Nő a minimálbér, de ez nem feltétlenül jó hír
Nőni fog Romániában az minimálbér, mert csak így lehet az országban tartani a hazai munkaerőt, írja az Agerpres Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentését idézve.
A kormányfőt arról kérdezték az újságírók egy rendezvényen, hogy mikorra várható az országos bruttó minimálbér megemelése. Válaszában Ciolacu nem nevezett meg konkrét időpontot, de hangsúlyozta: a bizonyos ágazatok (például az építőipar) alkalmazottainak nyújtott adókedvezmények kivezetésével egy időben növelni kell a minimálbért. „Azért növeljük ezt az összeget, hogy senkinek ne csökkenjen az érintett ágazatokban a fizetése” – magyarázta.
Nemrég írtunk arról, hogy szédítő tempóban nő a deficit, és a kormány az adókhoz is kénytelen hozzányúlni. A minimálbérek emelése szintén annak az intézkedéscsomagnak a részét képezi, amellyel a hiányt pótolni próbálják. Első lépésben a jelenlegi 3000 lejről 3300 lejre, második lépésben – kormányzati források szerint – 2024. január 1-től 3750 lejre emelik az országos bruttó minimálbért, az építőiparban pedig 4000 lejről 4500 lejre nő az összege már szeptember elsejétől.
Az adókedvezmények megvonásáról is nyilatkozott a miniszterelnök, és elmondta, az Európai Bizottság figyelmeztette a bukaresti kormányzati illetékeseket, hogy „rendet kell teremteni” Romániában a hozzáadottérték-adó (TVA-áfa) területén, és meg kell szüntetni a bizonyos ágazatoknak nyújtott kedvezményeket.
Marcel Ciolacu kijelentette, az az elvi egyezség született Brüsszellel, hogy az élelmiszerek, gyógyszerek, orvosi protézisek TVA-ja 9 százalékos, a többi terméké és szolgáltatásé pedig 19 százalékos lesz.
A kormányfő kijelentette: igaza van abban az Európai Bizottságnak, hogy rendet kell tenni Romániában ezen a téren. „Túl sok a kivétel. Ezt nemcsak a Bizottság, hanem az összes pénzügyi szakértő állítja. Mit akarunk? Hogy elveszítsük az összes európai alapot, és Románia összeomoljon?” – fogalmazott Ciolacu.
A miniszterelnök elmondta, hogy jövő héten folytatódnak a koalícióban a tárgyalások a költségvetési hiány csökkentését célzó intézkedéscsomagról, többek között a mezőgazdaságnak, élelmiszeriparnak, építőiparnak és az informatikai ágazatnak nyújtott adókedvezmények kivezetéséről.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!