Izrael kedden több rakétát indított Damaszkusz környéki célpontok ellen, a szíriai védelmi minisztérium azonban közölte, hogy – a viszonylag korszerű orosz légvédelmi rendszerekkel rendelkező – légvédelem „egy részüket” le tudta szedni. A Reuters értesülései szerint Izrael a szíriai polgárháborúban az Aszad-rezsim hatalmon tartáában elévülhetetlen érdemeket szerzett Hezbollah libanoni határvidéken található bázisai és egyik lőszerraktára ellen intézett támadást. 48 órán belül ez már a második csapás volt az Irán által támogatott libanoni terrorszervezet/milícia Kalamún hegyvidéken található erősségei ellen. Egy másik keddi csapás pedig egy Damaszkusztól 40 kilométerre keletre található Hezbollah-erősséget ért.
A Jemen nyugati részét ellenőrzése alatt tartó, a gázai háborúba a vörös-tengeri hajóforgalom zargatásával bekapcsolódó húszi gerillák újabb rakétatámadást intéztek egy polgári teherhajó ellen. A célpont ezúttal a Marshall-szigetek zászlaja alatt hajózó, de a húszik bejelentésében amerikaiként azonosított Mado tanker volt, mely épp Szingapúrból Szaúd-Arábiába tartott. Károkról, áldozatokról egelőre nem érkezett hír. A húszik azt is közölték, hogy Izrael déli részére is ballisztikus rakétákat lőttek ki; ezt a hírt az izraeli hadsereg is megerősítette. Az IDF beszámolt arról, hogy hétfőn egy „gyanús légi célpont” lépett be Eilat környékén a légtérbe, de a lövedék a senkiföldjén csapódott be. A húszik mégoly korlátozott csapásmérő képessége azért is figyelemre méltó, mivel egy, az USA által vezetett koalíciós erő január óta rendszeresen támadja a húszik – nem kis részben Irán által biztosított – fegyverkészleteit és indítóberendezéseit.
David Barnea, a Moszad igazgatója széles körű felhatalmazás birtokában Katarban tárgyalt helyi és egyiptomi diplomatákkal egy, a Hamásszal kötendő fegyverszüneti megállapodás részleteiről. A titkosszolgálati vezető – aki állandó szereplője a november óta sikertelen fegyverszüneti tárgyalásoknak – egy „technikai kérdésekkel foglalkozó” izraeli delegációt hagyott Dohában, hogy folytassa az egyezkedést a terrorszervezettel – melynek politikai vezetői pont a katari fővárosban élnek. Az AFP-nek „óvatos optimizmussal” nyilatkozó egyik katari tisztségviselő szerint van esély egy olyan konstrukcióra, melynek értelmében a harcok hat hetes szüneteltetéséért cserébe a Hamász legalább negyven, 2023. október 7-én ejtett túszt szabadon enged.
Több mint 450 zsidó alkotó és hollywoodi szakember írta alá azt a nyílt levelet, amelyben elítélik Jonathan Glazer Oscar-beszédét, amelyet azután mondott el, hogy Auschwitzról és a holokausztról szóló filmje, az Érdekvédelmi terület elnyerte a legjobb nemzetközi film díját.
Glazer a beszédében többek között arról beszélt, az Izraelben és a Gázai övezetben meggyilkoltak „dehumanizáció” áldozatai. „Visszautasítjuk, hogy zsidóságunkat és a holokausztot eltérítse egy olyan megszállás, ami sok ártatlan ember számára konfliktushoz vezetett, legyen szó akár az izraeli október 7-i áldozatokról, vagy Gáza folyamatos támadásáról” – mondta.
A nyílt levélben az áll: „Visszautasítjuk, hogy zsidóságunkat eltérítsék azzal a céllal, hogy erkölcsi egyenlőségjelet tegyenek egy náci rezsim, amely egy népcsoport kiirtására törekedett, és egy izraeli nemzet közé, amely saját kiirtását igyekszik elkerülni”.
A nyilatkozathoz olyan hírességek is csatlakoztak, mint Jennifer Jason Leigh, Amy Sherman-Palladino, Gary Gilbert, a La La Land producere, valamint Joel Fields és Joe Weisberg, a The Americans című sorozat alkotói.
Glazer nem kívánt nyilatkozni.
Az Érdekvédelmi területről írt kritikánkat itt olvashatja, itt pedig kibeszéltük a filmet.
(Variety)
Antony Blinken amerikai külügyminiszter a héten Szaúd-Arábiába és Egyiptomba látogat – jelentette be az amerikai külügyminisztérium miután a Fehér Ház bejelentette, hogy Izrael egy tisztségviselőkből álló csoportot küld Washingtonba, hogy megvitassák a tervezett rafahi offenzívát.
Blinken az október 7-i dél-izraeli Hamász-támadás óta többször is járt a térségben.
A szaúdi és egyiptomi tisztviselőkkel való megbeszélései között szerepel a Gázai övezetbe irányuló humanitárius segélyek növelése, valamint a terület háború utáni tervezésének megvitatása. “A gázai lakosság száz százaléka humanitárius segítségre szorul” – mondta Blinken, hozzátéve, hogy Izraelnek "abszolút kötelessége2, hogy prioritást adjon a rászorulóknak.
(Guardian)
A Hamász vezetője, Marwan Issa meghalt egy izraeli légicsapásban – közölte Jake Sullivan, a Fehér Ház tisztviselője. Katonai parancsnokhelyettesként Isza volt a Hamász legmagasabb rangú vezetője, aki a háború október 7-i kezdete óta meghalt. Sem a Hamász, sem Izrael nem kommentálta hivatalosan a haláláról szóló híreket.
A Hamász katonai szárnyának, az Izzedine al-Kasszam Brigádoknak a parancsnokhelyettesét az Európai Unió korábban közvetlenül kapcsolatba hozta a csoport által vezetett október 7-i támadással, amelyben mintegy 1200 ember vesztette életét.
Izraeli médiaforrások arról számoltak be, hogy Isza a múlt héten a Gáza középső részén található Nuseirat menekülttábor alatti alagútkomplexumra mért csapásban vesztette életét.
A magas rangú vezetők közötti összes Hamász-kommunikációs rendszer – amely titkosított alkalmazásokra és futárokra támaszkodik – több mint 72 órára elhallgatott a csapás után, ahogyan az már több korábbi alkalommal is történt, amikor magas rangú Hamász-vezetőket öltek meg.
Szakértők szerint Izrael „a szervezetben magasan álló forrásból” kaphatta az információt Isza tartózkodási helyéről, a csapás pontos végrehajtásához ugyanis tudniuk kellett, hogy pontosan mikor és hol tartózkodik majd, és hogy nem lesznek körülötte izraeli foglyok élő pajzsként használva.
- Öt órán át tartó heves tűzharc zajlott a Gázai övezet északi részén fekvő Sifa kórházban az izraeli hadsereg (IDF) és az iszlamista Hamász terrorszervezet fegyveresei között hajnalban.
- Az izraeli hadsereg felszólította a helyieket, hogy hagyják el az al-Sifa kórház környékét. Az al-Sifa a térség legnagyobb kórháza, ami eddig a kitelepítettek, és a sérültek menedéke volt.
- Izrael éhínséget idéz elő a Gázai övezetben, a lakosság kiéheztetését háborús fegyverként használja – jelentette ki az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben.
- Izrael nem engedte belépni a Gázai övezetbe az ENSZ palesztin menekülteket segélyező ügynökségének (UNWRA) vezetőjét, az UNRWA példátlannak nevezve a lépést.
- A gázai háborúról egyeztetett telefonon Joe Biden amerikai elnök és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn, ami több mint egy hónapja az első közvetlen kommunikáció a két vezető között.
- Az EU tagállamai elvi megállapodásra jutottak abban, hogy szankciókat vezetnek be a ciszjordániai palesztinokkal szemben erőszakot alkalmazó izraeli telepesekkel szemben.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!