A magyar külügyminisztérium 37 misszióvezetőt rendel haza

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

A magyar külügyminisztérium 37 misszióvezetőt rendel haza, jelentette be Orbán Anita a Facebook oldalán. A lista egyelőre nem nyilvános, néhány napba telik ugyanis, amíg a külügyminiszteri javaslat jogerőre emelkednek. A Telex több visszahívott külképviseleti vezető nevét is megtudta, azok között nem szerepel olyan, aki Romániában teljesít szolgálatot. A legismertebb név a listájukon Csiszár Jenő egykori műsorvezető, aki 2017 őszétől volt milánói főkonzul.

„A változások egy része a lejáró megbízatásokhoz kapcsolódik, más esetekben pedig az a cél indokolja a személyi döntéseket, hogy Magyarország érdekeit olyan nagykövetek képviseljék, akik az új külpolitikai prioritások mentén hitelesen és hatékonyan tudják képviselni és szolgálni hazánkat” – mondta Orbán.

A személyi változások egy szélesebb körű szakmai megújulás részét is képezik. A minisztérium célja egy professzionális diplomáciai kar felépítése.

A külpolitikában a misszióvezetők a külső állam hivatalos képviseleteinek (nagykövetségek, állandó képviseletek) élén álló, teljes jogkörrel felruházott diplomaták. Ők az államfőt vagy a kormányt képviselik, és felelősek a kétoldalú kapcsolatokért, a tárgyalásokért és a nemzeti érdekek védelméért. A misszióvezetők közé tartoznak a nagykövetek és főkonzulok is.

A Telex megjegyzi, a választás napján külföldön tartózkodó, magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok Magyarország nagykövetségein és konzulátusain szavazhattak. Ekkor 100 ország 149 külképviseletén lehetett szavazni, tehát nagyjából ennyi külképviselet van Magyarországnak.

Romániában 3 külképviselet működik, a bukaresti nagykövetség mellett Kolozsváron és Csíkszeredában van főkonzulátus.

Megkérdeztük a Külügyminisztériumot, hogy a romániai külképviseletek vezetőit el fogják-e mozdítani. A tárca tájékoztatása szerint néhány nap múlva lesz nyilvános, hogy kiket hívnak vissza.

„A magyar jogrend szerint a nagyköveti kinevezéseket és berendeléseket is a Köztársasági Elnök hagyja jóvá, ezért minimum néhány napos folyamat, míg a külügyminiszteri javaslat jogerőre emelkedve bekerül a Magyar Közlönybe, ahol a teljes érintetti lista részletesen és transzparensen olvasható lesz” – fogalmaztak.

Magyarország romániai nagykövete Kissné Hlatki Katalin, egy éve nevezték ki a bukaresti külképviselet élére. A kolozsvári főkonzulátusnak Grezsa Csaba a misszióvezetője, aki 2022 augusztusa óta tölti be a tisztséget, míg a csíkszeredai kirendeltséget 2024 augusztusa óta Dolhai István vezeti.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!