Óriáspókhoz hasonló képződményeket fotóztak a Marson

Különleges jelenséget örökítettek az Európai Űrügynökség (ESA) fotói. Az Exomars fotóin az látszik, mintha apró kis pókok mászkálnának a vörös bolygón, de nem árulunk el nagy meglepetést azzal, hogy nem azok.
Ezek a képződmények valójában nem is olyan kicsik, hanem 45 méter, de akár egy kilométer átmérőjű gázcsatornák is lehetnek – írta cikkében a Livescience.
A magyarázat egyszerű: akkor keletkeznek, amikor a Mars déli féltekéje kezd felmelegedni, vagyis minden április-májusban, és amikor a fagyott szén-dioxid a meleg hatására olvadni kezd, gázzá alakul vagy szublimálódik.
A gáz tágul, majd áttöri a felette lévő réteget, és sötét port visz magával a bolygó szilárd felszínéről, így alakul ki ez a pókszerű mintázat, amiből mint jól látható több mint száz keletkezett a bolygó egy részén.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom