Újabb ember agyába ültetett csipet Elon Musk agyimplantátumos cége

2024. augusztus 5. – 13:53

Másolás

Vágólapra másolva

Bő fél évvel azután, hogy Elon Musk biotechnológiai cége, a Neuralink beültette az első mikrocsipjét egy ember agyába, egy pénteken megjelent podcastból kiderült, hogy egy újabb páciensen hajtottak végre hasonló beavatkozást. Musk részleteket nem közölt, de annyit elárult, hogy egyelőre úgy tűnik, extrém jól sikerült a beavatkozás – írja a Reuters.

Musk a podcastban arról beszélt, hogy a második páciensnek hasonló gerincsérülése volt, mint a csipet elsőként megkapó Noland Arbaugh-nak, aki egy búvárbaleset következtében bénult le nyaktól lefelé. A milliárdos szerint jelenleg nagyjából 400 elektróda működik az illető agyában, azaz közel fele az 1024-nek, amely az implantátumban van, és azt mondta, a csip egyelőre remekül működik. Az nem derült ki, hogy a második műtét pontosan mikor történt.

A podcastban Arbaugh is megszólalt, akiről korábban már kiderült, hogy úgy sakkozott, hogy a gondolataival mozgatta a kurzort, és a műtét után nyolc órán át nyomta ugyanezzel a módszerrel a Civilization VI-ot. A férfi most arról beszélt, hogy miközben korábban a szájával mozgatott joystickkel tudott számítógépezni, most már csak rá kell gondolnia valamire, amivel függetlenebbé vált, és nem kell mindenben az ápolóira támaszkodnia.

A férfinél eleinte nem léptek fel komplikációk, de pár héttel később elkezdtek leválni a csip szálai, amivel jelentősen romlott a teljesítménye. A Neuralink számára ez a probléma nem volt ismeretlen, már a gyakran vitatott állatkísérletei során találkoztak vele, májusra pedig sikerült is megoldaniuk a dolgot, egyebek mellett azzal, hogy érzékenyebbre állították az agyhullámokat figyelő algoritmust. Musk szerint Arbaugh-nál az elektródák nagyjából tizede működik, de így is sorra dönti a rekordokat.

Elon Musk beszélt az őt korábban lehazugozó, aztán egy tanácsadói szereppel megkínáló Donald Trumppal, akit egyébként támogat az idei elnökválasztáson. Itt állítása szerint egy olyan bizottság alakításáról volt szó, amely a vállalatok szabályozásának csökkentésével növelhetné a kormányzati hatékonyságot. Musk ebben szívesen részt venne, mert úgy gondolja, az Egyesült Államok hatályos szabályozásai megfojtják az innovációt az országban.

A Neuralinkkel kapcsolatos kevés kommunikáció a mostanihoz hasonlóan általában pozitív, a területen dolgozó kutatók azonban nagyobb transzparenciát várnának Elon Musk agyimplantátumos cégétől. Erről korábban itt írtunk részletesen.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!