Románia államadóssága közel 200 milliárd euróra nőtt, a kormány újabb megszorításokat készít elő

Románia államadóssága március végére elérte a közel 200 milliárd eurót (998,6 milliárd lejt) – derül ki a pénzügyminisztérium szombaton közzétett adataiból, amelyeket az Agerpres idézett.

Ez azt jelenti, hogy az államadósság a bruttó hazai termék (GDP) 56,1 százalékára emelkedett, szemben a februári 55,7 százalékkal. Ez az arány ugyan még mindig az unós szabályok által megengedett 60 százalék alatt van, de a trend felfelé mutat. A GDP-hez mért eladósodottság emelkedése azt jelzi: a román állam többet költ, mint amennyi bevétele van, ezért külső finanszírozásra szorul.

A jelenlegi államadósságból közel 817 milliárd lejt (azaz az összeg mintegy 82 százalékát) államkötvények teszik ki, míg további 163 milliárd lej hitelek formájában áll fenn – közölte a pénzügyminisztérium az Agerpres szerint. Az adósság jelentős része devizában van nyilvántartva: 415 milliárd lej euróban, 100 milliárd lej amerikai dollárban, míg 481 milliárd lej a román lejben fennálló tartozás, így az árfolyam-ingadozások komoly költségvetési kockázatot hordoznak.

A külső adósság önmagában is meghaladja az 500 milliárd lejt, ami a GDP 28,3 százalékát teszi ki. Ez azt jelenti, hogy ha a lej gyengül az euróhoz vagy dollárhoz képest, a tartozás visszafizetése is drágább lesz, növelve a költségvetési nyomást.

A központi kormányzati szektor adóssága 974,8 milliárd lejre nőtt, az önkormányzatok tartozása viszont enyhén csökkent: jelenleg 23,8 milliárd lejt tesz ki.

A növekvő adósság miatt a Bolojan-kormány egyre több megszorító és racionalizáló intézkedést jelent be. Mint arról részletesen beszámoltunk: pénteki sajtótájékoztatón Ilie Bolojan miniszterelnök és Cseke Attila fejlesztési miniszter egy olyan reformcsomagot mutatott be, amely a helyi közigazgatás átalakítását célozza: kevesebb alkalmazott, egységes bértábla, teljesítményalapú állami támogatás, külső adóságbehajtók bevezetése és a bírságokat be nem fizetők jogosítványának felfüggesztése is szerepel a tervek között.

A gazdasági környezet feszültségeit az áfakulcs augusztus 1-jei emelése (19%-ról 21%-ra), az alkoholtermékek drágulása és a 3000 lejnél magasabb nyugdíjakra bevezetett 10%-os egészségbiztosítási járulék is táplálja. A kormány szerint a kiadások visszafogása és a költségvetési hiány csökkentése nélkül az ország hosszúb távon nem lesz képes stabilan működni az EU-s elvárásoknak megfelelően.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!