15-en pályáztak a sepsiszentgyörgyi multikulturális központ megálmodására, de senki nem lett első díjas

Nem talált megfelelő tervet a leadott pályázatok között a magyar kormány építési és közlekedési minisztériuma, mely még a nyáron hirdetett építészeti ötletpályázatot a lebontásra váró Bodok Hotel helyére szánt sepsiszentgyörgyi multikulturális központra. Bár tizenöten pályáztak, az elbíráló bizottság tagjai egyiket sem ítélték meg elégségesnek a kiírás elnyerésére. A zsűri két második és két harmadik helyezettet hirdetett ki. Ami úgy hangzik, mintha azt mondták volna: senki sem nyert, így mindenki nyert.

A Háromszék szerint az augusztus 26-ai határidőig 15 tervezőiroda nyújtotta be elképzeléseit, ezeket egy 16 tagú zsűri bírálta el, amely október 11-én hirdetett eredményt. A zsűrinek Sepsiszentgyörgy polgármestere is tagja volt.

Antal Árpád polgármester azt mondta, először egy szakmai rostán mentek át a leadott dokumentációk, amikor a kiírási feltételek (környezetalakítás, építészet és tömegalkotás, tájépítészet, tömeg és funkció, gazdasági szempontok) teljesítését pontozták, és csak azután ült össze a bírálóbizottság. És bár nagyon érdekes ötletek futottak be a polgármester szerint, de egyik sem volt olyan, amire azt mondták volna, hogy ezt akarják megépíteni, ezért döntöttek úgy, hogy nem ítélik oda az első díjat.

Mi lesz dobogós pályázatok sorsa?

A Háromszék szerint a megosztott második és harmadik díjas pályaműveket megvásárolja a minisztérium, mert ezekben talált olyan elemeket, építészeti gondolatokat, koncepciókat, amelyeket fel szeretnének használni a majdani új központ építésénél.

A következő lépés a lap szerint az lesz, hogy a kiírók vagy leülnek a négy kiválasztott tervezőirodával egyeztetni arról, hogy mit kell módosítani és a másik három pályamunkából beemelni, vagy pedig kiírnak egy tervpályázatot, aminek az alapja az ötletpályázat négy kiválasztott munkája lesz, illetve az ezekből beépítendő elemek.

A Petőfi-szobor története óvatosságra int

Hogy Antal Árpád óvatosságát jobban megértsük, érdemes feleleveníteni a Petőfi-szobor anekdotáját, ami a hat kulturális intézményt magában foglaló multikulturális központ esetében is intő jel lehetett. Petőfi Sándor teljes alakos sepsiszentgyörgyi szobrának tervét több jelentkező közül választotta ki a szakmai zsűri, de a városlakók – főleg a közösségi médián keresztül – „szétszedték” a nyertes pályázatot. A városháza meghátrált, és előbb felül akarta írni a szakmai zsűri döntését, majd amikor az alkotókat is magára haragította, akkor egy kompromisszumot talált: a nyertes pályázó csináljon egy új (burkoltan szólván: elfogadhatóbb) szobrot. A szobor, ha azóta el is készült, még nem lett kiállítva, az emlékmű-állítást kezdeményező Hármas Alapítvány alapító tagja, Váry O. Péter tavaly 2024-re ígérte, de meglehet, hogy 2025 lesz belőle, ha lesz.

Ez már-már a Bodok Hotel históriájára hasonlít, amit egy ideig megmenteni, eladni, majd évek óta lebontani próbálnak, mindhiába. Szépen öregedik a lebontására szánt 2022-es cikkünk is. Azóta még sok másik időpont jelent meg a sajtóban. És a búcsúztató esemény is megfeneklett. (Jelenleg még a Bodok Hotel bontási tenderfüzetének összeállításánál tartanak.)

Szóval a sepsiszentgyörgyi multikulturális központ tervét Antal Árpád nem bízza a véletlenre. És ezt jól is teszi Sepsiszentgyörgy városvezetője.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!