, barátait, ismerőseit. Ezután gyermekei emlékeztették, hogy indulni kellene, és átmentek a szomszédos Szent István Általános Iskolába, ahol az ellenzék miniszterelnök-jelöltje leszavazott. Az iskolában rengetegen voltak, sok helyi, akik szavazni jöttek, és számtalan sajtós, a kis teremben alig lehetett elférni. Márki-Zay szavazásán látszik, hogy készültek a sajtónyilvánosságra, még rövid eligazítást is kapott sajtófőnökétől, Péterfi Judittól. A voksolásra elkísérte felesége, Márki-Zayné Vincze Felícia és már szavazókorú gyermekei.
Olvasónk Zágrábban szavazott, és azt írja, hogy reggel minden teljesen rendben és flottul zajlott a Liszt Intézetben. „Reggel fél 9-kor csak mi voltunk, személyivel szépen igazoltuk magunkat, kikeresték nekünk a megfelelő választókörzeti papírt, és már szavaztunk is. Kérdeztem a biztosokat, hogy hányan jelentkeztek át Zágrábba, azt mondták, hogy 140-en fognak ma itt szavazni.”
Az ellenzéki egységre szavazott Alföldi Róbert Jászai Mari-díjas színész, a Nemzeti Színház egykori igazgatója, és másokat is arra biztatott, hogy menjenek el szavazni. „UGYAN ELÉG HIDEG VAN – tél lenne? ))), de természetesen voltam már szavazni.
És remélem minél többen így teszünk! (Hiszen O.V. megmondta ma reggel, hogy a kommunisták mind elmennek szavazni…. , mert aki az ELLENZÉKI ÖSSZEFOGÁSRA SZAVAZ – az mind kommunista…. szép…. akkor én is kommunista vagyok, vagy hogyan van ez? !!!! – nem ez a lényeg. Már semmin se lehet csodálkozni….)” – írta azzal, hogy este jó lenne örülni, ezért szavazzanak az összefogásra. (Alföldi Róbert / Facebook)
Tompos Márton, a Momentum szóvivője élő adásban jelentette be a Facebookon, hogy este 18 órától a Műjégpályán várja támogatóikat az egyesült ellenzék. Az eredményváró kezdetéig az Egységben Magyarországért pár óránként fog sajtótájékoztatókat tartani. Tompos kitért arra is, hogy a 9 órás részvételi adatok alapján kevesebben járultak eddig az urnákhoz, mint 4 éve, szerinte déltől jobbra fordul az idő, és ettől a részvétel erősödését várják.
Népviseletbe öltözött asszonyok érkeznek a Nógrád megyei bujáki Glatz Oszkár Művelődési Központ és Könyvtárban kialakított szavazókörbe.
„Bár havazott, a fiú-részleg szavazott! Mindannyian legyünk ott!” – írta Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebookon azután, hogy leadta a szavazatát a II. kerületi Fillér utcai általános iskolában. Szavazott már Varga Judit igazságügyi miniszter, Áder János leköszönő köztársasági elnök, Lázár János, Hódmezővásárhely országgyűlési képviselője és Orbán Viktor miniszterelnök is, akitől több témában is szerettünk volna kérdezni a szavazása után, de kérdéseinkre többnyire nem válaszolt. Videót erről itt talál.
Gazdagréten egyre többen érkeznek az urnákhoz. Megyék szerint rendezik sorokba az átjelentkezett szavazókat, jelenleg körülbelül negyvenen állnak a leghosszabb sorban. A környéken most is rengeteg az autó, a parkolás nem egyszerű feladat. A sorállás jól szervezett, többen irányítják, útbaigazítják az érkezőket.
Miskolcon adta le szavazatát délelőtt Jakab Péter, a hatpárti ellenzéki koalícióban részt vevő Jobbik elnöke. A miskolci kötődésű politikus voksolása után azt mondta: Orbán Viktor Magyarország számára szegénységet, félelmet és „putyini” háborút hozott, ennek a korszaknak ma kell véget vetni, hogy végre eljöhessen a szabadság, a jólét. Jakab Péter úgy fogalmazott: Magyarországnak vissza kell térnie Európába és a békébe, ami mától el is jön.
A politikus a szavazásról a Facebook-oldalán is bejelentkezett:
(MTI, Jakab Péter Facebook-oldala)
Gattyán György pártja, a Megoldás Mozgalom utoljára szombat este mozgósított a Facebook-oldalán. Mint írták, „április 3-án egyetlen kérdés maradt valójában: a két múlt, a két, már bizonyításra – többször – felhatalmazást kapott politikai tömörülés kap bizalmat, vagy esélyt szavazunk a változásnak, a reformoknak, a független, fiatalos, kreatív civileknek! A tét nagy, de hisszük, hogy a szív, a hazaszeretet, a magyarok tenni akarása és a józan gondolkodása célba ér!”
A II. kerületi Áldás Utcai Általános Iskolában dobta be szavazatát Gyurcsány Ferenc és felesége, Dobrev Klára, aki az ellenzéki előválasztáson alulmaradt Márki-Zay Péterrel szemben. A DK elnökét és az Európai Parlament képviselőjét legkisebb gyerekük, a 2015-ben született Márton is elkísérte a választásra. Gyurcsány a Facebookon azt írta:
„Sokan mondták, hogy Magyarországon csak akkor lesz kormányváltás, ha majd áprilisban havazik. Akkor hát eljött a nap:)”
Három órával az urnanyitás után nyoma sincs a hajnali több száz fős tömegnek. A nagyjából 200 méteres sor az urnanyitás után 40 perccel levonult, azóta gyakorlatilag lézengenek a szavazók. Az 50 szavazófülke nagyjából fele kihasználatlan jelen pillanatban.
Leszavazott a momentumos Csillag Tamás is, aki „a külföldön élő magyarság képviselőjeként” szeretne bekerülni a Parlamentbe. Csillag, aki az ellenzéki lista 47. helyét foglalja el, korábban évekig a párt brit tagszervezetének volt az elnöke. A politikus a Telexnek úgy nyilatkozott, hogy 40 százalék esélyt ad magának a parlamentbe való bekerülésre. A londoni szavazás lebonyolítását úgy értékelte, hogy a négy évvel ezelőttihez képest egyértelműen jobb a helyzet, azonban szerinte 2018-ban nemcsak a sorban állással volt probléma, hanem azzal is, hogy sokaknak akár 2-3 órát is kellett utazniuk, hogy szavazhassanak, amivel most sem foglalkozott a nagykövetség. „Ahelyett, hogy kibérelték volna ezt a nagy helyet, bérelhettek volna öt kisebbet” – fogalmazott Csillag.
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt egyelőre nem jeleskedik a szavazásra buzdításban. Facebook-oldalukon a legfrissebb poszt szövege mindössze ennyi: „Most keltünk. Milyen nap is van ma?”
Az MKKP egyébként egy sajtóközleményt is kiadott ma, amiben azt írják, eddig 210 millió forint kampánypénzt vertek el a 2022-es országgyűlési választási kampány során kampánykommunikációra. Mint írták, „a Rózsa Sándor Népi Kampánypénz Tékozló Alap, rövid nevén RÓSÁNÉKATÉKA, a legsikeresebb közösségépítő támogatási rendszer a rendszerváltozás óta. Messze lekörözi mind viccességében, mind hatékonytalanságában a Magyarországra telepedett amerikai filantróp és az állami, nemzeti színű pénzosztó kezdeményezéseket”. Az elmúlt két hónapban több mint 110 kezdeményezés valósult meg, többek között támogattak lovas programokat és lovas gyógypedagógiai kezeléseket gyerekeknek, több egyesületet cicaivartalanítás céljából, buszmegállóépítéseket, és a Szegedi Csillagvizsgálót, amelyiknek egy új naptávcsövet vettek a kampánypénzből.
Áder János leköszönő köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita ugyanott, az 53-as szavazókörben, a 12. kerületi Béla király úton adta le szavazatát vasárnap délelőtt, ahol korábban Orbán Viktor miniszterelnök. A pár két különböző urnába dobta be a szavazólapját.
Miután a Mi Hazánk oldalát törölte a Facebook, Dúró Dóra, a párt elnökhelyettese a saját oldalán buzdított a pártra való szavazásra. A párt közleményben adta hírül azt is, hogy „összehangolt, egyre fokozódó DDoS terheléses kibertámadás alatt van a Mi Hazánk Mozgalom honlapja szombat este óta, ami így elérhetetlenné vált”.
Dúró Dóra egyébként Budaörsön szavazott vasárnap délelőtt férjével, Novák Előddel, a párt alelnökével együtt. Mint az MTI-nek elmondta, „számunkra arról szólt a kampány, hogy milyen jövőt szánunk Magyarországnak”. Dúró reméli, hogy minél több embert sikerül megmozgatni ezen a választáson, a Mi Hazánk pedig minél nagyobb támogatottsággal kerül majd be az Országgyűlésbe, hogy megkerülhetetlen politikai erővé válva tudja érvényesíteni a programját. Mint mondta, pártja rossz szereplésére nem készítettek forgatókönyvet.
Orbán Viktor és Varga Judit után Lázár János, Hódmezővásárhely országgyűlési képviselője is leadta a szavazatát, és amint azt írta, nemcsak a békére és biztonságra szavazott, hanem arra is, hogy „legyen jobb vidéken élni. Hogy érvényt szerezzünk annak a programnak, amely több fejlesztést biztosít a vidéki településeknek és több lehetőséget a vidéki embereknek. Köszönöm a választóimnak az eddig támogatást. Arra kérem Önöket, hogy ma mindenképp menjenek el szavazni, dacoljanak a lejárató kampánnyal és a rossz idővel is. Támogassák a Fideszt! Ez a körzet most az egész ország” – írta.
Hódmezővásárhelyről Orbán Viktor is azt mondta, fontos, hogy megtartsa a Fidesz, ugyanis ott most Márki-Zay Péter Lázár kihívója, és ha helyben nem tud győzni, akkor országosan sem fog tudni. (Facebook)
Szeged-Szőreg városrész főutcáján, a Szerb utcán az egyik ott élő választópolgár szerint még a választás előtt pár nappal ismeretlenek leszedték a már korábban kihelyezett választási plakátokat, és a helyükbe egy másik párt jelöltjének arcképét-felhívását rakták ki.
Az út mindkét oldalán az autók menetirányának megfelelően tették ki a plakátokat, ezekből azóta néhányat mások már levettek, vagy visszacseréltek az eredetire.
A Szerb utcáról lehet megközelíteni a városrész szavazóköreit, amelyek a Kossuth Lajos Általános Iskolában vannak, a városrész pedig a megyei 1-es választókerületbe tartozik.
Baranya 01. számú választókerületében a Fidesz jelöltje, Kővári János leadta szavazatát, erről a Facebook-oldalán számolt be. Kővári annak a Mellár Tamásnak a kihívója, aki 2018-ban függetlenként, a helyi és az országos politikában is újoncként tudott nyerni a körzetben. Kővári az Összefogás Pécsért Egyesület pécsi önkormányzati képviselője. Mellár most az Egységben Magyarországért jelöltjeként indul, az előrejelzések szerint szerint szoros eredmény, és akár ellenzéki győzelem is várható itt.
Baranya megye 01. számú országgyűlési egyéni választókerületéhez tartozik Pécs 84 szavazóköre, Gyód, Keszü, Kökény, Pécsudvard és Pogány egy-egy szavazóköre.
Ebben a választókerületben az alábbi nyolc jelöltre lehet szavazni: Mellár Tamás (Egységben Magyarországért), Kővári János (Fidesz-KDNP, Varga Tamás (Mi Hazánk Mozgalom), Bognár Szilvia (független), Hirth József (Normális Élet Pártja), Nagy Richárd (Magyar Kétfarkú Kutya Párt), Palkó Ádám (Megoldás Mozgalom) és Sugár György (Munkáspárt – Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom).
Bár a kérdéseink többségére nem válaszolt, azt elmondta, hogy bármi lesz a választás eredménye, el fogja fogadni. Videónkért kattintson ide>>>
Az NVI közlése szerint eddig a szavazásra jogosultak közül 10,31 százalék, 793 219 ember adta le a szavazatát. A névjegyzékben szereplő választópolgárok száma: 7 693 857.
2018-ban 9 órakor 13,17 százalék szavazott már – ez volt a legmagasabb a választások történetében. 1998-2014 között 8,81-11,39 százalék vett részt 9 óráig a választáson, szóval a mostani 10,31 százalék átlagosnak számít.
Márki-Zay Péter és családja szavazás előtt a hódmezővásárhelyi Szent István Király Plébánia istentiszteletre látogatott el. A bejáratnál a miniszterelnök-jelölt üdvözölte a kint várakozókat, majd bement a templomba, ahol miután térdre ereszkedett és keresztet vetett, elfoglalta a helyét hátulról az ötödik sorban. Rövid várakozás után felesége és gyermekei is követték. (Bálint András / Szegeder)
Szél Bernadett független országgyűlési képviselő a Facebookon jelentette be, hogy láncszavaztatási kísérlet miatt feljelentést tesz és választási kifogást nyújt be. A képviselő azt írta, hogy az eset Solymáron történt, és a megfigyelők a helyükön voltak.
Az egyik legtöbb átjelentkezőt regisztráló szavazókör Gazdagréten a Csiki-hegyek utcában található 115-ös számú. A sok regisztrált ellenére a reggeli órákban még nem alakultak ki hosszú sorok.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!