Klubrádió: Kétkampuszos egyetem lesz a CEU, Budapesten is lehet majd diplomát szerezni
Újra teljes értékű diplomát adó programokkal bővülhet a Közép-Európai Egyetem (CEU) budapesti kínálata – írja a Klubrádió az egyetem 35. születésnapját ünneplő csütörtöki kerekasztal-beszélgetésen elhangzottak alapján.
„A CEU-ból egy kétkampuszos egyetem lesz, amely Bécsben és Budapesten egyaránt diplomát adó programokat fog folytatni” – idézik az elhangzottakat.
A hírben emlékeztetnek, hogy a CEU az elmúlt hét évben sem tűnt el teljesen Budapestről. Az intézmény különböző nemzetközi programokat működtetett, köztük az ukrán, a nyugat-balkáni, a fehérorosz és a grúz „láthatatlan egyetemeket”, aminek ősztől globális programja is indul. A jövőben ez az oktatási forma is megmarad, viszont hagyományos, nyilvános egyetemi képzések is indulnak.
A Közép-európai Egyetem (CEU) 1991-ben jött létre Budapesten, alapítója Soros György volt. Az intézmény amerikai és magyar akkreditációval működött, nemzetközileg elismert mester- és doktori képzéseket kínált. A Fidesz-kormány 2017-ben módosította úgy a felsőoktatási törvényt, hogy az ellehetetlenítette a CEU budapesti működését. Ebben az Európai Unión kívüli egyetemeknek azt írták elő, hogy a működésükhöz Magyarország és az adott állam közötti nemzetközi megállapodás szükséges, de ez nem teljesülhetett, mert a magyar kormány nem írta alá a már előkészített megállapodást New York államával.
Ezért 2018 végén a CEU bejelentette, hogy amerikai akkreditációjú képzéseit kénytelen Bécsbe költöztetni, mivel Budapesten már nem tudja jogszerűen folytatni azokat. A magyarországi campus ugyanakkor nem zárt be teljesen: kutatási tevékenység, konferenciák, valamint egyes – diplomát nem adó – oktatási programok tovább működtek. 2020-ban az Európai Unió Bírósága a Magyarország kontra Közép-Európai Egyetem vitában az utóbbinak adott igazat, és kimondta, a lex CEU sérti az akadémiai szabadságot és az uniós jogot, és akkortól elvileg visszaköltözhettek volna az országba, de még áprilisban is azt kommunikálták, hogy nem térnek vissza Budapestre.
A Klubrádió azt is felidézi, a CEU 2024-ben kérelmet nyújtott be azért, hogy budapesti intézményegységét kutatóhelyként ismerjék el. Ez azért volt fontos, hogy Európán kívüli kutatókat is hosszabb időre Magyarországra tudjanak hívni. A kérelmet csak a kormányváltás után, április 28-án bírálták el kedvezően.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom