Ők most a leggazdagabb romániai magyarok a Capital szerint

2025. január 14. – 09:32

Ők most a leggazdagabb romániai magyarok a Capital szerint
Teszári Zoltánt mutatja be a Capital – Fotó: Gál László / Transtelex

Másolás

Vágólapra másolva

A tavalyi év végén ismét összeállította a Capital üzleti magazin Románia 300 leggazdagabb emberének listáját, mi pedig megnéztük, hogy a rangsor alapján kik voltak 2024-ben a legtehetősebb romániai magyarok. Abban nincs meglepetés, hogy a magyarokra szűkített ranglistán ebben az évben is a többiekhez képest hatalmas vagyonnal rendelkező, „arc nélküli milliomosnak” becézett Teszári Zoltán áll az élen. Sőt, a Digi cégcsoport alapítójának becsült vagyona az elmúlt egy évben jelentősen gyarapodott, a 2022-es legutóbbi összegzésünkhöz képest pedig minimum megháromszorozódott, de a 2023-as tophoz képest is a duplája lehet.

A Capital első milliomos-ranglistája 2002-ben jelent meg, és a gazdasági magazin módszertana azóta sem változott jelentősen. A lista összeállításánál nyilván nemcsak a milliomosok rendelkezésére álló pénzt, hanem a tulajdonukban lévő vállalati részesedések vagy egyéb vagyontárgyak értékét is figyelembe veszik, emellett külső szakértők bevonásával az ingatlanaik potenciális árát is megbecsülik. Persze, nincs tökéletes módszertan egy ilyen elemzés elvégzésére, és ezt maguk a készítők is tudják, ezért nem is a vagyon pontos összegét adják meg, hanem egy intervallumot, de még így is sokszor felvontuk a szemöldökünk.

Érdekesség, hogy az elmúlt évekhez képest nem nőtt jelentősen a belépési küszöb sem: ahhoz, hogy valaki felkerüljön a 300-as gazdaglistára, 2022-ben és 2024-ben is legalább 18-20 millió eurós vagyon kellett.

A Capital összesítését a korábbi évekhez hasonlóan a Dedeman-alapító, de az elmúlt években az ingatlanpiacon is jelentős szereplővé váló Pavăl testvérek vezetik. Vagyonukat tavaly év végén 3 – 3,4 milliárd euróra becsülték, ami mintegy 200 millió eurós gyarapodást jelent egy év alatt. A lista második helyén 1,9 – 2,3 milliárd euró értékű vagyonnal az a Ion Țiriac áll, aki korábban éveken át vezette Románia leggazdagabbjainak rangsorát. Țiriacnál mintegy 100 millió euróval jeleznek többet, mint egy évvel korábban.

Magyar szempontból itt válik igazán izgalmassá a 300 leggazdagabb romániait megbecsülő lista.

Teszári Zoltán (1,7 – 2,1 milliárd euró, 3. az összesített listán)

A már évek óta a leggazdagabb romániai magyarnak számító Teszári Zoltánt, a Digi cégbirodalom atyját, a harmadik leggazdagabb romániainak becsülték. Ezzel együtt Teszári továbbra is rendkívül diszkrét vállalkozó, a sajtó gyakran még most is „arc nélküli milliomosként” hivatkozik rá, arra utalva, hogy alig készül kép róla, a legutóbbi „hivatalos” fotója több mint egy évtizedes, nem ad interjút és nem nyilatkozik.

A nagyváradi üzletember 1994-ben tette le a mostani vállalat alapjait a Romanian Cable Systems (RCS) létrehozásával, amit 1997-ben az internet szolgáltatásra megálmodott Romanian Data Systems (RDS) elindítása követett. Az alap üzleti elképzelésük az volt, hogy szerre vásárolják fel a különböző városrészekben és városokban működő kábeltévé- és internetszolgáltatókat, az ambiciózus célkitűzésük – nyilván néhány korrekció mellett – annyira jól sikerült, hogy a Diginek (tavaly májustól az RCS&RDS-t is Digi Romániának nevezik) már Spanyolországban és Olaszországban is jelentős piaci részesedést elérő leányvállalatai működnek, novemberben pedig hivatalosan is beléptek a portugál piacra. A Capital cikke szerint már annak az előkészítését is megkezdték, hogy a belga piacon is megvessék a lábukat. Mindezt úgy, hogy közben szinte minden területen növekednek.

A Forbes leggazdagabb romániai üzletembereinek a listája 2024 novemberében (a két magazin becslése – jelentősen – eltérhet egymástól)
Pavăl Dragoș és AdrianDedeman17 milliárd lej (3,4 milliárd euró)
Ion ȚiriacȚiriac Holding11 milliárd lej (2,2 milliárd euró)
Daniel DinesUiPath11 milliárd lej (2,2 milliárd euró)
Matei ZahariaDatabricks6 milliárd lej (1,2 milliárd euró)
Ion StoicaDatabricks6 milliárd lej (1,2 milliárd euró)
Talpeș családBitdefender5 milliárd lej (1 milliárd euró)
Anastasia Soareszépségipar4,5 milliárd lej (900 millió euró)
Anca VladCatena4 milliárd lej (800 millió euró)
Ștefan VuzaChimcomplex4 milliárd lej (800 millió euró)
Teszári ZoltánDigi Comunication3,4 milliárd lej (680 millió euró)

A Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) is jegyzett Digi Communications-nek 2024 első kilenc hónapjában az ügyfeleinek száma elérte 26,3 millió, köszönhetően elsősorban a jelentős spanyolországi növekedésüknek, ahol a mobil szegmensben 24,2 százalékkal, míg a vezetékes internetszolgáltatás területén 45,7 százalékkal nőtt az előfizetőik száma. Romániában 7,4 százalékkal nőtt a bevételt hozó szerződéses ügyfelek száma. Közben 1,4 milliárd euró volt a Digi konszolidált bevétele az év első kilenc hónapjában, és jelentős összegeket fordítottak fejlesztésekre is.

Ennek fényében nem meglepő, hogy Teszári vagyonát duplájára tették mint egy évvel korábban. Míg a 2023-as toplistára 750 – 850 millió euróra taksált vagyonnal került fel a nagyváradi üzletember, most 1,7 – 2,1 milliárd euróra becsülték a vagyonát.

Korponay Ferenc (58 – 68 millió euró, 142.)

Teszári mögött óriási a szakadék, nincs más olyan erdélyi magyar üzletember, aki beférne a top 100-ba. Az egyik legismertebb nagybányai vállalkozó, Korponay Ferenc a következő a listán, akinek a Capital megfogalmazása szerint dinamikus éve volt.

Korponay az üzleti életben elsőként a Nagybányán 1998-ban alapított állategészségügyi termékek importjával és forgalmazásával foglalkozó Maravet nevű vállalattal ért el kiemelkedő üzleti eredményeket, amit végül 2019-ben teljesen eladott az amerikai Henry Schein cégcsoportnak.

A máramarosi vállalkozó továbbra is megkerülhetetlen iparági szereplő maradt a romániai piacon, 2023-ban Vetimex Capital néven létrehozott saját befektetési vállalatán keresztül felvásárolta a bukaresti MoteroVet állategészségügyi (és nem csak) termékekkel foglalkozó vállalkozást, illetve 50 százalékos részesedést szerzett a szovátai Promedivetben. Tavaly áprilisban a World of Animal Food (WAF) kft. felvásárlásával Magyarországon is tovább terjeszkedett a Vetimex Capital, de az Albalact alapítójaként ismertté vált Raul Ciurtin vállalkozótól megvette a Fehér megyei Vajasdon található konzervgyárat is, ahol a ZF cikke szerint már megkezdték a házi kedvencek prémium – főleg exportra szánt – nedvestápjainak (konzervjeinek) a gyártását. Emellett tavaly nyáron a Superbet üzletág alapítóival, a Dragic családdal együtt a PartnerVet társaság részvényese is lett.

A állategészségügyi termékek és tápok forgalmazása mellett a nagybányai kereskedő 2020 óta ingatlanbefektetéssel is rendelkezik a kolozsvári Vetimex Business Centerben.

A Capital úgy becsülte, egy év alatt mintegy 5 millió euróval gyarapodott a vagyona, és 58-68 millió euró között van.

Mudura család (55 – 65 millió euró, 149.)

A Mudura család manapság már elsősorban az ingatlanberuházásairól ismert, számos ingatlanprojekt mellett ők építették például a nagyváradi Lotus Center plázát, de a család érdekeltségébe tartozik a 2018-ban felvásárolt Oradea Shopping City és a 2020-ben az Oradea Plaza is az övék lett Nagyváradon. A Capital az idei összeállításában azonban ismét megemlékezik arról, hogy a család úttörője a 2014-ben elhunyt idősebb Mudura Sándor volt, aki arról vált széles körben ismertté Romániában, hogy az ő vállalkozása, a Ramexa kezdte importálni a Kinder tojásokat és a TicTacot.

A család ingatlanbefektetései ugyanakkor mára már jóval túlnőttek Nagyváradon, az ingatlanportfólió összefogására 2015-ben létrehozott Crown Holding 2022-ben 10,1 millió euróért vásárolta meg a Bukarest belvárosában található Cascade irodaházat, de a magyar piacon is aktív szereplőnek számít ezen a területen, sőt, debreceni és budapesti hotelekben is van részesedésük.

A család vagyona az egy évvel ezelőtti összesítéshez képest némileg gyarapodott, 50–60 millió euróról 55-65 millió euróra taksálták tavaly, de ez messze elmarad a két évvel ezelőtt becsült 120–140 millió eurótól. A Capital nem ad magyarázatot arra, hogy mi volt a jelentős visszaesés oka.

Bara Levente (55 – 65 millió euró, 150.)

Bara Levente története Gyulafehérváron kezdődött. Az üzletember az egyik legjelentősebb romániai élelmiszeripari vállalat, a Supremia alapítójaként szerzett elismerést magának. A főleg fűszerkészítmények gyártására szakosodott céget Bara 2017-ben eladta a francia Solina vállalatcsoportnak, de ő ezek után is maradt a területen. Sőt.

Bara 2020-ban alapította meg a LHBMM Capital Holdingsot, hogy egy ernyő alá vonja a hét különböző országban működő 14 érdekeltségét. Többek között Indonéziában a fűszerek (szerecsendió és fahéj) gyártásával foglalkozó Natural Java Spice vállalatban van tulajdona, a Fehér megyei Maroscsügeden pedig dióban „utazik”, a dióból készült termékek gyártásával foglalkozó Transilvania Nuts társtulajdonosa.

A Bara családnak ugyanakkor jelentős befektetései vannak az ingatlanpiacon is. Az üzletember a Capitalnak úgy nyilatkozott, hogy az ipari- és kereskedelmi ingatlanbefektetések mellett az egészségügyi területen, valamint lakóingatlanok fejlesztésében is érdekelt Besztercén és Gyulafehérváron. Borozót működtet a gyulafehérvári várban, de az IT szektorban is befektetett már, a romániai gyökerű, de amerikai székhelyű Flow X projektbe.

A Capitalnak Bara 52-55 millió euróra becsülte a holding értékét, míg az üzleti magazin 55 és 65 millió euró közé tette a vagyonát.

Gadola István (50 – 60 millió euró, 171.)

A Capital becslései szerint nem zárt rossz évet a kolozsvári Gadola István sem: 10-15 millió euróval becsülték magasabbra a vagyonát, mint egy évvel korábban.

Gadola két társával, a listán szintén szereplő Péter Pállal és Ioan Soceával, 1990-ben alapította a Energobit nevű vállalatot, amiről a szaklap lelkesen úgy fogalmaz, hogy lenyűgöző karriert futott be az elmúlt 35 évben, és mára alapvető szerepet játszik a területen az energiafogyasztás csökkentését célzó integrált megoldások kidolgozásával.

A kolozsvári székhelyű cégben a lengyel Innova Capital 2012-ben vásárolt többségi részesedést, az új lengyel tulajdonos által kinevezett menedzsment azonban korántsem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezért Gadoláék 2017-ben egy tőkeemelés révén növelték részesedésüket, és 2022-re a három alapítónak sikerült „teljesen visszatérnie” az Energobit tulajdonosi körébe.

2023-ban pedig látványosan szépen alakultak az üzleti eredményeik, megduplázták az üzleti forgalmuk, a 2022-es 197 millió lejről (39,5 millió euró) 2023-ra 402 millió lejre (80 millió euró) nőtt, míg a nyereségük 43 millió lej (8,6 millió euró) körül alakult, aminek a közelében sem járt az azt megelőző évtizedben. Ezek az eredmények szépen látszanak Gadola becsült vagyonán is.

Szász Roland és Orlando (35 – 45 millió euró, 214.)

A marosvásárhelyi Szász fivérek 1996-ban alapították a munkavédelmi eszközök és felszerelések importjával és forgalmazásával foglalkozó Renania Trade nevű vállalatot, amely mára már piacvezetőnek számít az országban.

A Renania Trade üzleti eredményei jól alakultak az elmúlt években, így a Capital átlagosan 36 millió eurós vagyont becsült kettőjüknek.

Ugyan a Capital most nem említi, de Szász Orlando miután lemondott az általuk alapított vállalat vezérigazgatói pozíciójáról, üzleti angyalként is megjelenik a hazai startup-életben. Szász Rolanddal kapcsolatban pedig korábban azt emelték ki, a Vertiqual Engineering nevű vállalat tulajdonosa is, amely a magasban végzett munkálatokhoz, például ipari alpinistáknak gyárt felszerelést és munkavédelmi eszközöket. Sőt, a cégadatbázis szerint Szász Roland tavalytól már nincs a Renania Trade tulajdonosai között, csak az előbb említett Vertiqual Engineeringet birtokolja.

Németi Gergely (35 – 45 millió euró, 216.)

Új a listán – a Capital még nem is tudja helyesen leírni a nevét – a szilágysági gombatermesztő, Németi Gergely, aki egészen lentről indult. Közel 11 évig dolgozott Magyarországon „vendégmunkásként” (alkalmazottként kezdte, majd csapatvezető, később menedzser is lett) csiperketermesztésben, mielőtt 2002-ben magántőkéből megalapította volna a saját vállalkozását, a Boglar Champ Kft.-t, ami mára Románia legnagyobb gombatermesztő vállalkozása, és egyben Európa egyik legnagyobb, vegyszermentes csiperke- és laskagomba-előállítására szakosodott termelője.

A Capital megjegyzi, a vállalkozás növekedése szempontjából kulcsfontosságú volt a Lidllel kötött partnerség, ami által egész Romániát le tudta fedni gombával. A vállalkozás által megtermelt gomba jelentős részét manapság a legnagyobb romániai üzletláncok fő beszállítóiként értékesítik, de Magyarországra, Olaszországba és Németországba is exportálnak.

A termelési kapacitásuk 2022-es megduplázásával Boglar Champ tavaly havonta mintegy 1200-1300 tonna gombát termesztett. Az üzleti forgalmuk már 2023-ban is csúcsot döntött, meghaladta a 134 millió lejt (26,9 millió eurót), de 2024-re még többet remélt Németi.

Pál család (30 – 34 millió euró, 231.)

Enyhén növekvő vagyonnal került fel a listára a székelyudvarhelyi Pál család, amit az elmúlt évekhez hasonlóan idén is a Melinda cégcsoport jó üzleti teljesítményével magyaráz a Capital. A cégcsoport részét a Melinda Impex Instal épületgépészeti termékekkel és fürdőszoba-berendezésekkel kereskedő, valamint a főleg acélipari termékekkel kereskedő Melinda Impex Steel képezi. Kiemelik, a Melinda Instal mára Románia összes jelentős városában jelen van, az ország területének 90 százalékát lefedik a termékeikkel.

Péter Pál (28 – 38 millió euró, 253.)

Szintén gyarapította a vagyonát a kolozsvári Energobit másik tulajdonosa, Péter Pál.

A történet pedig hasonló, mint Gadola István esetében, 2012-ben ő is a lengyel Innova Capitalnak adta el a tulajdonrészét, 2017-től viszont a Capital szerint fokozatosan szerezték vissza az irányítást a vállalat felett, 2022-re pedig az alapítók újra a cég többségi tulajdonosaivá váltak. Péter Pál vagyonának a növekedése az Energobit jó évével függ össze, hogy 2023-ban 104 százalékkal növelték az üzleti forgalmukat 2022-höz képest.

Szarvadi-Téglás Loránd és családja (19 – 23 millió euró, 298.)

Néhány év kihagyás után került fel ismét a Capital listájára Szarvadi-Téglás Loránd (és családja). A Domo Retail igazgatójaként és részvényeseként megismert üzletember 2013 végén végleg kiszállt az elektronikai és háztartási gépek forgalmazásából, és a vendéglátás és turizmus felé fordult, mert mint egy korábbi interjúban fogalmazott, „szeretné bebizonyítani hogy lehet minőségi turizmust létrehozni Erdélyben, Romániában”.

Szarvadi-Téglás család a tulajdonosa a Kovászna megyei Bálványos Resortnak, illetve mindennek, ami hozzá tartozik: a szállodák mellett működik spa és több étterem is. A család érdekeltségei a festői Bálványos mellett már a fővárosra is kiterjednek.

A portfólió része Bukarest egyik legmenőbb fine dining éttermének számító Fork, valamint a szintén fővárosban található GastroLab és Champagne & More éttermek, de az Indivino borüzlet-hálózat is. 2023-ban vásárolták fel a Bukarest belvárosában található K+K Elisabeta szállodát, ami PeakTure márkanév alatt nyitott újra, egyébként erre keresztelték bálványosi szállodájuk abban az évben megnyitott szárnyát is.

Akik nem szerepelnek a listán

Nincs a Capital listáján, bár rendszeresen a leggazdagabb romániai magyarok között szokták emlegetni a Kolozsvári CFR megvásárlásával és élvonalba juttatásával híressé lett Pászkány Árpádot, akinek korábban 30–35 millió euróra becsülték a vagyonát. Ugyanakkor nem szerepel a gyergyóremetei Balázs Attila, a Bayer Construct cégcsoport vezérigazgatója sem, akit Orbán Viktor vejének, Tiborcz István egyik legkomolyabb üzlettársának tartanak. Ennek nyilván az az oka, hogy az ő érdekeltségei inkább ott vannak bejegyezve. Ugyanakkor a korábban 31,2 milliárd forintra becsült vagyonával, simán helye lenne a leggazdagabb erdélyi magyarok között, hiszen jelenlegi árfolyamon az nagyjából 75 millió euró.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!