Visszaléptek az orosz tornászok a kolozsvári világkupától, mert Emil Boc megtiltotta, hogy lejátsszák a himnuszukat

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Emil Boc, Kolozsvár polgármestere megtiltotta, hogy a városban szervezett ritmikus sportgimnasztika világkupán az orosz sportolók a saját zászlajuk alatt versenyezzenek, illetve felcsendüljön a föderáció himnusza. Válaszul az orosz sportolók inkább nem vesz részt az eseményen, és megvonnák Románia nemzetközi versenyek szervezésének jogát.

„Szeretnék világosan fogalmazni: a kolozsvári BT Arénában nem fogják lejátszani az orosz himnuszt és nem fogják használni az orosz zászlót a sportolók képviseletére” – jelentette ki a Facebook oldalára feltöltött videójában Emil Boc, kifejtve, hogy ezzel az egyet nem értését szeretni kifejezni, hogy „egy agresszor állam politikai szimbólumait egy EU-s országban, Kolozsváron használják. Egy olyan országban, amely oly sokszor kiállt az Ukrajna elleni orosz agresszióval szemben”.

Boc azt is mondta, amikor beleegyezett, hogy orosz sportolók részvételével szervezzenek világkupát a városban, akkor a nemzetközi szövetség előírásai szerint az orosz sportolók csak semleges színekben versenyezhettek. A Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) nemrégiben viszont változtatott a szabályokon, és lehetővé tette az orosz sportolók számára, hogy a himnuszt és a zászlót hivatalos versenyeken -köztük a kolozsvárin is – használják. Elmondta, többször is a Román Tornaszövetséghez, illetve a román hatóságokhoz fordult, hogy tisztázzák a helyzetet, hogy elkerüljék a vitás helyzeteket a világkupán.

Oroszországot felháborította az eset. Dmitrij Szviscsov, az orosz Állami Duma Sportbizottságának alelnöke a TASS hírügynökségnek azt mondta, hogy Romániát meg kellene fosztani a nemzetközi versenyek szervezésének jogától. Állítása szerint ezzel ugyanis megsértették a nemzetközi versenyek szervezőinek kötelezettségét.

„Ha ezt a helyzetet nem rendezik, akkor a szervezőt szankcionálni kell, mind a nemzetközi szövetségnek, mind a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak. Láttunk már olyan nemzetközi szövetségi döntéseket, hogy nemzetközi sportszövetségek megvonták egyes országoktól a versenyrendezés jogát azért, mert nem nevezhettek az orosz sportolók. Romániára is hasonló következmények várhatnak. Ami a város polgármesterét illeti, ez nyilvánvalóan egy politikai PR-lépés. Népszerűséget akar szerezni” – kommentálta Szviscsov a Digi24 szerint.

Végül az orosz sportolók lemondtak a kolozsvári versenyen való részvételről, Oroszország Bukaresti Nagykövetség szerint azért, mert a román fél „nem biztosította az orosz válogatott teljes körű részvételének lehetőségét”.

A nagykövetség felidézi, mindez annak ellenére történt, hogy a Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) május 17-i, valamint az Európai Tornaszövetség május 24-i döntései megszüntették a korábban alkalmazott korlátozó intézkedéseket, és helyreállították az orosz sportolók teljes körű részvételi jogait.

Oroszország álláspontja szerint ez ellentétes az Olimpiai Charta alapelveivel, amelyek előírják a sportversenyek résztvevőinek egyenlőségét, valamint tiltják az állampolgárság vagy nemzeti hovatartozás alapján történő megkülönböztetést.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!