Nem biztos, hogy kölcsönad egy hun diadémot egy romániai múzeum egy magyarországinak a hollandiai műkincsrablás után

Újra átgondolja a Buzău Megyei Múzeum, hogy kölcsönad-e egy magyarországi, hunokról szóló kiállításra egy diadémot a hétvégén történt hollandiai műkincsrablás után – írja a Hotnews. A hosszúkás koponyájú „hercegnő” sírjában feltárt, nemzeti örökségnek számító diadémot a Buzău megyei Gherăseni településen találták, és az év végén Magyarországon megrendezendő, Attila, a hun című tárlathoz kérték kölcsön.
Az 5. századból származó ékszer a történészek szerint egy hun hercegnőé lehetett, akinek fejét mesterségesen eltorzították. A 19,5-szer 4,5 centiméteres diadém bronzból készült aranylemez borítással, melyet 143 almandin gránát ékkő díszít.
Daniel Costache az Agerpresszel azt közölte, hogy a magyarországi tárlatra a múzeum más műtárgyait is kölcsönkérték, mivel Románia területén talált hun leleteket is bemutatnának azon. A közgyűjtemény számos, a térségben talált 4-5. századi hun leletet őriz, ezek többsége ékszer, csat és a ruházat díszítésére használt egyéb tárgy. Az igazgató szerint a magyar felet is értesíteni fogják a helyzetről, és egyeztetéseket folytatnak a kiállítást érintő biztonsági intézkedésekről.
„Megfontoljuk a jelenlétünket, egyelőre a történtek érzelmi hatása alatt vagyunk, és ebben a pillanatban nem célszerű meghozni egy kategorikus döntést egy ilyen együttműködésről” – mondta a Buzău Megyei Múzeum igazgatója az Agerpresnek.
A napokban politikai vita alakult ki arról, hogy célszerű-e külföldi kiállításokon bemutatni a nemzeti örökséget, miután szombaton hajnalban a hollandiai Drents Múzeumból ismeretlenek elrabolták a cotofenesti-i aranysisakot és három dák aranykarperecet. A képviselőház kulturális bizottságának elnöke AUR-os elnöke, amellett érvelt, hogy inkább arra kellene ösztönözni a külföldieket, hogy látogassanak Romániába, ha látni szeretnék ezeket a kincseket. A hollandiai rablással összefüggésben kedden a Román Nemzeti Történeti Múzeum igazgatóját, Ernest Oberlander-Târnoveanut is menesztette a kulturális miniszter, Natalia Intotero. Az igazgató korábban azt mondta, hogy „bűnbaknak” tartja magát, tekintettel arra, a holland fél számára előírt kiállítási feltételek megfeleltek a biztonsági követelményeknek.
Buzău Megyei Múzeum azt nem említi, hogy melyik magyarországi múzeum kérte kölcsönbe a gherăseni-i diadémot.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!