A magyar MVM felvásárolta az E.ON Románia energiapiaci érdekeltségét

2024. december 17. – 06:19

Másolás

Vágólapra másolva

Hétfőn hivatalosan bejelentették, hogy az E.ON Románia többségi részvénycsomagját a magyar állami tulajdonú MVM Group vásárolja meg. Az MVM közleménye szerint a lakossági és ügyfélmegoldások üzletágának adásvételéről szóló megállapodás alapján a cég 68%-os részesedést szerez az E.ON Romániában, továbbá 98%-os részesedéshez jut az E.ON Assist Completben. A tranzakció a hatósági jóváhagyásokat követően, 2025 első felében zárulhat le. Az árat hivatalosan nem hozták nyilvánosságra, de a HotNews és az Economedia értesülései szerint a tranzakció értéke megközelítőleg 200 millió euró lehetett.

Az MVM közleményében az áll: „Az MVM erősítheti a regionális pozícióit az adásvétellel, az E.ON pedig abban bízik, hogy ezt követően a legfontosabb stratégiai területekre összpontosíthat, hozzájárulva az energetikai átmenethez Európában.”

Az E.ON Románia kivonulása egy nagyobb trend része

Az E.ON kivonulása illeszkedik abba a tendenciába, amely során nagy nemzetközi energetikai vállalatok hagyják el a romániai piacot. A brit-holland Shell, az amerikai Chevron, az olasz Enel és a cseh CEZ mind hasonló döntéseket hoztak az utóbbi években. Az ExxonMobil is kiszállt a Neptun Deep projektből, amit végül a román állami Romgaz vett át az OMV Petrommal közösen.

A román piacot nehezítő szabályozási kihívások, az árplafonok és a kompenzációs rendszerek okozták, hogy az E.ON is stratégiai átértékelést végzett. Ez a tranzakció tökéletesen illeszkedik a nagy cégek kivonulási hullámába, miközben kisebb, de regionálisan fontos szereplők, mint az MVM, erőteljesen terjeszkednek.

Magyar siker, román kérdések

Az MVM a felvásárlással jelentős lépést tett a regionális pozíciójának megerősítésére. Az Economedia elemzése szerint a magyar állam ezen keresztül erősítheti gazdasági és politikai befolyását a Közép- és Kelet-Európai térségben.

Románia szempontjából azonban felmerül a kérdés, hogy miért nem lépett korábban az állami Romgaz vagy a Hidroelectrica, erről. Az E.ON divíziója 3,4 millió fogyasztót szolgál ki, ami hosszútávú stratégiai értékkel bír. A román hatóságok korábban már blokkoltak magyar befektetéseket, legutóbb az OTP Bank esetében, amikor a Romániai Nemzeti Bank akadályt állított a felvásárlás útjába az orosz kötődés miatti aggodalmakra hivatkozva.

Korábbi cikkünkben részletesen írtunk arról, hogy az MVM, mint a magyar állam egyik legnagyobb energetikai vállalata, nem csupán gazdasági szereplő, hanem a magyar kormány befolyásának kiterjesztésének eszköze lehet, különösen Orbán Viktor oroszbarát politikája fényében. Az MVM szoros kapcsolatban áll az orosz Gazprommal, és együttműködik a paksi atomerőmű bővítésében az oroszokkal, ami az energiaellátás fölötti orosz befolyás növelését célozza Magyarországon.

Az MVM az Orbán-kormány energetikai „karja”, amelyet a közép-kelet-európai befolyás növelésére használhatnak. Az ilyen felvásárlások mögötti geopolitikai cél a versenytársak kiszorítása és az orosz energiafölény fenntartása. Az ügylet jelentőségét tovább növeli, hogy a tranzakció időzítése különösen érzékeny, mivel Romániában az érvénytelenített elnökválasztások is azt jelzik, hogy az orosz nyomásgyakorlás az országra egyre nagyobb.

A Fitch Ratings szerint az MVM nagymértékben függ az orosz Gazpromtól a hosszútávú gázszerződések miatt. Az MVM működése és kapcsolatai a magyar kormány oroszbarát politikájának fontos elemei, ami további geopolitikai feszültségeket generálhat.

A román kormány vizsgálja az ügyletet

A román energiaügyi miniszter, Sebastian Burduja jelezte, hogy a tranzakciót alapos vizsgálat alá vetik, kiemelten figyelve az MVM tőkeforrásaira és kapcsolataira az Európai Unión kívüli piacokkal. Az Economedia szerint a román hatóságoknak további kötelességük, hogy biztosítsák: a tranzakció nem veszélyezteti az ország energetikai függetlenségét.

A tranzakció lezárása 2025 első felében várható. A lakosság számára ez azonban nem jelent kézzel fogható változást: a szerződések és a szolgáltatások zavartalanul folytatódnak. A fejlemények elsősorban geopolitikai és energetikai szempontból hoznak új helyzetet: Magyarország befolyásának növekedésével, valamint az orosz energetikai kapcsolatok felerősödésével.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!