Egyre látványosabb a dízelautók haldoklása Európában, Romániában is hanyatlik a piac

Sokan szeretik a dízelmotorokat, mert úgy robusztusak és nyomatékosak, hogy közben üzemanyagtakarékosak is egyben. Azonban el kell keserítenünk minden dízelkedvelőt, ugyanis a számok Európában és Romániában egyaránt a dízelüzemű autók visszaszorulását mutatják. Az okok között legtöbbször az EU károsanyag-kibocsátási szabályozásait, a Dieselgate-botrányt, az elektromos autók térnyerését és a megváltozott fogyasztói preferenciákat szokták sorolni. Anélkül, hogy az okokat rangsorolnánk, nézzük, mi a helyzet a dízelekkel Európában és Romániában.

A legdrámaibb autópiaci változást az elmúlt tíz évben nem az elektromos autók megjelenése, hanem a dízelautók népszerűségének csökkenése jelenti. Sok országban nem is olyan rég több mint a piac felét képviselték, most pedig 10-12%-os a piaci jelenlétük – írja helyzetelemzésében a HotNews.ro.

A dízelautók tíz évvel ezelőtti népszerűsége, amikor piaci részesedésük sok európai országban még bőven 50% fölött volt, egyszer csak megtorpant. Többek között a Volkswagen nevéhez fűződő dízelbotrány hatására látványosan visszaesett a dízelautók piaca, és az ilyen motorral szerelt modellek a legtöbb márka kínálatából egész egyszerűen eltűntek (ezen persze a szigorodó környezetvédelmi európai szabályozások is segítettek). Aki esetleg nem emlékezne a Dieselgate-re: a Volkswagen volt az a cég, aki a 2009 és 2015 között gyártott dízelmotorjaiban olyan megkerülő szoftvert használt, amivel elérte, hogy a károsanyag-kibocsátási számok a mérések során a szabályos határérték alatt maradjanak, akkor is, ha a motorok valós szennyezése jóval a szabályos értékek fölött volt.

Ami az utóbbi 23 év dízelautó-megoszlásokat illeti, a számok Európában a következőket mutatják: míg 2001 és 2015 között az arányok 33%-ról 48%-ra nőttek, 2017-től kezdve folyamatos csökkenő tendenciát látunk, az akkori 41%-os arány mára, 2024 szeptemberére 10%-ra csökkent. Ez nyolcmillióról alig hárommillióra való csökkenést jelent abszolút számokban. Ezek az arányok az új autókra vonatkoznak.

Az EU-ban jelenleg közel 250 millió autóból több mint 100 millió dízel közlekedik. Romániában a dízelek részesedése még mindig meghaladja a 48, Franciaországban az 55 és Litvániában a 68%-ot. Spanyolországban ez az arány 57%. Ugyanakkor Görögországban 9% alatt van, és Németországban is jelentősen csökkent: 30% körül mozog az ACEA (Európai Autógyártók Szövetsége) adatai szerint.

A haszongépjárművek és autóbuszok esetén egyébként a dízelüzem aránya 90%, és ebben a kategóriában – annak jellegéből adódóan – nem valószínű, hogy nagy változások történnek. Akkor sem, ha az elektromos autók egyre nagyobb részesedést érnek el az újonnan eladott gépjárművek között.

Európában a legnépszerűbb dízelautók a Skoda Octavia, a Volkswagen Golf, a Mercedes C-osztály, a BMW 1-es széria, a Peugeot 308 és az Audi A4.

Romániában a használtautó-piac tartja életben a dízelt

Itthon az új dízeleladások számai látványos csökkenést mutatnak. 2017-ben Romániában 53.755 darab új dízelautót adtak el, ez a szám idénre évi 15.228-ra csökkent. Olyannyira el fognak tűnni minden márka kínálatából, hogy 2030-ra nagyítóval kereshetjük az új dízelautókat. Ezt már Dan Vardie, az Autógyártók és Importőrök Szövetségének (APIA) elnöke mondta. Szerinte a dízelek felszívódása nem csak Romániára, hanem egész Európára jellemző lesz.

A legnépszerűbb típusok egyébként a dízeleladások legjobb éveiben a Dacia Duster, Škoda Octavia, Dacia Logan, Renault Captur, Škoda Rapid valamint a Volkswagen Golf és Passat voltak Romániában.

A portál megjegyzi, hogy az újautópiac tendenciái ellenére Romániában van egy nem elhanyagolható tényező, ami késlelteti a dízelek általános eltűnését, ez pedig a használtautó-piac. A romániaiak sok dízelt hirdetnek eladásra az interneten. Az Autovit.ro oldalon például még mindig kétszer annyi dízelautót találni, mint benzineset. A legtöbb bejegyzés dízel BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen és Audi márkájú autókat hirdet. Ugyanakkor a románok külföldről is szívesen vásárolnak használtautót. A kifejezetten dízelt keresők számára nagy a kínálat, a piacon bőséggel lehet „motorinás” kocsit találni, pláne, ha a németországi hirdetéseket böngésszük. Ezzel tehát a forgalomban levő dízelautók aránya még egy ideig jelentős marad.

Az újonnan eladott dízelek arányát is némileg pozitívan befolyásolta a Dacia Duster előző, második generációja, amely 2024-ben, a harmadik generáció megjelenése előtt még rendelhető volt dízelmotorral. Ez például egy olyan tényező, ami némileg növelte az új dízeleladásokat az idei évben. Viszont ez sem tart örökké, hiszen a Duster legújabb generációja már csak benzinesként és hibridként kapható. Az újonnan kínált dízelek kihalása egyenes következménye az EU egyre szigorúbb károsanyag-kibocsátási előírásainak, hiszen a dízelmotoroknak nehezebb megfelelniük ezeknek a normáknak azok részecskekibocsátásai miatt.

Fogyasztói preferenciák és a dízel egészségre gyakorolt hatása

A 2015 után végzett kutatások kimutatták, hogy bár a dízelautók alacsonyabb széndioxid-kibocsátással, jobb üzemanyag-hatékonysággal és nagyobb nyomatékkal rendelkeznek, más szennyező anyagokat is nagy mennyiségben bocsátanak ki, olvasható még a portál elemzésében. A dízel problémája az, hogy bár lassabban és hatékonyabban ég, kevesebb hőt termel, de bizonyos részecskéket is kibocsát. Ezeknek a belélegzése aztán légzőszervi problémákhoz vezethet. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) arra a következtetésre jutott, hogy a dízelautók által kibocsátott füst rákkeltő anyagnak számít. Az Egyesült Királyságban végzett kutatások azt mutatják, hogy legnagyobb mértékben a dízelautók felelősek a városok levegőjének szennyezettségéért. Ezek a kutatási eredmények és a már említett Dieselgate-ügy miatti hitelességvesztés együtt okozhatja, hogy fogyasztói oldalról is egyre kevésbé kívánatos termék egy dízelmotoros autó.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!