Brüsszel 2027-től átalakítja az agrártámogatásokat: a fiatalok és nők előnyt kapnak, a legnagyobb kedvezményezett szereplők kevesebbet kaphatnak
Az Európai Bizottság új költségvetési javaslata a mezőgazdasági támogatások radikális átalakítását vetíti előre. A tervezet kevesebb uniós pénzt irányoz elő a legnagyobb birtokosok számára, miközben a fiatal és női gazdák, valamint az agráriumba újonnan belépők kerülhetnek előnybe. A reform Románia számára is átrendeződést hozhat – derül ki a G4Food elemzéséből.
Bár Románia látványosan megnövelt uniós támogatási kerettel számolhat a 2028–2034-es költségvetési időszakban, több politikus és szakértő arra figyelmeztet: a források átszervezése komoly kockázatokat hordoz. Az Európai Bizottság ugyanis összevonná a kohéziós és agrártámogatásokat egyetlen, nemzeti tervek mentén lehívható programba – ezt azonban sokan a mezőgazdasági szubvenciók gyengítésének tartják.
A G4Food elemzése szerint a PAC összege a jelenlegi 387 milliárd euróról 300 milliárd euróra csökkenne, ami több mint 20%-os visszavágást jelent. Az Európai Bizottság július 16-án ismertetett költségvetési tervezete a 2028–2034-es időszakra nemcsak összegszerűen hoz változásokat, hanem szerkezeti szinten is átrajzolja az Európai Unió támogatáspolitikáját. Az egyik legnagyobb horderejű változás a Közös Agrárpolitika (PAC) helyzetét érinti, amelyet a tervek szerint beolvasztanának a kohéziós alapba, és elvesztené korábbi, külön soron kezelt költségvetési státuszát.
A mostani tervezet tehát egyszerre ígér strukturális reformot és jelent kockázatot. Az új forráselosztási logika a fiatal gazdákat, a nőket és az új belépőket hozná helyzetbe – ez egyértelműen előremutató irány. Ugyanakkor a közös költségvetési alapba olvasztás és az eddig megszokott, relatíve kiszámítható agrártámogatási keretek lebontása kiszolgáltatottabbá teheti azokat az országokat, amelyek számára az agrárszektor nemcsak stratégiai ágazat, hanem szociális puffer is. Románia ebben a kettősségben próbálja majd megtalálni a helyét az őszi költségvetési vitákban, ahol egyre kevesebb idő marad a meggyőzésre és egyre nagyobb a tét. Brüsszel kevesebb támogatást adna a nagy agrárszereplőknek, és előnybe hozná a fiatalokat, nőket.
A Bizottság által közzétett dokumentumok szerint az egyik legfontosabb cél az, hogy az agrártámogatási rendszer igazságosabbá váljon. A reform középpontjában a fiatal gazdák, a nők és az agrárszektorba frissen belépő termelők állnak. A tervezet szerint azok a szereplők, akik az elmúlt ciklusokban nagy történelmi alapon vagy birtokméret szerint automatikusan magas összeghez jutottak, csökkenő juttatásokra számíthatnak. Bevezetnének egy támogatási felsőhatárt (plafont), amely felett lineáris csökkenés várna a támogatott üzemekre.
Románia ugyan, mint a Transtelex írta, a tervezet szerint a hatodik legtöbb forráshoz jutó tagállam lenne, de az agrártámogatások belső szerkezetének átrendeződése komoly hatással lehet a hazai mezőgazdasági piaci viszonyokra.
A Bizottság szerint a javaslat nemcsak a forrásmegosztás technikai módján változtatna, hanem annak politikai üzenetén is: a „nagyok automatikus előnye helyett” a versenyképesség, fenntarthatóság és generációváltás elősegítése kerül a középpontba. A módosítások ellen több agrárszervezet is tiltakozott: a Copa-Cogeca európai gazdaszövetség brüsszeli demonstrációt tartott, olaszországi partnereik pedig utcai akciókat szerveztek Rómában.
Románia számára a változás kettős kihívást jelent. Egyrészt az ország egészében továbbra is nettó haszonélvezője az EU-s agrártámogatásoknak. Másrészt azonban a hazai támogatási rendszer eddig jelentős részben a nagybirtokosokra épült, miközben a fiatalok aránya az aktív gazdálkodók között a legalacsonyabbak közé tartozik az EU-ban. Az átrendeződés nyomán Romániának belső támogatáspolitikáját is át kell majd alakítania, ha nem akar forrásvesztést.
A PSD közleményben sürgette a kormányt, hogy egységes nemzeti álláspontot képviseljen az agrártámogatások megőrzéséért, mert ezek jelentik a vidéki térségek gazdasági gerincét – írja az Agerpres. Nicu Ștefănuță európai parlamenti képviselő a Digi24-nek egyenesen úgy fogalmazott: „Románia elveszítheti történelmi lehetőségét”, ha nem kezeli elég határozottan az uniós költségvetési vitát. Az RFI szerint a tervezet „valódi provokáció Románia számára”, hiszen az ország a mezőgazdaságra és a regionális fejlesztésre is különösen rászorul.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!