Nemrég még kínosnak tartotta Trumpot, most mégis az ő oldalán kezdhet radikális megszorításokba

Legfontosabb

2024. november 6. – 23:37

Nemrég még kínosnak tartotta Trumpot, most mégis az ő oldalán kezdhet radikális megszorításokba
Elon Musk beszél Donald Trump kampánygyűlésén a pennsylvaniai Butlerben – Fotó: Carlos Barria / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Az amerikai elnökválasztásnak még nincsen ugyan hivatalos eredménye, de ezen a ponton már gyakorlatilag biztos, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok új elnöke. Ezt alighanem ő maga is így látta, mert magyar idő szerint fél kilenc körül kiállt a színpadra Palm Beachen, és elmondta a győzelmi beszédét, ahol egyebek mellett hosszasan beszélt Elon Muskról is, akiről a zavaros anekdotázás után azt mondta, egy „szupergéniusz”, akit meg kell védeni, mert ilyenekből nincs sok az országban.

Trump kijelentése az elmúlt hónapok fényében nem meglepő, Elon Musknál ugyanis kevesebben támogatták őt nagyobb elánnal.

Benjamin Soskis amerikai történész korábban azt mondta, Musk a modern amerikai történelemben példátlan módon vetette bele magát az elnökválasztási kampányba, ami az elmúlt években folytatott tevékenysége alapján nem is váratlan. A tágabb előzményeket is figyelembe véve viszont az, mert Musk egyre gyakoribb anti-woke megszólalásai ellenére pár éve, sőt tavaly ilyenkor sem tűnt elképzelhetőnek, hogy a Tesla és a SpaceX ura minden zsetonját be fogja tolni Trumpra.

De akkor hogy jutottunk el ide?

Ehhez érdemes visszamenni egy kicsit az időben. A dél-afrikai apartheidből Amerikába érkező Muskból a kétezres évek elején lett az a világszerte ismert vállalkozó, akinek ma is ismerjük, a politikai preferenciáiról azonban sokáig nem nagyon lehetett tudni semmit. A milliárdos a kétezres években sporadikusan adakozott a választásokon, egyaránt küldött pénzt republikánus és demokrata jelölteknek, de már 2015-ben hangsúlyozta, hogy nem akar politikával foglalkozni.

Egészen pontosan a Vanity Fair innovációs eseményén beszélt erről, mint mondta, csak az üzletileg feltétlenül szükséges mértékben foglalkozik a politikával. Itt a republikánusoknál sötét lóként feltűnő Trumppal kapcsolatban is szkeptikus volt, ekkor még úgy vélte, már az is kínos lenne a republikánusoknak, ha Trump megnyerné az előválasztást. 2016-ban aztán egyik jelöltnek sem adott pénzt az elnökválasztási kampány alatt. 2017-ben viszont az adományai egyre inkább eltolódtak a republikánusok irányába, és az időközben elnökké választott Trumpot segítő tanácsba is beült.

A döntését azzal magyarázta, hogy szeretné hallatni a hangját a klímaváltozásról, amely a 2016-os kampány során demokrata ellenfele, Hillary Clinton témája volt. Musk tényleg így is tett, amikor pedig Trump kiléptette az országát a párizsi klímaegyezményből, szakított is vele. Akkor azt írta, a klímaváltozás valódi, a döntés pedig sem Amerikának, sem a világnak nem jó, és a történtek után senki nem vethette a szemére, hogy ne lenne az a mérsékelt, a politikával muszájból foglalkozó üzletember, akinek még 2018-ban is beállította magát. Ezután csend következett, 2020-tól viszont Musknál látványos változások álltak be.

Joe Biden beiktatása után a milliárdos egyre gyakrabban ment neki a demokratáknak, rendszeresen kritizálta a koronavírus-járvány miatt bevezetett intézkedéseket, különösen a lezárásokat, támogatását fejezte ki a kötelező oltás ellen tüntető kanadai kamionosok mellett, és nekiment a transzjogokat szimbolizáló választott személyes névmásoknak is.

Musk még 2021-ben is állította, hogy nem akar politizálni, de sokat pedzegette a baloldali/liberális identitáspolitika általa károsnak tartott térhódítását, 2022-ben pedig egy olyan karikatúrát posztolt, amely alapján arra lehetett következtetni, hogy a hozzá hasonló mérsékeltek a baloldal intenzív balra tolódása miatt sodródtak a konzervatívok közé.

Trump kritikusából lett a legnagyobb haverja

Musk ezzel szépen meg is ágyazott annak, hogy a jellemzően trumpista, konzervatív véleményvezérek a kegyeibe fogadják őt, a Twitter megvásárlása pedig csak tovább fokozta ezt. Az alt-right és a szélsőjobb már hónapokkal előtte a szólásszabadság messiásaként üdvözölte Muskot, ami némileg árnyalta azt a képet, mely szerint Musk egy befogadó, az emberiséget előremozdító platformot fog csinálni a Twitterből, amelynek a hirdetőknél is nagy a presztízse. Ebből végül semmi nem is jött össze, ellenben

az azóta X-nek hívott platform prímán égeti a pénzt, miközben a sokszor konkrétan Musk által terjesztett álhírek melegágya lett, ami a mostani elnökválasztás előtt is jól látszott.

A twitteres ámokfutása – beleértve ebbe Donald Trump korábban letiltott fiókjának visszaállítását is – és az egyre furcsább kijelentései ellenére azonban sokáig lehetett azt mondani, hogy Musk csak helyezkedik, konkrét politikai állásfoglalást nem tesz. 2022 júliusában még Trumpnak is nekiment, azt mondta, az exelnök elvitorlázhatna a naplementébe. Azóta viszont Biden folyamatos kritizálása láthatóan összehozta őket: 2024-ben már együtt reggeliztek, majd amikor elítélték az exelnököt, Musk teljes mellszélességgel állt ki mellette, a júliusi merényletkísérlet után pedig maximális támogatásáról biztosította őt.

Trump tanácsadói szerepet is ajánlott Musknak, amit ő tagadott, augusztusban viszont már a milliárdos kért pozíciót a majdani kabinetben. Musk idén 27,6 milliárd forintnyi dollárral szállt be Trump kampányába, 32 millió megjelenést hozott neki az X-en a saját pénzéből vett hirdetésekkel, kétmilliárdos nézettségű álhíreket terjesztett az elnökválasztásról, és a kampányok párton kívüli finanszírozását lehetővé tevő akciócsoportjával, az America PAC-kel is sokat tett Trump sikeréért. Feltűnt a kampányeseményein is, szeptemberben pedig kiderült, hogy ő felelhet a kormányzati hatékonyságért, ha az exelnököt újra megválasztják.

Mi jöhet ezután?

Ezzel lezárult Musk átváltozása: a progresszív gondolkodású, környezetvédő, saját állítása szerint a demokratákra szavazó emberből 2024-re egyértelműen hithű Trump-szavazó lett, aki egykori illegális bevándorlóként a déli határért aggódik, elítéli a demokraták progresszivitását, sőt már a globális éghajlatváltozást sem tartja olyan égető gondnak, mint 2017-ben. Így jutottunk el oda, hogy egy nappal a választás előtt már azon aggódott, hogy győzelme esetén Harris lelőné az X-et, Trump pedig hosszasan dicsérte a milliárdost a szerdai győzelmi beszédében.

Azt nem tudni, hogy Musk szerepe pontosan mi lehet majd, de Trump és Musk is utalt egy kormányzati hatékonyságért felelős minisztériumra (Department of Government Efficiency, DOGE, nyilván utalva Musk kedvenc kriptovalutájára, a dogecoinra). Két dolog viszont biztos: az egyik, hogy ha Musk a SpaceX és a Tesla vezetőjeként szabályozza a kormányzati kiadásokat, az rengeteg összeférhetetlenségi problémát vet fel; a másik pedig az, hogy bár Musk minden cégénél bizonyította, hogy a kemény leépítésektől és a költségcsökkentő döntésektől sem riad vissza,

az azért még így is meredek vállalkozásnak tűnik, hogy 2 billió dollárral vágja meg az amerikai költségvetést, ahogy azt korábban megígérte, és a legtöbb szakértő is teljesen megvalósíthatatlannak tartja a dolgot.

A milliárdos nemrég az X-en beszélt az elképzeléseiről, ahol azt mondta, egyesével végig kell majd menni minden kiadáson, mert a kormány pazarlóan működik. Szerinte addig kellene nyújtózkodni, ameddig a takaró ér, ami kezdetben okozhat gazdasági nehézségeket.

Ez utóbbi tűnik a legfontosabb üzenetnek: Musk múlt héten úgy reagált egy posztra, amely szerint Trump elnöksége elején a 11 millió illegális bevándorló tervezett kitoloncolása és a költségvetés megvágása miatt a gazdaság túlreagálna, kipukkannának a piaci lufik, és bedőlne a tőzsde, de hosszú távon egy fenntarthatóbb rendszer születne a hamvakból, hogy „nagyjából így”:

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Kövess minket Facebookon is!