Kamala Harris telefonon gratulált Donald Trumpnak, az Egyesült Államok 47. elnökének
2024. november 5. – 07:55
frissítve
- A republikánus Donald Trump megnyerte az elnökválasztást, ő az Egyesült Államok 47. elnöke, a januári beiktatása után visszaköltözik a Fehér Házba.
- A győzelemhez legkevesebb 270 elektorra volt szükség, a Fox News elsőként jelentette be, hogy Trump Pennsylvania után Wisconsint is megnyerte. A többi nagy tévé és hírügynökség a feldolgozottság alapján csak órákkal később adta oda Wisconsint Trumpnak.
- Trump már magyar idő szerint szerda kora reggel győzelmi beszédet mondott, és sorra gratulálnak neki a világ vezetői is.
- Ellenfele, a demokrata Kamala Harris helyi idő szerint szerda délután mond majd beszédet. Joe Biden leköszönő elnök még nem szólalt meg.
- Harris több csatatérállamban is rosszabbul szerepelt fontos megyékben, mint Biden négy éve, Trump pedig számos választói csoportban javítani tudott.
- A republikánusok megszerezték a többséget a szövetségi kongresszus felsőházában, a szenátusban is.
- Trump megválasztásának hírére emelkedett a Dow Jones, kilőttek a Tesla és a Trump Social részvényei.
A New York Times készített egy ábrát arra a rendkívül ritka eshetőségre készülve, ha döntetlen jönne össze az elnökválasztáson. Ugyanis előfordulhat olyan szcenárió, hogy mindkét nagy párt jelöltje 269-269 elektori szavazatot szerez (ebben az esetben az újonnan felálló képviselőház döntene az elnök, az új szenátus az alelnök személyéről). A Times tehát három utat vázolt fel, amivel ide juthatunk, a hét csatatérállam háromféle kombinációját, így:
Utoljára 1988-ban nyertek nagyobbat a republikánusok Floridában. Trump a voksok 95 százalékának a megszámolását követően 56 százalékkal vezet. Az összes itteni megyében jobban szerepelt, mint négy éve. Miami-Dade megyében (ahol a lakosság 70 százaléka latino, többségében kubai), 2020-ban Biden még 53 százalékkal nyerni tudott, idén Trump fordítani tudott és 55 százalékkal behúzta a legdélebbi és legnépesebb megyét.
Bejöttek az első eredmények Wisconsinban, egy másik középnyugati csatatérállamban. Mindössze két százalékos feldolgozottságnál 61-37 arányban Trump vezet.
A billegő Georgia államban, ahol négy évvel ezelőtt meglepetésre Joe Biden nyerte meg az elnökválasztást, jelenleg a szavazatok kétharmadának összeszámlálásánál a republikánus Donald Trump áll jobban, átlagosan 1 százalékponttal. Ráadásul 2020-ban 0,23 százalékpont volt a különbség a két jelölt között, így ez akár a Demokrata Párt számára is végzetes lehet. Annak ellenére, hogy öt megyében is 15 százalékpontot javított Kamala Harris a korábbi demokrata eredményen, a megyék többségét tekintve azonban a republikánus jelölt javított többet.
Sokak szerint Pennsylsvania a legfontosabb csatatérállam, ahol jelenleg Harris áll nyerésre 63-36 arányban 17 százalékos feldolgozottságnál. Pennslyvania azonban az egyik olyan állam, ahol a levélszavazatokat számolják meg először, amik jellemzően a demokraták felé húznak.
Illinois, New York, Delaware, New Jersey: csupa olyan tagállam, amit az AP és a New York Times is odaadott Kamala Harrisnek. Az első két állam az igazán értékes, ugyanis New York 28, a Chicagót is magában foglaló Illinois 19 elektori szavazatot ér, New Jersey 14-et, Delaware hármat. A két médium szerint ezzel az elektori mérkőzés állása 120-99 Trump javára.
Donald Trump republikánus elnökjelölt elnyerte Észak-Dakota (3), Dél-Dakota(3), Wyoming (3) és Texas (40) államokat a CNN közlése szerint. Az AP Louisiana államot (8) is a republikánus jelöltnek adta már, valamint Ohiót (17) A zárójelekben az elnyert elektori szavazatok száma látható, a győzelemhez 270-et kell összegyűjteni.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Észak-Karolinában 54-45 arányban vezet Trump a szavazatok egynegyedének megszámolása után. Az államot a republikánusok nyerték az elmúlt három választáson, de Harrisék bíztak abban, hogy idén megfordíthatják.
Ahogy a naplemente is halad nyugat felé, úgy zárnak sorban a szavazókörök, most már a középső Egyesült Államokban is. Keleti idő szerint kedd este 9-kor (magyar idő szerint szerda hajnali 3-kor) a következő államokban ér véget a voksolás: Arizona, Colorado, Iowa, Kansas, Louisiana, Michigan, Minnesota, Nebraska, Új-Mexikó, New York, Észak-Dakota, Dél-Dakota, Texas, Wisconsin, Wyoming. A zömmel a republikánusok felé hajló államok után egy óráig nem zár más állam szavazóköröket, majd magyar idő szerint 4-kor Montana, Nevada és Utah következnek.
Hat százalékos feldolgozottságnál 56-42 arányban vezet Harris Trump előtt Michiganben. Michigan az északi rozsdaövezet csatatérállamainak egyike, amit Harrisnek várhatóan meg kéne nyernie ahhoz, hogy elnök legyen.
Virginiát a választás előtt nem mondták kifejezetten szoros, ún. csatatérállamnak, bár az elmúlt választásokon ha nem is elsöprően, de a demokraták tudtak itt nyerni. Most azonban még borzasztóan szoros a verseny, az AP adatai szerint 40 százalékos feldolgozottságnál Donald Trump vezet 49,3 százalékkal, Kamala Harris pedig 49 százalékon áll a relatíve népes, 13 elektort érő államban.
Keleti parti idő szerint este fél kilenckor, amikor az ország felében még zajlik a szavazás, a sajtó 16 államban jelezte már előre a végeredményt, és ezek alapján Donald Trumpnak már 101, Kamala Harrisnek pedig 49 elektori szavazata van, a New York Times Trump, a sztárelemző Nate Silver Harris győzelmére lát árnyalatnyival több esélyt
A Times becslésében még mindig fej-fej mellettiként jellemzi a küzdelmet, egy árnyalatnyival ad csak több esélyt Trump győzelmére, de elektori becslésük szerint Trump 278, Harris 260 elektori szavazatot szerezhet. Silver modellje ezzel szemben jelenleg már 53 százalék esélyt lát Harris győzelmére, aki ez alapján Pennsylvaniában, Michiganben és Wisconsinban is esélyesebb a győzelemre – ez a három állam elég is lenne 270 elektori szavazat megszerzéséhez.
„Maradjatok a sorban!” – üzente nem sokkal urnazárás előtt Donald Trump pennsylvaniai szavazóinak SMS-ben. „Ne hagyd el a sort, amíg nem szavaztál!” – áll az üzenetben. Pennsylvaniában magyar idő szerint hajnali 2-kor zártak a szavazóhelyiségek, azonban aki addigra beállt a sorba, még leszavazhat.
54 százalékos feldolgozottságnál továbbra is tetemes, 11 százalékos Trump előnye Georgiában. Georgia egyike a napfényövezetben (Sun belt) található csatatérállamoknak, amik eldönthetik a választást.
Donald Trump republikánus elnökjelölt megnyerte Arkansas államát, és hat elektori szavazatát az amerikai sajtó közlése szerint.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Elképesztően szoros a verseny Texas egyik szenátori székéért, a korábban stabilan republikánus államban ugyanis az utóbbi években egyre jönnek fel a demokraták. A demokrata Colin Allred vezet 49,33 százalékkal, a veterán szenátor, a republikánus Ted Cruz 48,78 százalékkal követi a New York Times adatai szerint 38 százalékos feldolgozottságnál. A libertárius Ted Brownt is érdemes megemlíteni, aki 1,88 százalékon áll, ő várhatóan inkább a republikánusoktól vesz el szavazatokat.
A szenátusért folyó küzdelemben késélen táncol a két párt, előzetesen a republikánusok többségét hozó eredményt jósoltak a közvélemény-kutatók, de Texas elvesztése érzékeny veszteség lenne a pártnak.
A floridai szenátorválasztáson a hivatalban lévő republikánus Rick Scott legyőzte demokrata kihívóját Debbie Mucarsel-Powellt. A demokraták reménykedtek benne, hogy sikerülhet nyerniük, és nagyobb esélyük lesz megtartani egy fős többségüket a szenátusban. Scott sima győzelme egy újabb bizonyíték arra, hogy a korábban ingaállamnak számító Florida mostanra biztosan republikánus állammá vált.
Hogy a szenátusi választások miért olyan fontosak, ide kattintva tudhatja meg.
Tudósítónk, Dömötör Bálint egy csatatér, Pennsylvania kellős közepéről küldi az információkat a Telex-szerkesztőségbe. Ahogy írta, a philadelphiai Temple Egyetem kampuszán a szavazás utolsó órájában is javában ment a mozgósítás. Huszonéves fiatalok DJ-vel, édességekkel és innivalókkal próbálták szavazásra buzdítani diáktársaikat, akik az egyetem egyik tornacsarnokában adhatták le voksaikat. Hogy mit mondtak a választópolgárok, arról itt olvashat bővebben.
Az AP, valamint az ABC News, és a CBS News szerint is Donald Trump nyerte meg Dél-Karolinát, és kilenc elektori szavazatát, ahogy az várható volt.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Nagyon az elején, mindössze öt százalékos feldolgozottságnál Harris vezet 75 százalékkal, míg Trump 24 százalékon áll. Pennslyvania talán a legfontosabb a csatatérállamok közül, amelyik jelölt viszi az állam 19 elektori szavazatát, az nagy valószínűséggel elnök lesz.
(NYT)
Kamala Harris nyerte el Rhode Island államot, az AP szerint. Ezzel újabb 4 elektori szavazatot szerzett a demokrata elnökjelölt. Harris Connecticut államot is vitte, amivel újabb 7 elektori szavazatot szerzett náluk a demokrata elnökjelölt.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Kamala Harris nyerte el Washington D.C.-t, az állami ranggal nem rendelkező szövetségi fővárost a CNN szerint. Ezzel újabb 3 elektori szavazatot szerzett a demokrata elnökjelölt.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Kamala Harris nyerte el Maryland államot, az AP és a CNN közlése szerint is. Ezzel újabb 10 elektori szavazatot szerzett a demokrata elnökjelölt.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
22 százalékos feldolgozottságnál hat százalékos Harris előnye Virginiában. Az államot négy éve több mint 10 százalékkal vitte Biden, ám néhány kutatás azt mutatta, szorosabb eredmény várható idén. Virginiát mindenképpen meg kell nyernie Harrisnek, ha elnök szeretne lenni.
Alabama (9), Tennessee (11) és Oklahoma (7) államokban is Donald Trump republikánus elnökjelölt győzött a CNN és az AP közlése szerint. A CNN már Floridát (30), és Missourit (10) is odaadta Trumpnak, az AP pedig Mississippit (6). A zárójelekben az elnyert elektori szavazatok száma látható, a győzelemhez 270-et kell összegyűjteni.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki, az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Kamala Harris nyerte el Massachusetts államot, az AP és a CNN közlése szerint is. Ezzel újabb 11 elektori szavazatot szerzett a demokrata elnökjelölt.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki, az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Az utóbbi években élesen jobbra kanyarodó Floridában már 11 százalék Trump előnye Harrisszel szemben 77 százalékos feldolgozottságnál. A volt elnök különösen jól szerepel olyan megyékben, ahol jelentős számú spanyolajkú lakosság él. A Miami városág magában foglaló Miami-Dade megyében például 11 százalékkal vezet Trump, azután, hogy négy éve még Biden vitte a megyét. (New York Times)
Alabama, Connecticut, Delaware, Washington D.C., Florida, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Mississippi, Missouri, New Hampshire, New Jersey, Oklahoma, Pennsylvania, Rhode Island, Tennessee. Ez a nagy adag állam zárja be szavazóköreit keleti idő szerint kedd este 8-kor, magyar idő szerint szerda hajnali 2-kor. Van köztük demokraták és republikánusok felé hajló, valamint ingaállam is (ez utóbbi Pennsylvania). Fél órával később Arkansas követi majd őket.
13 százalékos feldolgozottságnál már 63-37 arányban vezet Trump Harris előtt a kulcsfontosságú Georgia államban. A New York Times térképe alapján egyelőre főleg vidéki szavazókörökből érkeztek eredmények.
A politikailag független választók inkább Donald Trumpot támogatják, a CNN exit-poll felmérése szerint az egyik legfontosabb csatatérállamnak számító Georgiában. A CBS News és a CNN felmérése szerint is Kamala Harrisre a választók harminc százalékát kitevő feketék 86 százaléka szavazott, ami picivel kisebb, mint a 88 százalék, amennyien Joe Bidenre szavaztak 2020-ban. Négy éve az államot Biden kevesebb mint 12 ezer szavazattal nyerte el.
A CBS News felmérése szerint Trumpot a fehér választók 71 százaléka támogatja.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!