Szeptemberben érkezhetnek nemzetközi megfigyelők a zapororizzsjai atomerőműbe

2022. augusztus 19. – 09:51

frissítve

Szeptemberben érkezhetnek nemzetközi megfigyelők a zapororizzsjai atomerőműbe
Tűzoltó néz egy megsemmisült autót a harkivi Kultúra Háza romjai előtt – Fotó: Sofiia Gatilova / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva
  • Csütörtökön este újabb robbanások rázták meg az orosz fennhatóság alatt álló Krímet, és ismét tűz ütött ki egy lőszerraktárban Oroszország nyugati részén.
  • Lvivbe látogatott Zelenszkijhez António Guterres ENSZ-főtitkár és Recep Tayyip Erdoğan török elnök.
  • Hiperszonikus rakétával megtoldott repülőket küld a kalinyingrádi területre az orosz hadügy.
  • Lecsaptak Észtországra az orosz hekkerek, miután az észtek eltávolítottak egy tankot egy szovjet háborús emlékműről.
  • Már több mint 600 ezer tonna gabonát tudtak elszállítani Ukrajna kikötőiből.

Engedélyezte az ukrán kormány, hogy szeptember elsejétől külföldre utazhassanak az exportérdekeltségű vállalatok férfi alkalmazottai, bizonyos feltételek mellett – közölte Julija Szviridenko, az ukrán gazdasági miniszter pénteken egy tévéműsorban az MTI szerint.

A hatályos törvények szerint a hadköteles (19 és 60 év közötti) korú férfiak nem hagyhatják el a Ukrajnát a hadiállapot ideje alatt, de ezen a szigorú szabályon ősztől valamelyest enyhítenek.

A kormány által most engedélyezett külföldi munkautak legfeljebb hét napig tarthatnak, és egy vállalattól egyszerre legfeljebb tíz fő utazhat. A feltételek között szerepel, hogy a vállalat hivatalosan fizessen alkalmazottainak munkabért, az átlagfizetésnek legalább húszezer hrivnyának, azaz mintegy 220 ezer forintnak kell lennie, és a cégnek nem lehet adó- és illetéktartozása.

Mihajlo Fedorov digitális fejlesztési miniszter az UNIAN hírügynökség beszámolója szerint még hozzáfűzte, hogy a külföldre utazó férfiaknak az utazás előtt 200 ezer hrivnya, azaz körülbelül 2,2 millió forintot letétbe kell helyezniük.

Szvidirenko azzal indokolta a kormány pénteken hozott döntését, hogy számos megkeresés érkezett exportorientált vállalkozásoktól a munkájukat érintő külföldi utak engedélyezésére. A munkautak engedélyezése a gazdasági miniszter szerint hozzájárulnak az ukrajnai vállalkozások fejlődéséhez.

Karbantartás miatt leállítja a gáz szállítását a Gazprom augusztus 31. és szeptember 2. között – derül ki a cég pénteki közleményéből. Az Északi Áramlat 1 a Balti tenger alatt húzódik és Oroszországból Európa felé szállítanak rajta gázt. A Gazprom szerint a karbantartás után ismét napi 33 millió köbmétert fognak szállítani rajta.

Az Északi Áramlat 1-en eredetileg nem 33, hanem 160 millió köbméter gáz folyt, a szállítás a nyári karbantartás óta azonban a korábbi mennyiség töredékét teszi ki. Arról, hogy ennek mi az oka, a felek mást mondanak, így:

  • Putyin szerint azért nem tudnak több gázt szállítani, mert nem kapják vissza a vezeték egyik turbináját, amelyet Kanadában javítottak meg.
  • A nyugat-európaiak szerint Putyin a gázszállítások mennyiségének csökkentésével zsarolja Európát, hogy többé ne támogassa Ukrajnát. Erről, és arról, hogy honnan próbálja pótolni az EU a kiesett gázmennyiséget, itt írtunk hosszabban.

Kész van egyébként az Északi Áramlat 2 nevű, az 1-essel párhuzamosan futó gázvezeték is, amely szintén Szentpétervár környékéről szállítana gázt Németország felé. Ennek az üzembehelyezését azonban a németek pont azért nem engedélyezik, mert a háború végéig nem akarnak szélesebb együttműködést az oroszokkal.

(Reuters)

Péntek délután telefonon tárgyalt egymással Vlagyimir Putyin orosz és Emmanuel Macron francia elnök az orosz-ukrán háború frontjába kerülő zapororizzsjai atomerőműről. A két vezető egyetértett abban, hogy az erőművet mindenképpen ki kell vonni a harcokból, a hogyant azonban kicsit máshogy látják.

  • Putyin szerint ugyanis le kell állítani az ukrán erőket, amelyek „szisztematikusan ágyúzzák” az erőművet.
  • Macron viszont nem az ukránokat okolta a veszélyért, de kiemelte, hogy az erőmű megsérülését mindenképp meg kell előzni.

A két elnök ugyanakkor egyetértett abban, hogy atomenergiai ellenőröket küldenek az erőműbe, akiknek az oroszok meg fogják mutatni az erőmű működését. Putyin és Macron a következő napokban újra beszélni fognak, hogy a vizsgálat pontos részleteit kidolgozzák.

Ezzel párhuzamosan Mihail Uljanov orosz diplomata is azt nyilatkozta, hogy már tárgyalnak a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel a személyzetük erőműbe engedéséről. Ez Uljanov szerint szeptember elején történhet meg.

(Bbc)

Új megbízott parancsnokot neveztek ki az orosz Fekete-tengeri Flotta élére Viktor Szokolov ellentengernagy személyében – közölték pénteken orosz hírügynökségek. Az 59 éves Szokolov 2020 óta a Kuznyecov Tengernagy Tengerészeti Akadémia vezetőjeként szolgált, előtte pedig hét éven át az orosz Északi Flotta parancsnokhelyettese volt.

Elődje, Igor Oszipov 2019 májusa óta vezette a Fekete-tengeri Flottát. Leváltását sajtójelentések összefüggésbe hozták olyan kudarcokkal, mint a Moszkva cirkáló áprilisi elvesztése, valamint a flotta szevasztopoli főhadiszállása és több krími katonai objektum ellen elkövetett támadások.

(MTI, TASZSZ)

Beavatkozhat Oroszország a szeptember 25-i olasz parlamenti választásokba – figyelmeztet több neves olasz lap a címlapján, kiemelt cikkben. A Repubblica és a Messaggero címlapján orosz beavatkozásról írnak, míg a Corriere della Sera orosz agitációról beszél.

A Repubblica pénteki címlapja
A Repubblica pénteki címlapja

Dimitrij Medvegyev volt orosz elnök csütörtökön arról beszélt, hogy szerinte az európaiaknak nem tetszenek a kormányaik lépései és ezért számon kell kérniük kormányaikat. Az olasz sajtó a közelgő választások előtt ezt a kijelentést vette fenyegetésnek.

Az ügy háttere, hogy Olaszországban aktív politikai vita folyik arról, hogy az országnak milyen módon kell részt vennie az orosz-ukrán háborúban. Sokak szerint pedig az oroszoknak nagy segítség lenne, ha az olaszok kifarolnának az ellenük kötött szövetségből. Az olasz politikai helyzetről ebben a cikkünkben írtunk részletesebben, arról pedig, hogy beavatkozhatnak-e az oroszok, ebben a cikkben.

(Guardian)

Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök is részt akar venni a világ 20 legnagyobb gazdaságát tömörítő G20 csoport őszi csúcstalálkozóján az indonéziai Bali szigeten – mondta Joko Widodo indonéz elnök a Bloombergnek adott interjújában. Ugyanakkor Oroszország és Kína egyelőre nem erősítette meg hivatalosan, hogy vezetőik valóban elutaznak-e a november 15-én és 16-án, bali szigetén tartandó csúcsra. A házigazda indonéz kormány Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is meghívta a csúcsra, jóllehet Ukrajna nem tagja a G20-nak.

Az amerikai Institute for the Study of War kutatóközpont friss jelentése szerint az oroszok augusztus 18-án nem tudtak újabb területeket elfoglalni az ukránoktól, és erre legutóbb július 6-án volt példa.

A jelentés szerint az orosz propaganda erősödésére is számítani lehet a zaporizzsjai atomerőművel összefüggésben. Az orosz Igor Kirillov hadnagy egy értekezleten azt mondta, hogy az ukránok provokációt készítenek elő, amelynek időzítése egybeesik az ENSZ-főtitkár, Antoniu Guterres látogatásával Ukrajnában.

Ihor Terehov polgármester azt nyilatkozta a Kyiv Independentnek, hogy hajnali 5:44-kor a város három kerületét is lőtték az oroszok.

Terehov szerint egy lakóépületet eltaláltak, egy másik épület pedig lángra kapott a bombázás következtében.

A régió kormányzója, Oleh Szinehubov azt nyilakozta, hogy az elmúlt napokban legalább 17 halálos áldozata volt a támadásoknak, 42-en pedig megsérültek.

(Guardian)

A brit védelmi minisztérium napi összefoglalójában a második legnagyobb ukrán városra, Harkivra fókuszált.

A hírszerzők szerint legalább 12 ember meghalt augusztus 17-én, amikor rakétatámadások értek lakóépületeket. A britek azt írták, Harkiv az egyik olyan város, amelyet az oroszok szinte szünet nélkül lőnek az invázió kezdete óta, és 24 órán belül az orosz erők már a külvárosokban lehetnek. "

A minisztérium hozzátette, hogy az orosz csapatok Harkiv északkeleti részét lazán tartják az ellenőrzésük alatt, szórványosan szondázó támadásokat indítanak az ukránok ellen.

  • Csütörtökön este újabb robbanások rázták meg az orosz fennhatóság alatt álló Krímet Szevasztopolnál és Kercsnél. Ismét tűz ütött ki egy lőszerraktárban Oroszország nyugati részén, Timonovónál.
  • Lvivbe látogatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökhöz António Guterres ENSZ-főtitkár és Recep Tayyip Erdoğan török elnök. A három fél megállapodott egymással a zaporizzsjai atomerőművet megvizsgáló nemzetközi misszió paramétereiről, írja a CNN.
  • Az oroszok szerint megsérült a zaporizzsjai erőmű, akár le is állíthatják. Mindeközben az atomerőműben katasztrófavédelmi gyakorlatot tartottak.
  • Tizenkét halálos áldozata és legalább 20 sérültje volt egy orosz rakétatámadásnak a kelet-ukrajnai Harkiv ellen. A lakóépületet ért csapást a város polgármestere „megfélemlítésként” és „népirtásként” jellemezte.
  • Támadás érte a dél-ukrajnai Mikolajivet is: egy halottról és két sebesültről számoltak be.
  • Hiperszonikus rakétákkal megtoldott repülőgépeket telepít Moszkva a NATO szomszédjába: a Lengyelország és Litvánia között fekvő kalinyingrádi területre Kinzsal rakétákkal felszerelt MiG-31-es vadászgépek érkeztek.
  • Lecsaptak Észtországra az orosz hekkerek, miután az észtek eltávolítottak egy tankot egy szovjet háborús emlékműről.
  • A Balti-tenger felett körözött egy orosz gép, amit a magyar Gripenek fogtak el.
  • Már több mint 600 ezer tonna gabona indult útnak Ukrajnából az orosz-török-ukrán megállapodásnak köszönhetően.
  • Stars Coffee néven nyílik meg a Starbucks orosz utódja Moszkvában az amerikai kávézólánc kivonulása után.

Az orosz-ukrán háború csütörtöki híreit itt olvashatja vissza.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!