Felmérés: a cégek 86,9%-a nem tudná kifizetni alkalmazottainak a megnövelt minimálbért
A Romániai Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) felmérése szerint a hazai cégek 86,9 százaléka nem tudná kifizetni alkalmazottainak a megnövelt minimálbért – írja az Agerpres.
A munkáltatói szervezet július 24-25-én 887 vállalkozót kérdezett meg a kormány minimálbér-emelési szándékáról. A válaszadók 54,3 százaléka mikrovállalkozás volt, 31,5 százaléka kisvállalkozás, 13,1 százaléka közepes vállalkozás, 1,10 százaléka pedig nagyvállalkozás tulajdonosa.
A CNIPMMR összegzése szerint a vállalkozók a következő okokra hivatkozva nem tudnák kifizetni a megnövelt összegű minimálbért: magas személyzeti költségek (61 százalék); korlátozott üzleti forgalom (55,8); rögzített áru szerződések (30); a versenyképességet növelő uniós források hiánya (22,7); a közbeszerzések hiánya (16,2); más okok (7,5).
A felmérés szerint a válaszadók 93,2 százaléka arra számít, hogy a kormány jövő év január elsejétől, 6,8 százaléka pedig arra, hogy már idén szeptember elsejétől megnöveli az országos bruttó minimálbért.
A minimálbér-emelésre a vállalkozók a következő intézkedésekkel válaszolnának (több intézkedést is bejelölhettek): a termékeik/szolgáltatásaik drágítása (66,6 százalék), személyzetcsökkentés (53,6), a cég tevékenységének korlátozása (24,9), a cég bezárása (10,2), az alkalmazottak munkaidejének csökkentése (9,9), más intézkedések (2,5).
A kormánynak feltett szándéka növelni a minimálbért, Marcel Ciolacu miniszterelnök a múlt héten azzal érvelt az intézkedés mellett, hogy csak így lehet az országban tartani a hazai munkaerőt. Ciolacu ugyanakkor nem nevezett meg konkrét időpontot, hogy mikortól növelik a minimálbért.
A minimálbérek emelése szintén annak az intézkedéscsomagnak a részét képezi, amellyel a kormány a szédítő tempóban növekvő deficitet próbálja pótolni. Első lépésben a jelenlegi 3000 lejről 3300 lejre, második lépésben – kormányzati források szerint – 2024. január 1-től 3750 lejre emelik az országos bruttó minimálbért, az építőiparban pedig 4000 lejről 4500 lejre nő az összege már szeptember elsejétől. A minimálbér emelés ugyanakkor az adókedvezmények megvonásával is járna. Erről a miniszterelnök azt mondta, az Európai Bizottság figyelmeztette a bukaresti kormányzati illetékeseket, hogy „rendet kell teremteni” Romániában a hozzáadottérték-adó (TVA-áfa) területén, és meg kell szüntetni a bizonyos ágazatoknak nyújtott kedvezményeket. Ilyen például az építőiparnak nyújtott adókedvezmények megszüntetése, ami a szakértők szerint tömeges elvándorlást fog eredményezni a szektorban.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!