Visszaesett a kereslet a Román Kereskedelmi Bank (BCR) részvényei iránt. A legesélyesebbnek tartott ING Bank visszalépett, a jelek szerint pedig a magyar OTP politikai megfontolásból nem lehetne a főrészvényes.
A Román Kereskedelmi Bank részvényeinek felvásárlására az előzetes elvárásokkal ellentétben végül mindössze három jelentősebb bank ajánlkozott. A magyarországi OTP Bank az osztrák Creditanstalt Bank kal társulva, a francia Eulia Bank pedig különálló intézményként verseng a román pénzintézet többségi részvényeiért. Az ügyben a legnagyobb meglepetést a holland ING Bank visszalépése okozta. Noha május folyamán az intézet képviselői azt nyilatkozták, bármennyit hajlandók fizetni azért, hogy a román pénzintézet részvényeinek többségét megszerezzék, jelenlegi álláspontjuk szerint a banknak nem előnyös az, ha most vásárol meg egy, a Kereskedelmi Bankéhoz hasonló nagyságrendű intézményt. Azt, hogy a jelenlegi időszak előnytelen, a román pénzügyi szakemberek is belátják, és többen úgy tartják, nem kellene kompromisszumok árán is magánosítani a bankot csak azért, mert erre az aláírt egyezmények köteleznek.
Az egyedülálló lehetőség
A bank magánosítását ugyanis ez év végéig kellett volna az államnak véghez vinnie, viszont a Nemzetközi Valutaalappal aláírt, és nemrégiben jóváhagyott egyezmény alapján ezt a határidőt 2003. februárjára tolták ki. A bank magánosításától is függ tehát az, hogy a stand-by egyezmény értelmében a román államnak megítélt pénzösszeg további részleteit valóban átutalják-e. A bank privatizációja által az állam az általa birtokolt teljes részvénycsomagot el szándékozik adni: a részvények legkevesebb 51%-át egy stratégiai befektetőnek, legtöbb 8%-át a bank alkalmazottjainak, és legtöbb 10%-ot az Európai Fejlesztési Banknak, illetve a Világbank befektetési ügyosztályának.A kereslet hirtelen csökkenése azért is tűnik megmagyarázhatatlannak, mivel a BCR magánosítását már az előző kormány is nagyszabású lehetőségként tartotta számon. A jelenlegi vezetés a részvények eladása révén szintén egymilliárd dolláros rekordbevételre számított. Ám a jelek szerint a részvények esetleges eladásából származó bevétel az elvártnál jóval kisebb lenne, ezért lehetséges, hogy egy újabb tender kiírására lesz szükség.
Jelenleg a bank főrészvényese a Privatizációs Ügynökség, amely a részvények 69,88%-át birtokolja, ezt követi a SIF Oltenia 6,11%-a, valamint az egyéb SIF (Befektetési Társaság) egységek, amelyek egyenként 6%-kal rendelkeznek. A bank tavaly 146 millió dollár nettó jövedelemhez jutott, ez évben pedig 160 millióra számít. Az első félévben a pénzintézet jövedelme meghaladta a 90 millió dollárt.
HVB-OTP konzorcium
A The Banker szerint
Az angol The Banker pénzügyi folyóirat idén a Román Kereskedelmi Bankot A 2002-es év bankja Romániában címmel tûntette ki. A pénzügyi intézet immár harmadszorra érdemli ki ezt az elismerést.
Az osztrák HVB és a magyar OTP Bank a társulás mellett döntött, noha pár hónapja a HVB szakemberei azt állították, önállóan szeretnék megvásárolni a Kereskedelmi Bank részvényeit. Több pénzügyi szakember szerint viszont ez a konzorcium kényszer-megoldás lehet: szerintük az OTP-nek politikai szembenállással kellett volna számolnia akkor, ha a BCR részvényeinek megvásárlása mellett dönt. A román sajtó a kérdés kapcsán Ilie Serbanescu politológus vélekedéseknek is hangot adott, amely szerint a legrosszabb esetben is Románia egy jó bank birtokában marad, hiszen a „magyaroknak csak nem adhatják el.”
Forrás: Curentul, Cotidianul
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!